Pondělí 26. července 2021
Svátek slaví Anna, zítra Věroslav
Oblačno, bouřka 27°C

6 způsobů, jak si přilepšit k důchodu! A pozor, ať nemusíte penzi vracet, varuje odborník!

Autor: map, sla, čad, sč - 
12. září 2020
06:05

Už jsem v důchodu a nemyslel jsem na zadní kolečka. Důchod je bídný, co teď? Takovou situaci asi zažívá mnoho českých penzistů. I když čas už nelze vrátit a začít si včas spořit, netřeba věšet hlavu. Pořád existuje řešení!

1. Pracovní úvazek hlavní či vedlejší

Využívá se nejčastěji, pokud jste získali nárok na starobní důchod, a přesto chcete dál pracovat takzvaně »na procenta« a mírně si tím zvyšovat důchod. O přepočítání ale musí člověk požádat. Výdělek, který není nijak omezen, podléhá dani z příjmu, odvodům sociálního a zdravotního pojištění, a to jak ze strany zaměstnance, tak zaměstnavatele.

2. Dohoda o provedení práce

Pokud si chcete v důchodu přivydělat, je dobré si ujasnit, jaký příjem byste rádi získali. „Pokud bude příjem do 10 000 korun měsíčně, je nejjednodušší uzavřít dohodu o provedení práce. Při vyšších příjmech bych spíš uvažoval o získání živnostenského oprávnění a začal podnikat,“ radí regionální ředitel 4fin Tomáš Trauške.

Dohoda o provedení práce (DPP) se uzavírá mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. „Počet těchto dohod s různými zaměstnavateli není omezen. Jediné, co musíte, je dodržet počet odpracovaných hodin – max. 300 hodin pro jednoho zaměstnavatele za rok,“ vysvětluje Trauške.

Foto:  istock.com

CO SI MUSÍTE POHLÍDAT:

☛ DPP se uzavírá písemně na určité období, obsahuje náplně práce, ohodnocení za danou práci a může se vypovědět bez udání důvodů s 15denní výpovědní lhůtou.

☛ Pokud se měsíčně vejdete do příjmu 10 000 Kč (ročně 120 000 Kč) neplatíte odvody za sociální a zdravotní pojištění. Limit se počítá pro každého zaměstnavatele zvlášť.

☛ Bude-li příjem vyšší než 10 000 Kč za měsíc, odvedete zdravotní pojištění (4,5 % z hrubého příjmu) a sociální pojištění (6,5 % z hrubého příjmu).

3. Dohoda o pracovní činnosti

Při dohodě o pracovní činnosti (DPČ) nesmíte přesáhnout 20 hodin týdně u jednoho zaměstnavatele (průměr se počítá za celou dobu trvání dohody, max. 52 týdnů). 

4. Podnikaní

Starobní důchodci mohou vykonávat podnikatelskou činnost jako OSVČ. Musí mít řádné povolení, živnostenské oprávnění a být na finančním úřadě registrováni a přihlášeni k zdravotnímu a sociálnímu pojištění. Jde o vedlejší podnikatelskou činnost, tedy se nemusí odvádět zálohy na sociálním a zdravotním pojištění. V některých případech se nemusí platit dokonce ani daň z příjmu a sociální pojištění.

CO SI MUSÍTE POHLÍDAT:

☛ Pokud za rok 2020 nepřesáhnete zisk 83 603 Kč (rozdíl mezi příjmy a výdaji) nemusíte platit sociální pojištění 29,2 % z vyměřovacího základu (polovina zisku).

Jestliže váš zisk nepřesáhne částku 165 600 Kč, nemusíte platit daň z příjmu ve výši 15 % (daň je pokrytá slevou na poplatníka).

☛ Naopak zdravotní pojištění ve výši 13,5 % z vyměřovacího základu musíte platit vždy. Ani tehdy, pokud bude váš zisk 20 000 Kč, se platbě nevyhnete.

Jakou penzi bude mít dnešní šedesátník? Jakou penzi bude mít dnešní šedesátník? | archiv Blesku

Je to výhodné?

● Jako OSVČ můžete uplatňovat paušální výdaje, nejčastěji to bývá 60 % z příjmů.

● Pokud tedy za rok vyděláte 180 000 Kč, váš základ bude 108 000 Kč (60 % ze 180 000 Kč) a hrubý zisk 72 000 Kč.

● Nebudete platit daň z příjmu, protože to pokryjí slevy na dani, nemusíte platit sociální pojištění a zaplatíte 13,5 % z vyměřovacího základu (poloviny hrubého zisku).

● Jediná platba za rok 2020 by měla být 4860 Kč, a přitom jste si mohli přivydělat 15 000 Kč měsíčně.

5. Půjčky pro seniory

I senioři si mohou v případě, že jednorázově potřebují víc peněz, požádat o půjčku. „Jako klienti bank patří mezi jedny z nejlepších žadatelů. Mají obvykle stálý příjem, tedy starobní důchod plus přivýdělek, jsou vzorní se splátkami a nepůjčují si přemrštěné částky,“ říká Trauške.

Senioři mohou využívat jak spotřebitelské půjčky »na cokoliv«, tak půjčky účelové, například na bydlení, rekonstrukci, pořízení auta a podobně. Je dobré se při vyřizování půjčky poradit s odborníkem a nespoléhat pouze na jednu banku.

Obvykle se dneska tyto půjčky pohybují v rozmezí 50 000 Kč – 1 milion podle účelu. Splatnost lze nastavit až na 10 let a úroky se pohybují v rozmezí 4 až 8 % ročně. Přičemž senioři jako neriziková skupina, by měli získat v bance lepší úrok. „Osobně bych se vyvaroval půjček od nebankovních institucí. Důvod je prostý – obvykle dostanete vyšší sazbu,“ upozorňuje Trauške.

Kdy do důchodu Kdy do důchodu | archiv Blesku

6. Peníze za nemovitost

Novinkou dnešní doby jsou hojně inzerované takzvané zpětné hypotéky. „Ve většině případu prodáte svou nemovitost jinému subjektu, který vám zajistí věcné břemeno dožití v dané nemovitosti – nemůže vás tedy vystěhovat. V průběhu života vám místo jednorázové ceny vyplácí rentu,“ vysvětluje princip Trauške.

Tyto platby se liší podle lokality a typu nemovitosti. Odborník však doporučuje, aby si senior nechal smlouvu připravit či alespoň zkontrolovat notářem nebo advokátem. Aby totiž bylo zajištěno, že renta bude řádně vyplácena.

A při neplnění podmínek smlouvy aby se seniorovi nemovitost vrátila, aniž by musel vracet již vyplacenou rentu. „Dle mého názoru je nutné, aby tato renta byla navyšována o inflaci a nebyla stejná například 10 či 15 let,“ dodává Trauške. Podle něj je to hlavně pro lidi bez dědiců zajímavá možnost, jak si ve stáří zlepšit současný životní standard.

NA CO SI DÁT POZOR:

☛ Nenechte se do ničeho tlačit, požádejte o nabídku a vezměte si dostatečný čas na rozmyšlenou.

☛ Nespoléhejte se jen na jednu nabídku, nechte si jich připravit víc a porovnávejte.

☛ Zkonzultujte vše s odborníky.

☛ Se smlouvou se obraťte na renomované advokáty.

Pozor, ať nemusíte penzi vracet!

Žádnou výší přivýdělku nejste svázáni, pokud jste šli do takzvaného předdůchodu nebo do řádného starobního důchodu. Případně pokud jste sice šli předčasně do penze, ale už jste dosáhli důchodového věku.

Pokud jste však v předčasném důchodu tohoto limitního věku ještě nedosáhli, nesmíte vykonávat žádnou práci, která by zakládala účast na sociálním pojištění.

Tedy můžete pracovat na dohodu o provedení práce do 10 000 Kč měsíčně, na dohodu o pracovní činnosti do 2999 Kč měsíčně či být osobou samostatně výdělečně činnou (OSVČ) s vyměřovacím základem (rozdíl mezi příjmy a výdaji) pro rok 2020 do 83 603 Kč.

Pokud byste v jednom měsíci překročili tyto limity byť jen o 1 Kč, musíte vrátit starobní důchod za příslušný měsíc. V případě překročení limitu u OSVČ můžete vracet starobní důchod za celý rok.

Video Roušky, peníze důchodcům a chudoba v Česku. Co zaznělo v debatě Blesku? - Blesk TV

arne1 ( 13. září 2020 16:31 )

S tím neplacení záloh na zdravotní to moc nechápu - [o ,nechapu. Zdravotní [pojišťovna [o mně chce zálohu 120 měsíčně.

Desterz ( 12. září 2020 07:47 )

Takže si to shrňme jednou větou: pracujte! (však od toho jste v důchodu sakra né?!) půjčte si, nebo střelte svůj majetek. OMG nebo jak se to píše.

Zobrazit celou diskusi
Další videa