„Mimořádné,“ hodnotí Svoboda narození Elišky mrtvé mamince (†27). A vysekl poklonu kolegům

Autor: mav - 
6. 9. 2019
05:40

I když nejde o zcela ojedinělý případ, rozhodně lékaři a sestry z Fakultní nemocnice Brno odvedli mimořádnou práci. Tak zhodnotil v pořadu Blesku Epicentrum narození zdravé Elišky mamince, která byla už několik týdnů ve stavu mozkové smrti, přednosta gynekologické kliniky Ústřední vojenské nemocnice Bohuslav Svoboda. Za nejzásadnější považuje to, že se lékařům povedlo dovést těhotenství až do čtyřiatřicátého týdne, kdy je dítě téměř donošené. 

„Je to skutečně vynikající medicínská záležitost, je to něco mimořádného. Péče o takovou pacientku je samozřejmě i psychicky náročná,“ zhodnotil Svoboda výkon celého týmu. Připomněl, že podobných případů se po celém světě vyskytlo pouze několik desítek. 

Video „Vynikající medicínská záležitost,“ hodnotí Svoboda porod matky v mozkové smrti. A vzpomněl svůj podobný případ. - Markéta Volfová, Lukáš Červený

„Pacientka musí mít zachovaný oběh tak, aby se dostávala výživa do placenty, musí být zajištěn přísun potravy, musí být zajištěná rovnováha toho organismu. Matka ztrácí teplotu, takže se musíte postarat o to, aby ta teplota neklesala, například teplými zábaly,“ přibližuje praxi a dodává, jaká další rizika hrozí: „U celé řady pacientek se vyvine cukrovka, kterou musíte v nějaké podobě kompenzovat, tak aby to nepoškozovalo plod. Je tam hrozba plicních i jaterních infekcí. Na ně musíte dávat velice silná antibiotika a zároveň se musíte starat o plod, aby ho ta léčba nepoškodila. Volba té terapie je velmi složitá.“ 

Ze své vlastní praxe vzpomněl případ, kdy prováděl císařský řez u ženy, která zemřela po výbuchu plynové bomby: „Je to zvláštní, to tělo nekrvácí, je to mrtvé tělo, ze kterého vyndáte živé dítě. A je to i etický problém, jak se s tím vyrovnat.“ Dodává, že se ale jinak samotný průběh porodu nijak zvlášť neliší od běžného císařského řezu. 

 

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

cesky_novinar ( 6. září 2019 08:11 )

parařitní zloděj komunista Svoločda je každému ukradený

Zobrazit celou diskusi
Další videa