Šéf vodní záchranky o utonulých Češích: Je nás málo, potřebujeme 300 lidí
Vodních záchranářů máme málo, potřebovali bychom dalších zhruba 300 lidí, řekl v Epicentru Blesku prezident Vodní záchranné služby ČČK David Smejkal. Dodal, že mnoho záchranářských základen potřebám profesionálně vycvičených dobrovolníků nevyhovuje a je potřeba stavět nové. Mluvil také o neukázněnosti rekreantů na českých vodních plochách.
Ročně utone v Česku kolem dvou stovek lidí a číslo se daří snižovat jen velmi zvolna. Přitom podle Smejkala je většina utonutí zbytečných. „Lidé velmi hazardují u té vody, mnohdy se chovají velmi nezodpovědně, mnohdy až tak, že by se tak normálně nechovali,“ vysvětlil šéf vodních záchranářů s tím, že často hraje roli i alkohol nebo to, že lidé neodhadnou své síly při plavání na delší vzdálenost.
Vodní záchranáři jsou profesionálně vycvičení dobrovolníci, kteří slouží ve svém volném čase, ale je jich málo. „Vodní záchranka má zhruba 1500 členů, z toho zhruba polovina je děti a mládež. My si ty záchranáře musíme zkrátka vychovat od těch mladých,“ upřesnil Smejkal. Podle něj by bylo potřeba získat dalších 300 členů, ale moc se to nedaří. Proto má v létě vodní záchranka práce nad hlavu.
Navíc každá vodní plocha v Česku má svoje specifika, například tisícihektarová přehradní nádrž Rozkoš je rozdělená hrází na dvě části a ty mají nestejnou výšku hladiny. „Takže máme problém s přejížděním na druhou část přehrady, pokud je odpuštěno, a musíme řešit složitě přendávání člunu,“ posteskl si předseda Vodní záchranné služby ČČK Náchod Vratislav Vrábel. Nesnáz by to vyřešila plovoucí garáž na druhé straně hráze, o niž už dlouho usilují, stejně jako o novou základnu na břehu.