Dražší cigarety a alkohol? Lidé neřesti stejně neomezí, říká expert. A zmínil děti

8. listopadu 2019
05:40

Zvýšením daní u lihovin, tabákových výrobků a loterie, a tím jejich zdražením, neklesne jejich spotřeba, řekl v Epicentru Blesku hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda. Podle něj se pijani alkoholu, kuřáci a hráči hazardu raději uskromní jinde. Zmínil také dvojí metr ve zvyšování daní i to, proč se to může neblaze projevit na dětech.

Podle Kovandy nelze čekat, že když je někdo opravdu silný kuřák, že kvůli zdražení tabákových výrobků jejich spotřebu omezí. „Spousta kuřáků jsou lidé, kteří těm cigaretám dají přednost i třeba před zaplacením školy v přírodě svému dítěti, i před tím, aby svému dítěti koupili hračky,“ uvedl. Výchova společnosti prostřednictvím daní je tak, stejně jako u spotřeby alkoholu, podle něj velmi nejistá.

Někde víc vyberou, jinde rozdávají

„Vláda se obává ekonomického zpomalení a toho, že by mohla mít příští rok vysoký schodek, že by se Česko ještě hlouběji ponořilo do dluhu. Jestliže občané něco nemají opravdu rádi, tak to, aby se Česká republika dále zadlužovala,“ vysvětlil ekonom.

Podle něj vláda hlavně chtěla najít dostatek prostředků na příjmové straně, tedy zvýšením daní u tabáku a lihovin, aby se aspoň trochu vyvážila výdajová strana, například slevy na jízdném nebo zvýšení rodičovské.

Zvýšení daní? Proč jen někde?

Kovandovi také vadí zvyšování daní jen u jednoho druhu alkoholu. Ani proto není příznivý efekt zaručený. „Pokud to vláda myslí vážně, tak pak měla zvýšit zdanění i u vína, i u piva. Vinní producenti tleskají, protože část lidí, kteří mají rádi alkohol, přejde od tvrdého k vínu,“ prohlásil.

Lukáš Kovanda kvituje zvýšené zdanění loterií, které je legitimní a celospolečensky žádoucí. Jestli to povede k úbytku hazardních hráčů, nebo dokonce závislých na hazardu, je otázkou. „Hazardní hráč může přejít na černý trh a z celospolečenského hlediska se tím moc neřeší,“ podotkl odborník.

Kde si připlatíme

Kromě zvýšení spotřebních daní, které povede ke zdražení lihovin a cigaret až o 13 korun na lahvi nebo krabičce, a zvýšení daně z loterií z 23 na 35 procent také vláda schválila zvýšení poplatku za vklad do katastru nemovitostí. Místo dosavadních 1000 korun má činit dvojnásobek. Zdaněny budou také rezervy pojišťoven, a to i na životní pojištění. Daň z nabytí nemovitosti ve výši 4 % zůstane.

Video Epicentrum, Lukáš Kovanda - Blesk TV

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

banany ( 8. listopadu 2019 11:19 )

Pokud nebude mít chlast a cíga takovou cenu aby si to člověk nemohl dovolit(pouze boháči) tak se bude chlastat a hulit o 106 dál! Ani jedno nikdo nepotřebuje k životu,obojí páchne a dělá z lidí do.by.t.ek!!!

peyotl ( 8. listopadu 2019 10:43 )

naslibovat a neplnit sliby. na to jsme přece v novém režimu od roku 1989 už zvyklí. kdyby tomu tak nebylo tak je vyházíme z oken a domlátíme

nautilus ( 8. listopadu 2019 10:40 )

alkohol,cigarety zdražit v pořádku!! tím naše životní uroven neklesne,díky pane Babiš že nás vedete meti elitu evropy a zbavil ste nás kmotru­,tune­lářu,­korup­ce opozice!! hned je lidem lépe!!

zdenek43 ( 8. listopadu 2019 09:37 )

idiomy: objevit/objevovat Ameriku ........ a na to potrebujeme EXPETA

Kazdy moc dobre vi, ze ZDRAZOVANI a to elek­triny,­plynu,­alko­holu,­ciga­ret .... a v Cesku jdeme jeste dal i potraviny - jako jsou potraviny pred Vanocemi a Velikonocemi MASLO, VAJICKA a dalsi potraviny spojene s pecenim - je jenom kvuli tomu , aby z lidi vytahly PRACHY NAVIC.

..... 11-2008 - Vánoce se prodraží! ...... 2016 - Vánoce se letos pořádně prodraží! Na kolik vás Štědrý den vyjde? Vánoční cukroví bude letos stát více, protože podražily některé suroviny, například máslo, a také se zvýšila poptávka po českých vejcích. Není to ale jen máslo. Hospodyňky potřebují třeba rum, cukr, mouku, vajíčka nebo ořechy - i tady jdou ceny vzhůru. Za dva kilogramy vlastnoručně napečeného vánočního cukroví tak čtyřčlenná rodina zaplatí zhruba šest stovek. Jenomže bez cukroví si Češi Vánoce nedokážou představit.

2017 - Vánoční hodování se letos výrazně prodraží, nejen kvůli drahému máslu ......

horalysa ( 8. listopadu 2019 08:03 )

A co je lumpárna? Všichni křičí, "já chci přidat peněz". Žádná pokladna není bezedná. Nějak pokladnu stát naplnit musí. A tak zdražuje co se jen dá. Čím víc bude chtít každý přidat, tím víc se bude zdražovat. To musí pochopit dítě ve 3. třídě.Zdražením alkoholu a cigaret se nevyřeší alkoholismus a kuřáctví. Pouze se naplní státní kasa.Jen málo závislých přestane pít a kouřit.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud