Středa 22. května 2024
Svátek slaví Emil, zítra Vladimír
Oblačno, déšť 22°C

Psycholog pro zvládnutí karantény radí „informační dietu“. Kulhánek: Řada vztahů nevydrží

Psycholog Jan Kulhánek o tom, jak zvládat karanténu.
Psycholog Jan Kulhánek o tom, jak zvládat karanténu.  (Autor: blesk.cz)
Autor: mav - 
22. dubna 2020
05:00

Zvládání dlouhodobé karantény je samozřejmě velice individuální záležitost. Přesto existují tipy, na kterých se řada psychologů shodne. Jedním z nich je dodržování určitého denního režimu. Jan Kulhánek k němu přidává ale i takzvanou informační dietu. Uvedl to v Epicentru Blesk Zpráv. Jako velký problém pak vnímá protichůdné zprávy od těch nejpovolanějších.

„Větší izolace, jako je teď, se podle mého stává po dvou měsících neúnosná. Lidé se začnou zlobit a ta opatření přestanou ve velké míře dodržovat,“ odhadl Kulhánek v Epicentru. Zároveň ale oceňuje přístup Čechů k celé krizi, který se projevuje nejenom dávkou poslušnosti, ale i smyslem pro vtip. „Každý den mi chodí nějaké vtípky. Těší mě, že si naši frustraci ve velkém ventilujeme humorem,“ uvedl.

Postupné uvolňování je podle psychologa pro každého jistou úlevou, přesto v nich ale, tak jak jsou prezentována, vidí zásadní problém: „Řada informací, které lidé mají, je protichůdná. Je důležité, aby se jednotlivá rozhodnutí srozumitelně vysvětlila. Proč se například otevřou zrovna hobbymarkety a podobně? Aby měli lidé jistotu, že se to řeší kompetentně.“ 

Video  Jak dlouho se dá zvládat karanténa a kdo si v ní libuje? Psycholog doporučuje „informační dietu“.  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

„Nestudujte informace ze sociálních sítí“

Z toho, co pro sebe může člověk udělat sám, aby ho karanténa úplně nezlomila, zdůrazňuje Kulhánek nastavení strukturovaného denního režimu, ale i informační dietu.

„Nepřehánějte to se sledováním médií a rozhodně nestudujte informace ze sociálních sítí. Ty jsou plné zdramatizovaných a vyostřených výstupů,“ uvedl Kulhánek. Dodává také, že je možné, že se jedná o test manželství a vztahů.

„Karanténa nás zmáčkla dohromady a víc se v tom domácím papiňáku dusíme ve vlastní šťávě. Bohužel si myslím, že řada vztahů to nevydrží. Ale co mě hlavně znepokojuje, je míra agrese, která v nich nyní roste,“ řekl expert.

Na druhou stranu ale existují i tací, kterým se ve stávajícím utlumeném režimu ulevilo. „Pacientka, která měla dlouhodobě úzkost z blízkosti lidí a byla až posedlá mytím si rukou, se mi svěřila, že si teď paradoxně připadá konečně normálně. Někdo si zas libuje v menším tempu, ulevilo se některým workoholikům. Bohužel je to ale dočasná úleva,“ vysvětluje psycholog.

To, že na naši psychiku mají omezení neblahý vliv, není podle něj nijak těžké poznat. „Poruchy spánku, nechutenství, přejídání, ale i když nám naše okolí řekne, že jsme podráždění. Mnohdy na sebe část napětí vezme naše tělo. Hůř se nám dýchá, bolí nás břicho, máme časté migrény,“ přibližuje Kulhánek a radí ozvat se odborníkovi zavčasu.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa