Neděle 20. září 2020
Svátek slaví Oleg, zítra Matouš
Polojasno 22°C

Povinné čipy pro české psy: „Má to smysl,“ říká veterinářka. Zatočí to s množírnami?

Autor: mav - 
29. listopadu 2019
05:55

Od začátku příštího roku bude muset mít každý pes v Česku čip. V opačném případě hrozí chovateli pokuta až dvacet tisíc korun. Ne každému majiteli se ale do čipování svého mazlíčka chce. A to především těm, jejichž pes je už starší. Veterinářka Markéta Bosáková ale ujišťuje, že aplikaci snášejí dobře i oni. 

„Pokud se pes zaběhne, je daleko snažší takové zvíře dohledat a v rátit původnímu majiteli,“ zmiňuje veterinářka hlavní výhodu čipu.

Pro fungování tohoto systému je ale  zásadní mít psa zaregistrovaného: „Je opravdu důležité si zapamatovat, do jakého registru byl pes zaregistrován a pří každé změně majitele, jeho bydliště, či kontaktu, je potřeba tyto údaje aktualizovat. Jinak čipování ztrácí význam.“ 

Video Čipovat staršího psa? „Má to smysl,“ říká veterinářka - Markéta Volfová, Lukáš Červený

Povinné čipování by také mělo omezit činnost množíren. V tomto směru ale mnozí namítají, že pro majitele množíren zákon o čipování nebude nijak směrodatný: „U většiny štěňat, u kterých je podezření, že pocházejí z množírny, se s čipováním nesetkáváme. Což je logické, když nad nimi neexistuje žádný dozor,“ potvrzuje Bosáková.

Tady by měl pomoci návrh zákona, podle kterého by měl být pes načipován ještě před první změnou majitele nebo do tří měsíců po narození: „Já si myslím, že je to logický krok. V zahraničí už to mnohdy funguje a ukázalo se to jako účinné opatření, jak ty množírny redukovat, případně jak zlepšit situaci pro zvířata, která jsou v nich držena,“ říká Bosáková. 

Veterináři se setkávají i s pejskaři, kteří svého mazlíčka čipovat nechtějí: „Nejčastějším důvodem je věk psa. U velmi starých zvířat k tomu majitelé nevidí důvod. Má to ale smysl u všech psů,“ vysvětluje veterinářka a dodává, že i letitější zvířata to snášejí velice dobře.

 

 

 

Oxana Pavelkova ( 1. prosince 2019 10:05 )

Čipovani je naprosto v pořádku. Konečně se z tím něco dělá.

naidka ( 29. listopadu 2019 10:17 )

Psali, že čipování bude povinné u štěňat, narozených od 1.1.2020, zas je to jinak? U starších psů se majitelé spíš než věku psa obávají poplatků za čipování.
Čipování ztrácí smysl, pokud nebude dokonalý registr psů, o čemž v našem Kocourkově pochybuji.

janova ( 29. listopadu 2019 09:13 )

Největší význam to má pro firmy, které čipy vyrábějí.

Manowar ( 29. listopadu 2019 06:20 )

Čipovat by měli poslance,aby se vědělo,kde se nachází během své nepřítomnosti při projednávání zákonů.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud