„Plaga hodil školky i učitele přes palubu.“ Expert zmínil chaos s ošetřovným i konec ministra

Autor: Pavlína Horáková - 
7. května 2020
05:10

Banální, diskriminační a v některých ohledech i v rozporu s platnou legislativou. Tak hodnotí doporučení nového manuálu ministerstva školství pro otevírání škol prezident Pedagogické komory Radek Sárközi. Nejen o dětech bez roušek, nerovném přístupu ke starším učitelům, ale i o naprostém chaosu v řízení školek či nárocích na ošetřovné otevřeně promluvil v pořadu Blesk Zpráv Epicentrum.

Vládní harmonogram návratu dětí do školy považuje Radek Sárközi za poměrně správně nastavený, problém však vidí v nově vydaném manuálu ministerstva školství. Zatímco maturanti a deváťáci se mohou do škol vrátit 11. května, školáci z prvního stupně o dva týdny později, tak děti z druhého stupně a nižších ročníků středních škol zůstanou doma až do konce školního roku.

Při  tvorbě manuálu pro školy chyběla jakákoli komunikace s učiteli nebo Pedagogickou komorou, tvrdí Sárközi. „Ptal jsem se i dalších organizací, jako jsou například školské odbory a nebo členské organizace školské tripartity a ti mi řekli, že tripartita se sešla naposledy v lednu a od té doby s nimi ministerstvo nic oficiálně nekonzultovalo,“ uvedl. 

Většinu doporučení vlády hodnotí školský expert buď jako banální, co už školy dělají standardně, nebo diskriminační. A některé dokonce i v rozporu s platnou legislativou.

Video Epicentrum - Radek Sárközi - Blesk TV

Část školek zůstala otevřená, děti tam ale nechodily

„Myslím si, že vláda od začátku hodila školky úplně přes palubu,“ prohlásil šéf Pedagogické komory a připomněl, že v zahraničí, například na Slovensku nebo v Polsku se školky zavřely společně s ostatními školami.

„U nás vznikl naprostý chaos, protože část mateřských škol zůstávala v provozu… Běžně ve školce byla tak desetina dětí oproti původnímu počtu a někdy byla školka otevřená a nepřišlo tam žádné dítě,“ ilustroval situaci Sárközi a uvedl, že jako zásadní problém vnímá nemožnost rodičů ovlivnit, jestli budou nebo nebudou moci čerpat ošetřovné. To totiž závisí na tom, zda je jejich školka otevřená - a ne na tom, zda se rozhodnou svou ratolest do školky dát. 

Petice Pedagogické komory nejen za ošetřovné podle Sárköziho rychle nasbírala přes 4000 podpisů. „Od vlády pro mateřské školky akorát vyšlo to, že nemusí mít roušky, nic jiného. Žádná pomoc, žádná podpora, finanční, morální, nic," kritizoval přístup ministra Roberta Plagy (za ANO).

Informace na poslední chvíli

Informace ředitelé i ředitelky škol podle Sárköziho obdrželi na poslední chvíli. „Manuál se rozesílal myslím 1. května přes datové schránky, ale pan ministr Plaga asi nevěděl, že zrovna o víkendu je výluka datových schránek. Takže to ředitelé nemohli dostat. Když jsme ho na to upozornili, tak dal materiály na web. Všichni ředitelé se tam chtěli podívat a web se zhroutil. Ministerstvo školství je tedy začalo postupně posílat e-mailem. Během prodlouženého víkendu se tedy k němu postupně všichni dostali,“ popsal složitou logistiku dlouho očekávaného průvodce provozu škol.

Koronavirus, nebo hlad?

Trnem v oku je i přístup ke starším učitelům. V manuálu se hovoří o tom, že ředitel školy může zaměstnance, kteří patří do rizikové skupiny, nechat například učit na dálku. Problematické je ale slovíčko „může“. Pokud to totiž možné není, tak by měl pedagogický pracovník doložit potvrzením od lékaře, že patří do rizikové skupiny. A pak se dohodnout na poskytnutí neplaceného volna.

„Tohle se mi zdá minimálně v rozporu s dobrými mravy. Koukají se na to naši právníci,“ přiznal Sárközi a zdůraznil, že školy a školky jsou jedinými pracovišti, kde lidé nemusejí mít roušky.

Zejména starší či chronicky nemocní učitelé tak čelí velkému zdravotnímu riziku nebo situaci, kdy budou bez finančních prostředků. Uvedl i smutný příklad z praxe: „Bohužel jsem už dostal informaci, že některý ředitel nutil paní učitelku, aby nastoupila na to neplacené volno… ona mi psala, že se rozhoduje jestli tedy zemře na koronavirus, nebo hlady, když nebude mít žádný příjem.“

Na závěr se prezident Pedagogické komory Radek Sárközi podělil o všeobecné názory učitelů a ředitelů na nově vydaný manuál ministerstva. „Reakce jsou z devadesáti procent hodně negativní a až tak negativní, že by si přáli, aby pan premiér pana Plagu odvolal.“

grillus ( 7. května 2020 11:00 )

Správně řečeno, byl zalezlý jak krtek a všichni čekali co z něho vypadne, když už teda je tak pracovitý a pracuje na koncepci. To co sesmolili se dá splácat za jedno odpoledne. Koncepci to nemá žádnou, asi se opakuji, ale když už nic nevymyslí sám, mohl to obšlehnout od Slováků, slovensky snad ještě umí Držel všechny v šachu, vydal nesmyslnou koncepci... Proč to pár kiláků od nás jde a u nás ne? Přijímačky jeden termín, proč? Proč vůbec přijímačky, roky se tady na ně nehrálo, vzal se průměr z vysvědčení a bylo. Maturity? Zase vznikl kočkopes... Jenže když odvolají Plagu, tak najdou dalšího hobby amatéra, který by to rád vzal

mord ( 7. května 2020 10:26 )

Oligarchovi tlupa neschopných ministru i s mocí chtivým Hanáckém se jenom pakuje na předřazenem nákupu čínských šuntů. Společně s darebáky kolem dementního.Zemana lidmi.opovrhuji. Kradou a lžou. Lidská luza

robyno1 ( 7. května 2020 09:33 )

Trochu do toho vidím, a ne, neakceptuji v tomto případě rčení, že po bitvě je každý generál. Plaga byl během krize zalezlý jak krtek; teď v poklidnější době mohl aspoň něco vymyslet. To, co on+MŠMT vyvrhli, se nedá nazvat jinak než exkrement. Hnus. Copak si po tolika letech bezvládí na MŠMT konečně nezasloužíme schopného ministra - ministryni?!

bizon_pepa ( 7. května 2020 08:20 )

Jasně, že je to chaos, všichni už měli být dávno ve školkách a školách. A že nikdo občas nepřišel? Proř by chodil, rodiče doma v pohodě na ošetřovném a tak nebyl žádný důvod.

Viera Vaov ( 7. května 2020 07:48 )

Tak co to tu zas placaté ryzikovy starší učitele.Tak za první syn má 4uvitrle kteří už měli být dávno v důchodu.tsk že pobírají důchod s učí !Hlady nezemřou když mají jistě peníze.tsk tu neplantejte blbosti .A jinak mezi 50-63neni ohrožena skupina !ta je kolem 70ky!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud