Úterý 11. května 2021
Svátek slaví Svatava, zítra Pankrác
Polojasno 28°C

Týden v Epicentru: Sex v reklamě, hádka o jed a nepokorný (skoro)ministr

Autor: Blesk Zprávy - 
24. srpna 2019
06:00

Nechtěl jsem se hrbit, vysvětlil místopředseda ČSSD Michal Šmarda (ČSSD), proč nakonec vzdal svoji kandidaturu na post ministra kultury. Časy, kdy sex v reklamě prodával, jsou pryč, jak řekla šéfka Gender Studies Helena Skálová. Agrární analytik a ornitolog se zase dostali do sporu o to, zda povolit jed na hraboše Stutox II i o to, zda desítky zajíců na Moravě jím byly otráveny úmyslně. To vše se událo v Epicentru Blesku v uplynulém týdnu.

Základní poučka a marketingová strategie platná někdy od minulého století, že sex v reklamě prodává, jsou podle Heleny Skálové, ředitelky organizace Gender Studies, už pryč. „Byly velmi sexistické reklamy třeba na lešení, na nože, na dodávky, prostě na produkty, které se sexualitou primárně vůbec nesouvisí a přesto došlo k zapamatování spíše toho sexy motivu ženského těla a nikoliv toho zadavatele té reklamy,“ podotkla v pondělí Skálová.

Video Expertka na rovnoprávnost: Sex v reklamě už neprodává - Blesk TV

Nejezdit auty? Nesmysl

Úterním tématem byla klimatická změna. Podle Radana Hutha z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy je nutné brát ohled nejenom na to, aby netrpěli živočichové ani rostliny, ale taky na lidi a na jejich potřeby, protože jsme ve 21. Století, nejsme v 19. Století. „Není možný chtít po lidech, aby najednou přestali jezdit auty,“ řekl Radan Huth.

Video Přírodovědec Huth: Nelze chtít po lidech, aby přestali jezdit auty 

Ornitolog Václav Zámečník ve středu zpochybnil domněnku agrárního analytika Petra Havla, že za otravou desítek zajíců a bažantů jedem na hraboše Stutox II na Moravě mohl být úmysl. „Představa, že někdo se rozhodl u té situace ještě jakoby rozvířit pod kotlem, tak to mně přijde opravdu konspirační teorie,“ řekl ornitolog Václav Zámečník.

Video Ornitolog Zámečník k otrávené zvěři: Stutox zabíjel i dříve 

Šmarda: Nechtěl jsem se hrbit

Ve čtvrtek místopředseda ČSSD Michal Šmarda, proč vzdal svůj zájem o post ministra kultury. „Jestli jsem měl být pokorný, chodit, chválit moudrá slova pana premiéra a geniální politiku paní ministryně, trošku se nahrbit proto, abych se mohl stát ministrem. No, ale já jsem nechtěl být takovým ministrem,“ řekl. Na prohlášení premiéra Andreje Babiše (ANO), který si prý nedokáže představit, jak by ho představil ve vídeňské opeře nebo francouzskému prezidentovi, řekl: „Byl bych taky radši, kdyby mě tam představoval někdo jiný.“

Video Šmarda ke kandidatuře na ministra kultury: Nechtěl jsem se hrbit 

Zobrazit celou diskusi
Další videa