Politolog Kopeček pro Blesk o Pavlovi, šedé eminenci na Hradě i potenciálním problému pro vládu
Už ve čtvrtek 9. března bude jmenován nový prezident České republiky. Politolog z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity a Národního institutu SIRY Lubomír Kopeček zhodnotil v Epicentru Blesk zpráv deset let Miloše Zemana v nejvyšší ústavní funkci, varoval před srovnáváním Petra Pavla s Václavem Havlem a také vysvětlil, jak by mohl nový prezident vyrobit současné vládě velkou škodu.
Politolog Kopeček by byl velmi opatrný při přirovnávání Petra Pavla k bývalému prezidentovi Václavu Havlovi. „Samozřejmě on sám se k té havlovské tradici odkazuje, určité paralely se tady klidně dají vést třeba v oblasti zahraniční a bezpečnostní politiky, tj. ta silně prozápadní orientace, podpora NATO, podpora Evropské unie,“ vysvětloval Kopeček, který je mimo jiné autorem paralelních životopisů tři posledních českých prezidentů.
„Jiná věc samozřejmě je, že Petr Pavel je člověk, který prošel ale úplně jinou kariérou než Václav Havel. Srovnávat dramatika, člověka, který působil v disentu, a vojáka, člověka, který byl členem KSČM, má za sebou docela zvláštní příběh kolem roku 89 jako člověk působící ve škole pro rozvědčíky. Podle mě jsou věci, které jsou trošku nesrovnatelné, když to řeknu hezky,“ upozornil Kopeček.
Určitou podobností by mohlo být i to, že Petr Pavel se vůči stávající vládě zatím staví v otázkách domácí politiky poměrně vstřícně. „V letech 93 a 96 byl také Václav Havel vůči tehdejší Klausově vládní koalici docela vstřícný. Nicméně ono se to potom velmi rychle otočilo po roce 96, kdy se Václav Havel stal velmi kritický vůči Václavu Klausovi,“ vzpomínal ve studiu Blesku.
Obrovský problém
Petra Pavla čeká možná první potenciální spor s vládou a to hned na samém začátku kvůli zákonu, který upravuje valorizaci důchodů. „Pokud by Petr Pavel teď vetoval zákon, který valorizuje důchody, tak tím vyrobí pro stávající vládu obrovský problém. Ten problém bude především v tom, že ona bude muset znovu podstoupit martyrium v Poslanecké sněmovně s prosazováním přehlasování prezidentského veta, což při vzpomínce na to, co se teď odehrávalo před pár dny v Poslanecké sněmovně, není zrovna příjemná představa pro tuto vládu,“ uvažuje Kopeček a dodává: „Takže si myslím, že Petr Pavel bude velmi vážit to, jestli by tenhle zákon vetoval, protože ta škoda, kterou by způsobil téhle vládní koalici, by byla skutečně velká.“
Zvláštní šedá eminence
Velmi diskutovanou osobou v týmu zvoleného prezidenta je bývalý velvyslanec v Rusku a USA Petr Kolář. Ten je často přirovnáván k Martinu Nejedlému, který si ponechal svůj byznys a bez formální funkce v prezidentské kanceláři byl hlavním rádcem Miloše Zemana. Podle Lubomíra Kopečka je taková úvaha však předčasná. „My nevíme, v jaké pozici bude přesně Petr Kolář nakonec fungovat. To se může nějakým způsobem vyvíjet,“ uvedl a zároveň ale varoval, že pokud jeho zapojení bude podobné jako u Martina Nejedlého, tedy „Někdo, kdo sice nebude formálně placený, ale bude působit opravdu jako taková šedá zvláštní eminence na Pražském hradě. Tak to na image prezidenta nemusí mít moc dobrý vliv. To je vyzkoušená zkušenost nejenom v souvislosti s Milošem Zemanem, ale dejme tomu, i s některými dalšími předchůdci,“ shrnul na závěr.
Na TV obrazovce jsem viděl pořád z roku 2019, kdy Pavel prohlásil, že general by nebyl vhodným prezidentem, ale díky šedé eminencí, po první nabídce skočil a voják, generál je prezidentem. To také svědčí o charakteru.