Neděle 11. duben 2021
Svátek slaví Izabela, zítra Julius
Oblačno 17°C

Matovič neumí prohrát, tvrdí expert. Vládě zlomily vaz potíže, se kterými se potýká i Česko

Autor: Markéta Volfová - 
25. března 2021
05:40

Vládní krize na Slovensku stále nekončí. Ministři odstupují jako na běžícím páse, aby donutili premiéra Igora Matoviče (OĽaNO) k reakci. Ten si dává na čas, klade si podmínky a ve vzduchu přitom visí množství nevyřešených problémů spojených s pandemií. Konec konců právě ty podle slov politického komentátora Grigorije Mesežnikova dostaly kabinet tam, kde je. V jiných oblastech si prý vláda nepočínala špatně.

Reforma soudního systému, boj proti korupci, zahraniční politická orientace, řešení otázek životního prostředí - to všechno přičítá Mesežnikov vládě Igora Matoviče k dobru. V řešení pandemie ale neprospívá, a protože chtěl být předseda vlády od začátku lídrem tohoto boje, jde zodpovědnost z velké části právě za ním: „Občané od začátku roku v podstatě dodržovali dané restrikce. Ale k druhé vlně vláda přistupovala všelijak.“

Video Nevyzpytatelný Matovič neumí prohrát. Jeho vládě zlomily vaz potíže, se kterými se potýká i Česko - Markéta Volfová, Lukáš Červený

„Přišlo plošné testování. To bylo v první fázi úspěšné a téměř všichni se s ním ztotožnili. Ale když to začalo být nekonečné, lidé trpělivost ztratili. Pak přišel pokus zavést systém do vakcinace a ten nefungoval. Lidé ho považovali za nedůstojný. Slovensko je konfrontováno s nedostatkem vakcinačních látek a slíbené dodávky zaostávají,“ popisuje politolog.

Důvěryhodnost vlády je kvůli tomuto všemu na historickém minimu a ještě navíc za rekordně krátkou dobu - za rok. „Prodlužování tohoto stavu Matovičovi ještě více snižuje procenta důvěry,“ míní Mesežnikov. „On je hráč hry s nulovým součtem. On nemůže prohrát, to nemůže připustit. A to se často projevovalo při komunikaci s jinými členy vlády. Konec konců právě tuto krizi odstartoval utajený nákup vakcíny Sputnik V. Matovič je nepředvídatelný. Mezitím, co by měl podat demisi, už vyjednává o dalším složení vlády,“ dodává. 

Politolog věří, že nakonec dojde pouze na rekonstrukci vlády a předčasné volby nebudou potřeba. Kdyby na ně přeci jen došlo, hodně by zamíchaly vládními kartami: „V současnosti nejsilnějším politickým subjektem je strana Hlas - sociální demokracie. Je to v podstatě skupina odštěpenců od strany Smer. Mají dnes podporu od 20 do 25 procent. Tahle strana ale nemá dostatečný koaliční potenciál. Spolupráci se Smerem odmítají, chtějí se vůči němu vymezit. Těžko říct, nakolik by se jim to podařilo.“

 

abaron ( 25. března 2021 12:49 )

...táto kríza sa mala rozdeliť na ďôchodcov a pracujúcich...lebo majú sedieť doma keď sú chorí...😤 dáta nakazených nie sú rozdelené a tak nemôžu pracovať mladí keď iní majú dôchodky.💸..

jussuf ( 25. března 2021 12:30 )

Všade po každých voľbách je to rovnaké ( stejné) ,, S křížkem po funuse"....c'est la vie. Je to ako s jedným z Murphyho zákonov:,, Pri jazde na bicykli vždy je to do kopca alebo proti vetru nezávisle od toho, ktorým smerom sa pohybuješ " Inak povedané, nech volíš kohokoľvek vždy si volil zle.

gemino ( 25. března 2021 11:54 )

Vy jste v té perdeli podobně, jako my. Oba státy díky hlouposti některých ovčanů, kteří naletěli lžím slovenských podvodníků. V tom jsme na tom stejně. V obou státech vládne lhář Slovák.
U vás je to ještě o to horší, že vaše paní prezidentka, která nyní vyzývá Matoviče k odstoupení, horovala za změnu stylu vládnutí. Teď jí má a v plné parádě. Nese svůj velký díl viny.
Je zvláštní, že si média nepřiznají svůj vlastní podíl na současném stavu, jak u vás, tak u nás. Spousta hloupých e nesamostatných ovčanů se nechala ovlivnit mediálním tlakem a volili tak, jak volili - hloupě. To se ukazuje ve stejné nahotě v Česku a na Slovensku.

jussuf ( 25. března 2021 10:39 )

Ďakujem za poučenie. Ak dobre rozumiem, to čo hlásaš a si myslíš je jediná múdrosť na svete. Ostatné názory sú hlúposť ako ,,rampa", že ?

abaron ( 25. března 2021 10:14 )

...pr­íživ­ník.­.!!!­..1+­1!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa