„Plíce“ planety v plamenech: Požáry ovlivňují klima, varuje expert. Zmínil i skleníkové plyny

Autor: mav - 
4. 9. 2019
06:05

Deštné pralesy sice vyprodukují velké množství kyslíku, ale většinu z něj samy také spotřebují. Problém ve vypalování nejen amazonského deštného pralesa spočívá podle Lukáše Hrábka z Greenpeace především ve vlivu na změnu klimatu a ztrátě mnoha živočišných a rostlinných druhů. Řekl to v pořadu Blesku Epicentrum. Finance je v Amazonii především potřeba vkládat do monitorování lesů, což v poslední době v Brazílii nefunguje. 

Kácení deštných pralesů v Brazílii vzrostlo raketově s nástupem tamního prezidenta Jaira Bolsonara. „Dostal se k moci po vleklé krizi, kdy byla spousta zemědělců  otrávená tím, že tam byla obrovská míra organizovaného zločinu. A tehdy byla pro obyvatele nejdůležitějším tématem bezpečnost,“ vysvětluje Hrábek. V tuto chvíli už čelí prezident kritice i v Brazílii. Obyvatele totiž trápí mnoho lokálních problémů, které požár způsobuje, jako například smog. 

Video „Plícemi světa jsou oceány.“ Zásadní význam deštných pralesů je jiný, říká Hrábek z Greenpeace. - Markéta Volfová, Lukáš Červený

„V případě, že ty pralesy vykácíme, vypálíme je, bude to mít pro život na této planetě dalekosáhlé důsledky. Už jenom ty dnešní požáry ovlivňují klima. Kouř, který z požárů stoupá, kryje sluneční paprsky a to má dočasně ochlazující vliv, což se mění v okamžiku, kdy si ten popel sedne, a kdy začne působit oxid uhličitý. Ten se dostává do ovzduší a prohlubuje se tak skleníkový jev,“ popisuje Hrábek.

Peníze na pomoc, které nabídli například členové skupiny vyspělých ekonomik G7, by podle něj měly význam, kdyby se investovaly do monitorování deštného pralesa. Zmiňuje také fakt, že Brazílie do letoška dostávala podporu především z norských fondů. Bohužel se ale zjistilo, že ta nenašla uplatnění, jaké by bylo skutečně potřeba.

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

tojevrazdanachcala ( 4. září 2019 07:51 )

Brzy se ztratí další živočišný druh. Člověk. No a pak si planeta odpočine a zregeneruje se. Ale nikdo už o tom nebude psát.

PPP150W ( 4. září 2019 07:44 )

Říkám to stále. Trump a Bolsonara jsou největší světoví ekoteroristi. Je tragické, že osud planety leží v rukách bezohledných chamtivých grázlů.

Zobrazit celou diskusi
Další videa