Pondělí 29. května 2023
Svátek slaví Maxmilián, zítra Ferdinand
Polojasno 23°C

Nebezpečný melanom už i u malých dětí. Lékařka o prevenci rakoviny kůže nejen na dovolené

Video se připravuje ...
Autor: Pavlína Horáková - 
9. července 2021
05:00

Rakovina kůže byla dříve u dětí absolutní raritou, dnes je však zhoubný melanom diagnostikován i u těch nejmenších. V pořadu Epicentrum Blesk Zpráv o tom hovořila profesorka Jana Třešňák Hercogová, přednostka dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Bulovka a 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Fatálním následkům se přitom právě u rakoviny kůže dá předejít včasnou a neinvazivní prevencí. Lékařka také zmínila časté chyby při používání opalovacích krémů, i u koho se v Česku vyskytuje karcinom kůže nejčastěji.

Důležitou roli hraje genetika a to, jaký máme typ kůže. „Nejohroženější skupina v České republice je muž nad padesát let. U žen je mezi 20. a 30. rokem věku melanom druhým nejčastějším nádorem a vysvětluje se to tím, že jednak se mladé ženy více vystavují ultrafialovému záření, všichni víme jaký je ten trend mít krásně opálenou, ale já dodávám, nezdravě hnědou kůži, a naopak u starších mužů se to dává do souvislosti s tím, že na sobě ty nádory tak aktivně nevyhledávají,“ vysvětlila profesorka Třešňák Hercogová.

U dětí se zvyšuje v posledních letech počet případů melanomu i v mladších věkových skupinách. „Musím říci, že když jsem začínala, tak melanom u dítěte byl absolutní raritou. Dnes vidíme melanom právě i u těch malých dětí,“ upozornila na nebezpečnou tendenci s tím, že největší nárůst zaznamenávají lékaři ve skupině dětí mezi 15. a 19. rokem. „Bude to souviset se změnou životního stylu. Rodiny vyráží na dovolenou prakticky kdykoliv během roku. Mohou cestovat po celém světě, k moři a podobně, s výjimkou samozřejmě minulého roku, ovlivněného pandemií koronaviru,“ vysvětlila jednu z příčin častějšího výskytu zhoubného melanomu u dětí.

Na slunce si dávejte největší pozor mezi 10. a 15 hodinou

„Není možné žít celé dny během léta v domě, přístup by proto měl být, co nejvíce rozumný,“ vysvětlila přednostka dermatovenerologické kliniky na Bulovce. Doporučení, aby například dítě do jednoho roku nebylo vystaveno slunečnímu svitu, není možné stoprocentně dodržet. Absolutním minimem by podle jejích slov mělo být nevystavovat děti slunku více než dospělé osoby a to v době, kdy je slunce velmi intenzivní, tedy mezi 10. a 15. hodinou. Připomněla také, že před UV zářením nás nechrání jen opalovací krémy, ale také pokrývky hlavy, oblečení nebo sluneční brýle. 

Video  Primářka Roháčová o divokém roce s covidem: Sáhli jsme si na dno. Přijde teď pandemie chřipky?  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Chyby při opalování

Při prevenci je podle přední české odbornice důležité si uvědomovat, proč to dělám, že skutečně můžeme zabránit vzniku prvních důvodů pro vznik rakoviny kůže.

„Možná bychom měli ještě více zdůrazňovat zejména mladým ženám, že pobytem na slunci kůže stárne předčasně,“ zmínila jeden z důvodů, který by některé dívky a ženy mohl motivovat k dodržování alespoň základních zásad opalování. Kromě vyhýbání se pobytu na slunci v té době, kdy je nejintenzivnější a zakrývání míst, která nemůžeme natřít ochranným krémem, také zmínila důležitost komunikace a lékařem. Měli bychom vědět, jaký kožní foto typ máme a zda náš zdravotní stav, či léky, které konzumujeme, nemění citlivost na sluneční paprsky.

Naprosto zásadní je také používání dostatečného množství ohranných krémů: „Málo kdo si uvědomí, že na celou plochu dospělého člověka, na jedno namazání spotřebujeme 30g  nějaké masti, či krému. Když se podíváme na velikosti krémů a uvědomíme si, kolik si těch balení bereme s sebou, když jedeme k moři, tak to je také odpověď na to, proč ta ochrana není dostatečná.“  Další častou chybou je nanášení ochranných prostředků jen jednou za den či pozdě, těsně před expozicí slunci, kdy krém ještě neúčinkuje.

Přes 400 mrtvých ročně

Kontrolovat znaménka na těle bychom měli pravidelně a četnost kontrol by podle Jany Třešňák Hercogové měla být stanovena lékařem, který umí určit, jak moc je pacient rizikový a jak často by měl být monitorován. Prevence u rakoviny kůže hraje naprosto klíčovou roli a může zásadně ovlivnit šance pacienta na přežití. V České republice je zhoubný melanom šestým nejčastěji diagnostikovaným zhoubným novotvarem a umírá na něj přes 400 lidí ročně. Včasná diagnostika přitom, může zabránit rozvinutí agresivních metastáz.

Na co si dát pozor u složení opalovacích krémů? Jak vysokým faktorem se mazat? Jak se léčí rakovina kůže a kde se na těle nachází nejčastěji? Odpovědi na nejen na tyto otázky naleznete při sledování celého záznamu čtvrtečního Epicentra Blesk Zpráv.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa