Čtvrtek 25. dubna 2024
Svátek slaví Marek, zítra Oto
Oblačno, déšť se sněhem 9°C

Jak mohou Češi ušetřit v době energetické krize? Ředitel fondu o kotlíkových dotacích i fotovoltaice

Video se připravuje ...
Aktualizováno -
11. srpna 2022
15:37
Autor: Pavlína Horáková - 
11. srpna 2022
14:15

Ředitel Státního fondu životního prostředí České republiky Petr Valdman se v pořadu Epicentrum vyjádřil k rekordnímu počtu žádostí o instalaci solárních panelů, tzv. fotovoltaiky, a vyjmenoval, jak bez nutných investic efektivně snížit energetickou spotřebu domácnosti. Zároveň vybídl Čechy k včasnému podání žádosti o kotlíkové dotace a uvedl, proč je třeba v příštích letech zastavit výrobu aut na fosilní paliva.

Probíhající energetická krize nejen v Česku podle Valdmana výrazně zvedla zájem Čechů o dotace. „Nám se velmi výrazně změnil poměr těch různých segmentů dotací, které poskytujeme, právě v programu Nová zelená úspora,“ uvedl Valdman. „Zatímco v předloňském roce byl největší zájem o dílčí zateplení domů, teď se hledají ta rychlá opatření, a ta rychlá opatření jsou zejména v podobě fotovoltaických panelů, hodně v podpoře tepelných čerpadel. Za zhruba sedm měsíců jsme přijali 26 tisíc žádostí na fotovoltaické systémy.“

Fotovoltaika je podle ředitele v tuto chvíli nežádanější formou alternativního zdroje energie, na druhém místě je pak tepelné čerpadlo a některé domácnosti dokonce žádají o obojí. Základem pro ušetření na poplatcích za energii jsou ale například chytré ventily na topení, které regulují vytápění prostor, řekl v pořadu. „Jedním stupněm snížení vytápění před blížící se zimou nám může uspořit až deset procent spotřeby plynu,“ dodal. K největším únikům tepla dochází v oblasti oken, dveří a stropu, lidé by si proto měli zajistit dostatečnou izolaci.

Komplexnější řešení pak nabízí stát, uvedl. „Už je to samozřejmě finančně nákladnější, proto na něj nabízíme dotaci, ale už je to nějaká úvaha, kterou musí domácnost udělat v nějakém dlouhodobějším horizontu a určitě se to neudělá během několika málo dnů nebo týdnů.“

„Na konci října chceme přijít s programem Nová zelená úspora light, který pomůže financovat ta rychlá opatření,“ doplnil. Mezi ta patří například zateplení jedné konkrétní stěny domu.

S žádostmi o dotace neváhat!

Valdman se v Epicentru vyjádřil také k prodloužení lhůty, během které mohou zájemci žádat o kotlíkové dotace. O až 95procentní finanční příspěvek na výměnu kotle na biomasu lze zažádat do konce srpna roku 2024.

„Tam došlo k posunu hlavně toho konce zákazu provozu těch nejstarších kotlů první a druhé emisní třídy. Původně ten zákaz měl být na konci srpna letošního roku, ale z pochopitelných důvodů vzhledem k tomu, co se děje v energetice, tak vláda přistoupila k tomu, že tento zákaz provozu těchto kotlů byl posunut o 2 roky,“ vysvětlil.

„To znamená všechny domácnosti, které mají aktuálně nevyhovující kotel, tak nemusí teď nutně spěchat s tou výměnou, ale mohou v podstatě si tu výměnu řešit v roce příštím i přespříštím, zkrátka do toho srpna roku 2024. Každopádně bych doporučil, pokud má domácnost vytipován vhodný zdroj, jestli chce jít do tepelného čerpadla nebo do kotle na biomasu nebo do kotle na kusové dřevo, aby to zvážily a podávaly žádosti a určitě nečekaly až na rok 2024.“

Prema M ( 11. srpna 2022 16:47 )

Super ráda, kupte si ventily za X tisíc a ucetrete 10% to že pelety nejsou a jsou dražší o 100% dřevo za rok zdrazilo o cca 60% plyn a elektřina podle konce fixace. Takže nejlevněji jak ušetřit na zimu bude asi už jen na zimu odjet do teplých krajin a dům zazimovat

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa