Sobota 17. duben 2021
Svátek slaví Rudolf, zítra Valérie
Zataženo, déšť 7°C

Třetí světová, roboti bez emocí a příjemné překvapení. Mluvčí policie o lockdownu Česka

Autor: Pavlína Horáková - 
4. března 2021
05:30

Už tři dny zažívá Česko nejtvrdší lockdown ve své pandemické historii. Mezi okresy ale i obcemi hlídají dodržování vládních opatření tisíce policistů posílených o vojáky a celníky. Jak to bude s avizovaným přitvrzením při policejních kontrolách a co strážníky překvapilo? Nejen o tom byla řeč ve středečním Epicentru s mluvčím policejního prezidia Ondřejem Moravčíkem.

V prvních dnech policisté prováděli kontroly nejen na hranicích okresů, ale také obcí. Nezapomnělo se ani na vnitrostátní vlakovou a autobusovou dopravu, a to jak na nádražích, tak v samotných dopravních prostředcích. Policie proto vyčlenila 26 tisíc mužů a žen a v pondělí vláda schválila i nasazení až 5000 vojáků a 300 celníků. „Máme čísla za první dva dny, bavíme se o nějakých 60 000 kontrolách. V úterý jich bylo něco přes 100 000,“ uvedl policejní rada v úvodu středečního Epicentra.

Video epicentrum - Ondřej Moravčík - Blesk

I když policie slíbila být v prvních dnech benevolentní, kontroly se neobešly úplně bez postihů. „Pokuty padly…za těch úterních sto tisíc kontrol jsme zjistili přibližně 3000 porušení. Přibližně 400 z nich jsme vyřešili v příkazním nařízení na místě. Zbytek byl vyřešen domluvou,“ upřesnil Moravčík.

Přitvrzení při kontrolách a „třetí světová"

Mluvčí policejního prezidia ale také přiznal, že policie byla velmi příjemně překvapena přístupem lidí. „Lidé jezdí skutečně připraveni a mají potřebné dokumenty. V tuto chvíli není na místě hovořit o nějakém přitvrzení. Budeme pokračovat ve stávajícím režimu, který je alespoň z našeho pohledu nastaven srozumitelně a rozumně pro občany,“ vysvětlil, proč k avizovanému přitvrzení při kontrolách zatím nedojde.

„Lidé si uvědomují, že pandemická situace je katastrofální a že ten policista není odpovědný za to, že opatření byla přijata,“ poukázal na osobní rovinu policejní práce a zdůraznil zásadní rozdíl mezi virtuálním světem a realitou. „Když se bavíte se skutečnými lidmi, tak tam ta akceptace vládních nařízení do jisté míry je…na sociálních sítích pod rouškou anonymity to někdy vypadá, že se blíží pomalu třetí světová válka, byť v reálu si lidé uvědomují závažnost situace.“

Roboti bez emocí a pokles kriminality

Připustil také, že důvodů k překračování hranic okresů mají lidé bezpočet a je jasné, že každý z nich má odlišnou rodinnou situaci. „Každý jede z jiného důvodu…Já bych chtěl upozornit, že ti policisté, kteří slouží na ulici, jsou úplně stejní lidé. To znamená i oni mají city, i oni mají své rodiny, i oni se dokáží do těch situací vžít…vždy záleží na konkrétní situaci. Byl bych nerad, kdyby to vypadalo, že na hranici okresů stojí roboti bez emocí. Ne, my se snažíme těm lidem pomoci,“ zdůraznil Moravčík.

Vládní opatření však přinesla i některé pozitivní dopady. „V dopravní nehodovosti evidujeme poměrně výrazný pokles dopravních nehod,“ stejnou tendenci zaznamenali policisté i v počtu osob usmrcených při dopravních nehodách. K poklesu došlo také v oblasti trestné činnosti: „Za loňský rok máme pokles přibližně o 17%, což je ohromné pensum trestních činů a ten pokles je ve všech sledovaných oblastech.“ Hlavní důvod vidí ve snížení mobility lidí během pandemie.

Neplacené přesčasy

Pandemie a s ní spojené nouzové stavy si vyžadují poměrně extrémní nasazení ze strany policistů. Překvapivá byla tedy odpověď na otázku, zda policie očekává nárůst přesčasů vzhledem ke kontrolám současných opatření: „U těch přesčasů je maličko problém, že v nouzovém stavu policisté na jejich vyplácení nemají nárok, ale samozřejmě to pracovní nasazení, zátěž, ty hodiny, které policisté musejí odpracovat navíc, se tam objevují, to je jasné, protože ta doba si to zkrátka vyžaduje.“ 

Ondřej Moravčík však také doplnil, že Policie ČR si tuto problematiku uvědomuje: „Je tady určitá situace, kterou nikdo nepředpokládal. Pracujeme s tou situací, snažíme se nastavit služby tak, abychom jim vycházeli maximálně vstříc.“

CAVESMAN ( 4. března 2021 08:29 )

není žádný logdaun ani omezení. Rádobylidé jezdí pro kovid do zahraničí a nikomu to nevadí. Dnes na 7 km jsem napočítal 6 slovenských osobních aut. Zatím ani jeden podnikatel neprodal auto ani barák-takže zkrachuje pouze stát. Je to celé FRAŠKA..

robyno1 ( 4. března 2021 07:55 )

Přitvrzovat můžete jak chcete. Hrůzovláda slovenského ŠTBáka všechno dok..v..ila, celou republiku. Už nepomůže nic. Teď pokračuje kolaps zdravotnictví, brzy následovaný ekonomikou. Občan už neexistuje, změnil se v ovčana nebo offčana.

Zobrazit celou diskusi
Další videa