Středa 24. dubna 2024
Svátek slaví Jiří, zítra Marek
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Expert o válce v online prostředí a dezinformacích: Vydělávají na nich i giganti

Video se připravuje ...
Autor: ula, red, Pavlína Horáková - 
23. února 2023
12:37

V loňském roce vzrostl počet digitálních útoků zacílených na ukrajinské instituce a uživatele ve srovnání s rokem 2020 o neuvěřitelných 250 %. Datový analytik a expert na dezinformace František Vrabel před rokem v pořadu Epicentrum řekl, že pro boj v kybernetickém prostoru má větší šanci Rusko než Ukrajina. Nyní, rok po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu, ve speciálu řekl, že se jeho prognóza potvrdila, protože ruské útoky byly v kyberprostoru mimořádně silné. Ukrajina ale dostala podporu institucí hlídajících kybernetickou bezpečnost z celého západního světa. Ve studiu dále hovořil o tom, jak neustálý proud dezinformací ovlivňuje Čechy a jak se na šíření těchto dezinformací podílí gigant, jako je Facebook či Google.

„Zatímco na Ukrajinu útočí ruský stát, tak na Rusko útočili hlavně dobrovolníci, hackerská mezinárodní fronta,“ řekl ve speciálu Epicentra František Vrábel k útokům v kybernetickém prostoru. Jak uvedl v Epicentru před rokem, Rusko má sice zkušenější hackery, ale Ukrajina získala na svou podporu celou řadu institucí z celého západního světa. 

Jako příklad uvedl Vrabel útok na ruské televizní vysílání nebo hackerský vpád do ruského cenzurního orgánu. „Nutno říci, že nemůžeme srovnávat ruské kybernetické útoky s ukrajinskými. Ukrajinci se jen brání a svět se jim snaží pomáhat,“ dodal Vrabel.

Kdo vlastně financuje ruské hackerské útoky?  Podle Vrabela ruská vláda. „Ukrajinskou kybernetickou obranu financuje ukrajinská vláda, ale svět jim v tomto pomáhá stejně, jako jim dodáváme zbraňové systémy,“ vysvětluje analytik.

Jak dezinformace ovlivňují Čechy?

Neustálý proud dezinformačních útoků ovlivňuje silně i Čechy. „Rusové se snaží využít frustraci, která mezi lidmi narůstá, protože se zvyšují ceny, zhoršuje se životní úroveň a těmto rozjitřeným emocím stačí posílat podprahové zprávy, což Rusové dělajjí. Pátá kolona (skupina lidí, která zevnitř narušuje fungování celku na úkor zbylých osob, pozn. red), která pracuje v jejich prospěch, je jim nápomocná, takže se nemůžeme divit, že jsou mezi námi stovky tisíc lidí, které nevěří vládě, mainstreamovým médiím a přešly s názory na ruskou stranu,“ upozorňuje František Vrábel.

Jak napomáhají dezinformacím Facebook a Google?

Před rokem také expert na dezinformace zdůrazňoval, že sociální sítě musí upravit algoritmy, a posílit tak obranu právě proti dezinformacím.

K tomu Vrabel řekl, že informační válku sice financuje Rusko, ale do jisté míry se na ní podílejí i gigant, jako je Facebook a také Google prostřednictvím Youtube kanálu.

„Ono se totiž bohužel vyplatí dezinformace šířit, protože to přitahuje pozornost, a ti, kteří zdroje, ze kterých to plyne, ať už jsou to dezinformační weby, anebo sociální skupiny, vlastní, tak z toho mají příjmy, protože do zpráv se míchá reklama. Oni pak dostávají peníze za svůj podíl z reklamy, kterou Facebook, případně Youtube prodává, což je mimořádně smutné, protože Západ tímto podporuje ruskou informační válku,“ řekl Vrabel s tím, že obrana proti dezinformacím na sociálních sítích je stále nedostatečná.

 

 

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa