Pátek 29. září 2023
Svátek slaví Michal, zítra Jeroným
Polojasno 24°C

Černý scénář: Hrozí četné krachy dodavatelů energií, varuje expert. Jak porostou ceny?

Video se připravuje ...
Autor: Pavlína Horáková - 
5. května 2022
05:00

Ceny energií letí vzhůru, ale to největší zdražování se projeví až tento podzim a začátkem příštího roku.  V Epicentru o tom hovořil energetický expert, poradce investiční skupiny J&T a minoritní akcionář skupiny ČEZ, Michal Šnobr. Vysvětlil také, proč nás s největší pravděpodobností čekají další krachy dodavatelů elektřiny a plynu i kolik si za energie připlatíme v dalších letech.

Dnes na trhu registrujeme 125 dodavatelů elektřiny a 77 dodavatelů plynu a  podle Michala Šnobra hrozí krachy některých z nich. „Jak jdou ceny plynu a elektřiny nahoru, tak pro všechny ty obchodníky vzniká mnoho dalších povinností s tím si jistit své kontrakty u operátorů trhu, což na ně a na jejich cash flow klade obrovské nároky a ne každý obchodník si může říct, třeba jako Pražská plynárenská městu Praha, aby dala kapitál dvě miliardy a půjčit si k tomu dalších šest,“ vysvětlil energetický expert proč hrozí, že by další obchodníci mohli mít problém.

To by samozřejmě zatížilo ty velké obchodníky ČEZ, EON a s dalším příjmem klientů DPI by je dostalo do problému. Spotřebitelé by byli v nepříjemné situaci (…) tohle tu opravdu reálně hrozí, takže doufejme, že tohle ministerstvo průmyslu a obchodu ví a bude se to snažit řešit,“ upozornil Šnobr.

Pokud by ta situace zůstala taková jaká je a pokud by ještě nějakým způsobem negradovaly ceny energií eskalací konfliktu na Ukrajině , tak se podle jeho slov bavíme o nízkých desítkách dodavatelů, kteří by na trhu zůstaly.

„V roce 2016 byl roční kontrakt na elektřinu za 20 Euro, v roce 2019 ČEZ prodával svou celoroční produkci zhruba na úrovni 31 Eur, v loňském roce to bylo 50 Euro, letošním rokem se přibližujeme 100 Eurům a na rok 2023 ty ceny jsou aktuálně kolem 200 Euro. Z toho vidíte tu neskutečnou dynamiku,“ popsal exponenciální růst cen. 

Michal Šnobr ale podle svých slov doufá, že dojde k uklidnění situace, a vysvětlil, že to závisí na vývoji cen plynu, protože naše cena elektřiny se vytváří v Německu a v Německu je cena elektřiny závislá na ceně plynu. „Já doufám, že se ta situace uklidní, protože pokud ne, tak máme velký problém a to vůbec nemluvím o eskalaci válečné situace a nemluvím o tom, že by Rusové ten kohout úplně zavřeli. V takové situaci bychom byli na jiné planetě a řešili jiné problémy,“ varuje Šnobr.

Průmysl i domácnosti v ohrožení?

Ve střednědobém a dlouhodobém výhledu se podle něj nevrátíme na 30 ani na 50 Euro: „Vidím takový nový cenový normál mezi 90-130 Eury, na úrovni tohoto roku. Je to znatelné zdražení, ale zvládnutelné. Tam má pak smysl pomoci sociálně slabým skupinám. Pokud ty ceny zůstanou dlouhodoběji ještě vyšší, tak se ale nebavíme o sociálně slabých skupinách, ale bavíme se o ohrožení určité části průmyslu, podnikání a byznysu a také mnohem větší skupině spotřebitelů jak v oblasti plynu, tak elektřiny, které by to bezprostředně ohrozilo.“

Krátkodobé řešení neexistuje. V současné době doporučuje Michal Šnobr zejména šetřit. „Hledat do budoucna alternativy, šetřit tak že snížím teplotu v domácnosti v zimě, opravdu se zabývat tím, jestli musím topit úplně všude, jestli musím topit plynem na chalupě, když tam nejsem…a pak hledat alternativy, tzn. tepelná čerpadla, solární panely, zateplovat…,“ míní a také dodal, že s výměnou plynového kotle by prozatím chvíli počkal.

8:31
Dnes

Celkové náklady na pořízení a provoz stíhaček F-35 do konce jejich životnosti v roce 2069 odhaduje české ministerstvo obrany na 322 miliard korun, píšou dnešní Mladá fronta Dnes a deník Právo. Nákup 24 amerických letounů za 150 miliard Kč schválila vláda ve středu. Ministryně obrany Jany Černochové (ODS) po jednání kabinetu uvedla, že tato částka obsahuje i výdaje na přípravu provozu v Česku. První stíhačky F-35 budou hotovy v roce 2029, všech 24 strojů bude v ČR do roku 2035.

Za letouny F-35, související vybavení, výcvik, munici či simulátory Česko zaplatí 106 miliard korun. Částka bude postupně hrazena do roku 2034, uvedla ve středu Černochová. Dalších 44 miliard korun půjde podle ministryně zejména na infrastrukturu, na palivo, přípravu personálu a odvod daně z přidané hodnoty.

7:52
Dnes

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek večer jednal s někdejším členem žoldnéřské Wagnerovy skupiny Andrejem Troševem o vytvoření dobrovolnických jednotek určených zejména pro boj na Ukrajině. Podle agentury TASS o tom informoval Kreml. Jeho mluvčí Dmitrij Peskov řekl, že Trošev pracuje pro ministerstvo obrany, napsala RIA Novosti.

Trošev v rámci Wagnerovy skupiny působil jako náčelník štábu.

7:47
Dnes

Dmitrij z ruské Permské oblasti dostal milost, protože byl ve válce jako člen PMC Wagner. Do vězení šel na 11 let kvůli tomu, že v roce 2018 zabil svou 27letou přítelkyni Taťánu. Kosti hodil do řeky, zbytek prošel mlýnkem na maso. Nyní Dmitrij žije v Luhansku.

„Syn šel do PMC z mnoha důvodů: chtěl odčinit to, co udělal, kromě toho mu zbývalo šest let služby v kolonii,“ řekla jeho matka. Milost podle ní byla zasloužená, protože „lituje toho, co udělal, a kaje se“. Na Twitteru to napsal bývalý náměstek ministra vnitra Ukrajiny Anton Gerasčenko. 

Zobrazit celý online

xxxx678 ( 5. května 2022 11:19 )

Kolikrát denně toho psychicky nemocného pána blokujete? To je zoufalec, kdyby šel raději dělat něco užitečného.

panda82 ( 5. května 2022 08:05 )

no kdyby z Ameriky, ale z Emirátu to bude dílo, Pekárová už jedná, právě teď

bullshit ( 5. května 2022 07:42 )

Tak jdi na to, elito...

verka1 ( 5. května 2022 06:23 )

Až bude závislost na americe s plynem, to bude ještě hůř než je teď. Hlavně, že se někdo...

Hoonza ( 5. května 2022 05:45 )

Naše 100% závislost na Německu neznamená nic jiného než že jsme jejich východní kolonie. Jejich ceny, naše platy.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa