Neděle 13. června 2021
Svátek slaví Antonín, zítra Roland
Oblačno, bouřka 25°C

Rozvolňování v Česku: „Klesáme stabilně, ale pomalu.“ Levínský vidí nepřijatelné riziko

Autor: Markéta Volfová - 
6. května 2021
05:30

Epidemie koronaviru v Česku dál ustupuje a pokračuje i rozvolňování. Podle matematika z Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) René Levínského klesáme stabilně, ale pomalu. A plošné testování je při tom všem účinnou pojistkou před propuknutím další vlny a jenom se potvrzuje, že mělo přijít už mnohem dříve. Upouštět od něj, dokud nebude společnost proočkovaná, nepovažuje za rozumné. A upozornil na nepřijatelné riziko v souvislosti s výukou dětí ve školách.

„Den lockdownu stojí čtyři miliardy. Za takovou cenu můžeme testovat měsíc kvalitními testy,“ zdůvodňuje Levínský důvod, proč s plošným testováním dál pokračovat. „Pokud budou na podzim ve firmách všichni naočkováni a nebude žádná nová varianta viru, můžeme přemýšlet nad tím, že by se tam netestovalo,“ dodává.

Podle matematika se pouze ukazuje, že začít s plošným testováním se mělo už dávno: „Mluvíme tady o tom od dubna 2020 a do toho systému se dostáváme na jaře 2021. Je to škoda. Šlo jen o politiku a o to, že se to někomu nebude líbit. Mohlo to být o půl roku dřív,“ vysvětluje s tím, že ve školách se spojení antigenních testů s rotační výukou osvědčilo jako bezpečné řešení.

„Jít do podzimu bez toho, abychom měli perfektně připravené testování ve školách, je podle mně absolutně nepřijatelné riziko," říká. Ve chvíli, kdy budou školy moct testovat PCR formou, je podle Levínského logické, aby se do lavic vrátili plnohodnotně všichni žáci a studenti. 

Člen MeSES zároveň chválí přístup Čechů ve snaze utlumit epidemii: „Počet kontaktů roste relativně pomalu a lidé jsou velice zodpovědní."

Zároveň ale Levínský dodává, že právě plošné testování má na větší obezřetnosti lidí svůj podíl: „Výhoda testování není jen v tom, že odhalíme pozitivní. Člověk, kterému je špatně, nepůjde do práce. Dítě, které se necítí dobře, nepošle do školy. Nepůjdou někam, kde by byla ostuda, že jsou pozitivní. Ale pokud mě nikdo netestuje, je pak pro mě lepší jít do práce. Funguje to jako prevence."

babylove ( 6. května 2021 09:44 )

3. WW

soorry ( 6. května 2021 09:12 )

Trvalo to dlouho, než počty nakažených začaly klesat. To co jsme loni na jaře zastavili, to se navalilo letos. Asi tak vypadá promoření lidí, katastroficky, nemocnice nemají místa pro nemocné, krematoria nestíhají. Nakonec musí přijít závěry všeho, na dlouho. Kdoví, jak dlouho to tu s námi bude, do doby brontosaurů nebo mamutů??? Tak nějak vypadá biologická válka a covid je zbrań hromadného ničení-postupného. Na vakcínách se bude pracovat pořád, dokonalost a mutace na furt.

pindokuk ( 6. května 2021 09:02 )

Profesor epidemiologie z Yale University Dr.Harvey Risch odpálil v pořadu Stevea Bannona šokující číslo z lékařského zákulisí, až 60% všech nových případů Covid-19 tvoří pacienti, kteří již byli očkováni!!!
Potvrzují to čísla z USA a Izraele, vakcíny poskytují očkovaným osobám ve skutečnosti jen zhruba poloviční ochranu před kontraktací nákazy ve volném prostoru! Představa svobody a bezpečí po očkování je podle profesora lež a naprostá utopie! Šokující informace otřásá americkou alternativou a korporátní sítě masivně video s výrokem profesora mažou a cenzurují, protože odhaluje ZDRCUJÍCÍ A NEPOHODLNOU PRAVDU !!!
Situace okolo vakcín a jejich faktického účinku na zabránění šíření koronaviru začíná opravdu dramaticky eskalovat a na povrch se dostávají nové a necenzurované informace, které odhalují mohutný podvod a spiknutí nejen farmaceutických společností, ale i světových médií a politiků, kteří už více než rok slibují občanům a obyvatelům, že všechno se vrátí do normálu, jakmile se podaří naočkovat co nejvíce lidí.

Pro lidstvo je to zlá zpráva,bohužel pravdivá.


VAKCÍNA NEBUDE ZNAMENAT SVOBODU NIKDY!!

bizon_pepa ( 6. května 2021 07:57 )

Pro mě teda jeho závěry překvapivě jsou. Rekl bych ze počet nakažených klesá proto, ze omezili pohyb lidi. A ne
Foto, ze jim strkají spejle do hlavy. To zase vytáhli z ty jejich skupiny na světlo dalšího debila.

Jirik-ta ( 6. května 2021 07:28 )

Tak to je překvapení které by nikdo nečekal.

Zobrazit celou diskusi
Další videa