Středa 22. května 2024
Svátek slaví Emil, zítra Vladimír
Oblačno, déšť 22°C

Šéf policie Vondrášek: Uprchlíci kriminalitu nezvedli! Každý okres má svého specialistu

Video se připravuje ...
Aktualizováno -
19. dubna 2022
15:44
Autor: Pavlína Horáková, tsv - 
19. dubna 2022
14:00

Policejní prezident Martin Vondrášek v Epicentru hovořil o kriminalitě v Česku v souvislosti s válkou na Ukrajině. Trestní aktivity s přílivem uprchlíků nepřibývá, uklidňoval a zároveň uvedl, že policistů má Česko v tuto chvíli poměrný dostatek. Obává se ale tzv. černého scénáře, v jehož případě by nejen místní policie závisela na zahraniční pomoci. Zaměstnanci PČR nyní připravují instruktážní videa v ukrajinštině, jak se chovat na silnicích i jak se právně začlenit do společnosti.

Vondrášek v Epicentru uvedl, že se na Čechy vztahuje morální povinnost pomoci ukrajinským uprchlíkům utíkajícím před válkou, což podle jeho slov bude mít jasné dopady na společenský život. Počet ukrajinských občanů pobývajících na území ČR se v souvislosti s ozbrojeným konfliktem zdvojnásobil, uklidňoval ale, že protiprávních aktivit s příchodem migrantů nijak nepřibývá. „Je to bezprecedentní situace, všichni musí improvizovat. Ale já v tuto chvíli můžu říct, že pobyt takovéhoto počtu uprchlíků na našem území se nijak významně neprojevuje v trestné činnosti. A je potřeba si taky připomenout, kdo k nám utíká, 77 procent ženy, přes 40 procent lidé mladší 18 let,“ uvedl Vondrášek.

Vondrášek se v Epicentru vyjádřil k možným scénářům včetně tzv. černého scénáře, který počítá s až milionem uprchlíků na území České republiky v případě další eskalace konfliktu. „Pokud jde o ten scénář 300 tisíc, ten už je téměř naplněn. Pokud jde o ten scénář 500 až 600 tisíc, to by Česká republika měla zvládnout bez nějaké významné zahraniční pomoci, ale pokud by to byl ten třetí scénář milion plus, tak to už se prostě nedá zvládnout bez nějaké mezinárodní pomoci ostatních států, bez nějakých relokací, bez významné finanční podpory,“ varoval.

22:05
21. 5. 2024

Vážení čtenáři, pro dnešek se loučíme. Čerstvé zprávy přineseme ve středu ráno, dobrou noc.

21:56
21. 5. 2024

Rusko dnes v reakci na to, že státy EU potvrdily shodu na tom, že výnosy z ruských aktiv zmrazených v Evropě budou využity k nákupu zbraní pro Ukrajinu a na rekonstrukci země, podle Reuters opakovaně varovalo Západ před důsledky. Jeho chargé d'affaires při EU Kirill Logvinov podle agentury TASS dnes varoval před nepředvídatelnými následky. „Jediná předvídatelná věc je, že v EU budou muset dříve či později vrátit naší zemi to, co bylo ukradeno,“ dodal.

21:34
21. 5. 2024

Mluvčí ukrajinského námořnictva Dmytro Pletenčuk podle agentury Reuters uvedl, že korveta Ciklon byla „posledním nosičem řízených střel“ se základnou na Krymu, který Rusko v rozporu s mezinárodním právem anektovalo v roce 2014. Podle ruského ministerstva obrany se plavidlo dostalo do bojové služby loni v červnu. Nikdy ale v aktivní službě nevyslalo řízenou střelu, tvrdil Pletenčuk.

Zobrazit celý online

Uvedl také, že na každé okresní kriminálce je specialista na ukrajinskou komunitu. „Ten se zodpovídá svému šéfovi za to, že zná počet Ukrajinců, kteří zde bydlí a kde bydlí. Sleduje, jestli tam nedochází k něčemu nezákonnému. Sleduje vztah ukrajinské menšiny a většiny českých občanů. Také se snaží monitorovat, jestli tam někdo nekořistí na tíživé situaci uprchlíků. O tomhle všem podává týdenní zprávy,” popsal Vondrášek.

Videomanuály pro Ukrajince

Bezpečnostní složky začaly před třemi týdny pracovat na analýze rizik pro vnitřní bezpečnost v Česku, pokračoval Vondrášek. „Těch rizik jsou asi čtyři desítky,“ uvedl, katalog rizik chce policejní prezidium v květnu představit Výboru pro vnitřní bezpečnost a Bezpečnostní radě státu. „Musí tam být riziko, doporučené protiopatření bezpečnostních složek, ale potom taky nárok na lidské zdroje a materiál.“ Prezident v pořadu ujistil, že počet policistů je za poslední roky neměnný a zároveň dostatečný pro vykonávání agendy PČR také mimo uprchlickou krizi. „Pakliže to policie zvládala doteď, tak to prostě musí zvládat i do budoucna.“ Policistům veřejně poděkoval za jejich ochotu pracovat a odkládat plánované dovolené.

Policie v tuto chvíli vytváří instruktážní videa pro uprchlíky v ukrajinštině, Vondrášek zmínil například návody, jak se chovat na českých silnicích. „Připravujeme řadu klipů, právní vědomí, doprava, řidičské průkazy a další oblasti. Tady se opravdu vyplácí policii věnovat to úsilí a ty peníze prevenci, protože pak nemá tolik práce s tou represí,“ uvedl prezident.

Podívejte se na celý záznam pořadu Epicentrum:

Video  Epicentrum s policejním prezidentem Martinem Vondráškem  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

 

 

Video se připravuje ...
Další videa