Výdělek „bokem“, neprokazatelné příjmy, úvěr? Na hypotéku zapomeňte, říká odborník

1080p720p360p
Autor: ula, ČTK - 
17. 6. 2018
07:30

Česká národní banka (ČNB) zpřísní od října pravidla pro poskytování hypoték. Po domácnostech bude požadovat vyšší příjmy a na splátku dluhu tak budeme muset vynaložit až 45 procent svého čistého měsíčního příjmu. ČNB si od změn slibuje menší zadlužování, odborníci však varují, že to může vést k rozšíření černého trhu s půjčkami. Další kritici se domnívají, že nás čeká zdražování nájmů. Jakým lidem se vidina možnosti vlastního bydlení rozplyne? Nahrává skutečně nové opatření lichvářům?

Česká národní banka rozšíří od října pravidla pro poskytování hypoték o požadavky na výši příjmu domácnosti. Dluh žadatele o hypotéku by nově neměl překročit devítinásobek jeho ročního čistého příjmu. Žadatel by měl současně na splátku dluhu vynakládat nejvýše 45 procent svého měsíčního čistého příjmu. 

Podle odborníků se opatření dotkne až třetiny žadatelů o hypotéku.

VŠE O HYPOTÉKÁCH: Souhrnné informace o změnách v hypotékách vyjdou v pondělním tištěném Blesku 

Vladimír Weiss, finanční poradce společnosti Partners, si myslí, že třetina je přiliš pesimistický odhad. Nicméně ve studiu Blesk připustil, že se opatření skutečně určitých skupin dotkne výrazněji.

„Problém budou mít jednotlivci, samozřejmě lidé s nižšími příjmy, mladé rodiny a ti, kteří vykonávají profese, u kterých je těžko prokazatelný příjem, zvláště pokud dostávají např. spropitné, tedy číšníci. A problém budou mít ti, kteří si přivydělávají 'bokem', “ řekl finanční poradce.

Dále na hypotéku podle něj nedosáhnou ti, kteří už si vzali nějaký úvěr v minulosti, ať už spotřebitelský nebo mají kreditní kartu. Problém budou mít ti, kteří budou hledat byt ve větších městech, kde je cena bytů mnohonásobně vyšší než jinde a nabídka je omezená.

Podívejte se na celý rozhovor zde:

Video Získat hypotéku bude těžší: Problém budou mít singles a mladé rodiny - Andrea Ulagová, Jan Jedlička
1080p 720p 360p

Volné pole pro lichváře?

Kritici nových opatření se domnívají, že lidé při snaze mít vlastní bydlení přistoupí ke krajním řešením, jako jsou půjčky od lichvářů.

Co si o tom myslí finanční poradce? Zjistíte v rozhovoru:

Video Získat hypotéku bude těžší - Andrea Ulagová, Jan Jedlička
1080p 720p 360p

 

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa