Neděle 26. června 2022
Svátek slaví Adriana, zítra Ladislav
Oblačno, bouřka 24°C

Špatné zprávy pro Česko: Inflační šok není u konce, varuje ekonom. Zdraží potraviny i energie

Video se připravuje ...
Autor: Markéta Volfová - 
17. května 2022
05:00

Čechy čeká nejhlubší propad životní úrovně za posledních třicet let. Takto nelichotivě zní zprávy z úst mnoha ekonomů, včetně dosavadního guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka. Jinak to nevidí ani makroekonomický analytik Raiffeisenbank David Vagenknecht. Ceny podle něj nejvíce porosou ještě v případě potravin a ve službách.

„Když se podíváme na náklady, které mají výrobci v potravinovém průmyslu, jenom v dubnu narostly o osm procent mezi měsíčně a to budou muset ti výrobci s nějakým prodlením přenést na spotřebitele, aby byli schopní se udržet na trhu,“ říká ekonom. 

„V případě cen energií se ještě se zpožděním projeví dlouhodobější kontrakty. Ceny ještě mírně porostou a pak se ustálí, ale rozhodně nebudou klesat,“ odhaduje Vagenknecht s tím, že se tyto ceny výrazně odrazí i na službách. 

„Globálně pozorujeme zpomalování růstu ekonomiky. A pro malou exportně orientovanou zemi, jako je Česká republika, je to špatná zpráva. Jsme extrémně závislí na tom, co se děje ve světě. A jestliže dojde na výpadky plynu, pocítíme to nejvíce v průmyslu,“ dodává.

 

verka1 ( 17. května 2022 11:07 )

Stát má peníze na vakcíny proti covid19. Malé procento lidí půjde na očkování, zbytek vakcín se pošle do Asie nebo zlikviduje.
Tak se hospodaří.

tekyIa ( 17. května 2022 08:36 )

Jokl, už to organizuješ, nebo jen žvaníš na Blesku?

tekyIa ( 17. května 2022 08:35 )

Čekají co jim poradíš.

tekyIa ( 17. května 2022 08:35 )

No vidíš a teď si představ, že by jí vládnul dotační podvodník a trestně stíhaný estébak ze Slovenska. To by byl teprve marast. Nebo myslíš, že by se na svůj byznys vykašlal?

Jokl ( 17. května 2022 08:32 )

Je třeba postavit se proti sociálnímu teroru pětikolky.Vyjděme do ulic a skončeme s vládou těchto nemehel.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa