Šéf vodní záchranky o utonulých Češích: Je nás málo, potřebujeme 300 lidí

Autor: Bohuslav Štěpánek - 
17. 7. 2019
06:20

Vodních záchranářů máme málo, potřebovali bychom dalších zhruba 300 lidí, řekl v Epicentru Blesku prezident Vodní záchranné služby ČČK David Smejkal. Dodal, že mnoho záchranářských základen potřebám profesionálně vycvičených dobrovolníků nevyhovuje a je potřeba stavět nové. Mluvil také o neukázněnosti rekreantů na českých vodních plochách.

Ročně utone v Česku kolem dvou stovek lidí a číslo se daří snižovat jen velmi zvolna. Přitom podle Smejkala je většina utonutí zbytečných. „Lidé velmi hazardují u té vody, mnohdy se chovají velmi nezodpovědně, mnohdy až tak, že by se tak normálně nechovali,“ vysvětlil šéf vodních záchranářů s tím, že často hraje roli i alkohol nebo to, že lidé neodhadnou své síly při plavání na delší vzdálenost.

Vodní záchranná služba ČČKVodní záchranná služba ČČK | Vodní záchranná služba ČČK.

Vodní záchranáři jsou profesionálně vycvičení dobrovolníci, kteří slouží ve svém volném čase, ale je jich málo. „Vodní záchranka má zhruba 1500 členů, z toho zhruba polovina je děti a mládež. My si ty záchranáře musíme zkrátka vychovat od těch mladých,“ upřesnil Smejkal. Podle něj by bylo potřeba získat dalších 300 členů, ale moc se to nedaří. Proto má v létě vodní záchranka práce nad hlavu.

Navíc každá vodní plocha v Česku má svoje specifika, například tisícihektarová přehradní nádrž Rozkoš je rozdělená hrází na dvě části a ty mají nestejnou výšku hladiny. „Takže máme problém s přejížděním na druhou část přehrady, pokud je odpuštěno, a musíme řešit složitě přendávání člunu,“ posteskl si předseda Vodní záchranné služby ČČK Náchod Vratislav Vrábel. Nesnáz by to vyřešila plovoucí garáž na druhé straně hráze, o niž už dlouho usilují, stejně jako o novou základnu na břehu. 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa