Šokující forma, bytelný obsah. Novotného za výstup v ruské televizi pochválil i expert

Autor: Bohuslav Štěpánek - 
4. prosince 2019
05:20

Forma je sice pro někoho nestravitelná, ale co do obsahu má starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný ve vyjadřování směrem k Rusku a k pomníku vlasovcům pravdu. To si myslí politolog z Univerzity Karlovy Jan Šír. Doplnil, že jeho vyjadřování v TV Rossija 1 bylo legitimní a nic jiného si ruská státní televize ani nezasloužila.

Nejdříve naštval Novotný ruské ministerstvo zahraničí, podle kterého chce pomníkem rehabilitovat nacisty. V sobotu večer pak způsobil poprask v živém vysílání diskusního pořadu ruské státní televize. Pavel Novotný má podle Šíra promyšlenou osobní strategii, která na české straně mezistátních vztahů s Ruskem chybí.

„Co se týče té formy, tak ta může být pro některé lidi překvapivá, snad i šokující. Ale co se týče obsahu, tady je potřeba podtrhnout, že jeho aktivita je zcela legitimní,“ řekl odborník na země bývalého Sovětského svazu. Zároveň dodal, že Novotný svoji aktivitu (záměr postavit v Řeporyjích pomník padlým vlasovcům, pozn. red.) komunikuje dobře.

Starosta Novotný přivezl dopis pro Putina v multikáře (27. 11. 2019)Starosta Novotný přivezl dopis pro Putina v multikáře (27. 11. 2019) | Blesk:Jakub Poláček

Na hrubý pytel hrubá záplata

„Jedná se o záležitost komunálního, lokálního významu. Pokud to někdo přenáší na úroveň mezinárodních vztahů, je to ruská strana,“ vysvětlil Jan Šír. Podle něj o tom, jestli bude v Řeporyjích nějaký pomník, si tamní obyvatelé a samospráva mají právo rozhodnout sami. „Bylo by zcela nešťastné, kdyby se místní správa suverénní země, jakou Česká republika je, nechala zastrašit cizí mocností,“ zdůraznil.

Pavel Novotný v ruské televizi útočil silným kalibrem, protože prý už dopředu věděl, že na něj budou útočit. „Rusko velice šikovně, cynicky a nekompromisně používá třeba zkreslený výklad historie, kterým se snaží dosáhnout některých cílů,“ komentoval jednání dnešního Ruska, kterému snad máme být vděční, že před 74 lety část území tehdejšího Československa osvobodila Rudá armáda.

Odborník: Obvyklé ruské praktiky

Slovní útoky, skákání respondentovi do řeči, osočování a dokonce fyzické ataky nejsou v pořadu ruské televize podle experta na bývalý Sovětský svaz vůbec žádnou výjimkou. A Novotný měl vlastně štěstí, že hovořil z Prahy.

„Když oponent vyjadřoval názor, který není součástí toho messagingu (předávání sdělení, pozn. red.), který ruská vláda pomocí státní televize vysílá, tak byl zbit a napaden fyzicky,“ popsal univerzitní pedagog. Dodal, že režim prakticky své obyvatele formuje strašením a vnucuje jim skrz emoce to, co potřebuje.

Podle politologa totiž nebylo v sobotu smyslem pořadu diskutovat vlasovce. „Smyslem toho bylo diskutovat, vybičovat ty emoce, nějakým způsobem v lidech vzbudit odpor nejenom k Pavlu Novotnému, ale i vůči České republice, kde údajně dochází k obrodě nacismu,“ upřesnil Jan Šír.  

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) vystoupil v rusk éstátní televizi Rossija 1 kvůli pomníku vlasovců, uráželi ho tamStarosta Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) vystoupil v rusk éstátní televizi Rossija 1 kvůli pomníku vlasovců, uráželi ho tam | Youtube, INT

Střídali se na něm 

Do Pavla Novotného se přesně podle zadání opírali střídavě dva moderátoři. „Ta paní, co ten pořad vede, dovolím si ji zařadit mezi trojku neprovařenějších tváří státní ruské propagandy. Je to milionářka, právě proto pro ty aktivity, do kterých byla zapojena," popsal ji Šír.

Prý byla namočená do několika světových skandálů. „Ten druhý pán, Jevgenij Popov, což je její manžel, tak je zařazen na sankčních seznamech za hanobení národa, za podněcování národnostní nesnášenlivosti," doplnil Šír souvislosti.

Vlasovci jako jádro sporu

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) chce s podporou tamního zastupitelstva v městské části vybudovat pomník třem stovkám příslušníků Ruské osvobozenecké armády, kteří položili na konci 2. světové války život při osvobozování Prahy od nacismu.

Rusko ale považuje vlasovce za válečné zločince, protože v německém zajetí se nejprve přidali k nacistům a bojovali proti Stalinovi, a vůči záměru Novotného se ostře ohradilo. Starosta kontroval ostrou kritikou ruského režimu a dopisem, který osobně dovezl na ruskou ambasádu v Praze. Do svých záležitostí si podle něj Řeporyje nenechají mluvit.

Podívejte se na celý záznam rozhovoru s politologem Janem Šírem:

Video  Epicentrum - Jan Šír  - Bohuslav Štěpánek, Lukáš Červený

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

hejhej ( 5. prosince 2019 15:24 )

Co to je expert?? , který chválí nějakého ušišlaného hulváta Novotného, starostu nějaké obce, který nemá právo mluvit za občay tohoto státu. Novotný je trouba.

Ifigenie ( 4. prosince 2019 17:52 )

Je až napováženou, že se s tím upoceným řeporyjským hovadem tolik v tisku zaobírají. Úrověň tohohle protekčního spratka je na nule a jen se divím, co to tam proboha žije za lidi, když si do svého čela zvolí "TOHLE" z ODS, které jim dělá ostudu i v zahraničí. To jsme to ale klesli!

e.lesanova ( 4. prosince 2019 17:36 )

Že je "expert" Šír abnormálně nevzhledný, budiž....ale za podobné bláboly, co si dovolí vypustit z úst předpokládám, že někde za rohem přes ně dosta­ne..­..zas­louže­ně..­..

vojjaksvejk ( 4. prosince 2019 16:43 )

Bulvární pisálek, který se mnoho let živil kydáním hnoje na ostatní teď jako politik za ODS jménem národa káže světu o morálce? Přitom sám se třeba k důchodcům a voličům a to nejenom ve svém obvodu vyjadřuje iveřejně takto ?Až vychcípá generace důchodců, „Protože v demokracii holt může k urně i kretén, kterého v antické Spartě raději shodili z útesu, aby se netrápil,“ Takto se starosta za ODS který se teprve nedávno se asi u logopeda a učitele rétoriky alespoň částečně zbavil huhňání ,ale marná snaha.
No dá se říci že: Ať děláš co děláš z hovna diamant nevybrousíš ! http­s://ww­w.par­lamen­tnilis­ty.cz­/are­na/roz­hovo­ry/Pa­vel-Novotny-pro-PL-Trump-je-***-Zemana-voli-kreteni-ktere-by-driv-shodili-z-utesu-Az-vychcipa-generace-duchodcu-bude-prezidentovat-Kalousek-a-lidi-jako-Okamura-budou-slouzit-nam-Zidum-4743­40?fbc­lid=I­wAR1A­ZycTV_­wnxBnZ­TYGI­gyj1sq­xk-zqH2­3lGPKj­Y7LMI_­0HQNOD­dFCGa­omA

agfor ( 4. prosince 2019 15:59 )

Mohl by takhle Novotný mluvit i v České televizi ?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud