„Promořená“ Karviná: Mluvčí o přísných opatřeních i kritice Maďara za mýty o hornících

Autor: Markéta Volfová - 
2. července 2020
05:30

Hlavním ohniskem nákazy koronavirem v České republice je v tuto chvíli Karviná. Na 100 tisíc obyvatel připadá 270 nakažených. Uvolňování restrikcí se tady proto zásadně zpomalilo. Život v Karviné je ale podle tiskového mluvčího Lukáše Hudečka na normálu a uzavření města podle něj nehrozí. V pořadu Epicentrum se zastal i horníků.

„Samozřejmě lidé by rádi roušky sundali, protože hlavně v těch teplých dnech se s nimi velmi špatně dýchá. Jinak lidé normálně chodí do parku, do restaurací na obědy, sedí na venkovních zahrádkách,“ popisuje současné dění v Karviné mluvčí magistrátu. „Lidé už říkají, že nechtějí poslouchat o koronaviru. Chtějí žít klidným životem. Vědí, že to tady je, ale nechtějí o tom pořád poslouchat,“ přidává.

Video Mluvčí o „promořené“ Karviné: Uzavření se nebojí a zkritizoval Maďara za mýty o hornících - Blesk TV

Komplikace jsou v tuto chvíli především u testování u samoplátců, které je od pondělí nařízeno krajskou hygienickou stanicí: „Lidé, kteří nastupují do nemocnic, nebo do sociálních zařízení, musejí mít test maximálně čtyři dny starý. Tady problém je, protože v karvinské nemocnici už neprobíhá testování samoplátců a neprobíhá už ani v Havířově. Takže se musí jezdit do Ostravy,“ popisuje Hudeček. 

Kritiku horníků za šíření nákazy nepovažuje za opodstatněnou i proto, že práce v dole se nedá zcela pouze na určitou dobu zastavit: „Musí tam probíhat nějaké odvětrávaní a podobně. Kdyby tam tyto práce byly ukončeny, tak se ten důl znovu neotevře.“

Nad slovy epidemiologa Rastislava Maďara o ranním pivu po hornické šichtě kroutí hlavou. „Pan epidemiolog je z Ostravska a měl by vědět, jak to dneska chodí. Většina horníků přijíždí vlastním autem, ze šichty odjíždí domů. Na to pivo vážně chodí minimálně. Takže to omezuje spíš život těm ostatním,“ hodnotí rozhodnutí ponechat kvůli koronaviru restaurační zařízení brzy ráno uzavřená.

starypes ( 2. července 2020 07:35 )

Celou Karvinou uzavřít a oplotit. Postavit strážní věže a dovnitř pouštět lidi pouze s nasazenými respirátory a za poplatek jako do ZOO. Tak je to spravne a tak to ma byť.

rosicak ( 2. července 2020 07:28 )

Proto je jich tolik nakaženejch.

jonn ( 2. července 2020 07:10 )

Bo je to kraj razovity.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud