Nezapomeňte zaplatit daň z nemovitosti. Letos bez poštovního poplatku

  • Nezapomeňte zaplatit daň z nemovitosti.
    Autor: ula - 
    4. 5. 2017
    06:10

    Je tu květen a s ním i povinnost pro všechny majitele pozemků a staveb. Do 31. by měli zaplatit daň z nemovitosti. Češi přitom bydlení ve vlastním preferují a zároveň je podle nich nákup nemovitosti nejvhodnější investicí do budoucna. Přes 60 procent lidí by investovalo do pořízení bytů na pronájem, dalších 45 procent by své peníze využilo k nákupu pozemků.

  • 1.Deset miliard za rok 2015

    V roce 2015 zaplatili Češi na dani z nemovitých věcí podle Finanční správy přes 10 miliard korun, v roce 2005 to bylo necelých pět miliard.


    „Nákupem nemovitosti výdaje pro vlastníky nekončí. Majitelé pozemků a staveb musí pravidelně platit daň z nemovitých věcí. Nepřesáhne-li částka daně pět tisíc korun, je splatná celá do 31. května. Je-li daň vyšší než pět tisíc korun, je možné ji rozdělit do dvou splátek – první je třeba uhradit do 31. května, druhou do 30. listopadu, uvedla Blanka Štarmanová, daňová poradkyně portálu eDane.cz.

     

    „Výše daně závisí na typu nemovitosti a obci, ve které se nachází. Trvalé bydliště majitele nehraje roli, daň vždy platí finančnímu úřadu kraje, na jehož území se nachází nemovitost,“ uvedla Blanka Štarmanová, daňová poradkyně portálu eDane.cz.

    Nezapomeňte zaplatit daň z nemovitosti. Nezapomeňte zaplatit daň z nemovitosti. | Profimedia

  • 2.Složenku najdete ve schránce

    Majitelé pozemků a staveb by měli nalézt výzvu k úhradě daně z nemovitých věcí v podobě složenky ve schránce.


    „V případě, že složenka nedorazí, rozhodně to neznamená, že majitel nemovitosti daň platit nemusí. Pokud má útržek z loňské složenky, stačí zaplatit daň ve stejné výši a na stejný účet jako před rokem. Jestli si výší platby není jistý, může se obrátit na příslušný finanční úřad podle území, na kterém se nemovitost nachází. Při osobní návštěvě je možné vyměřenou částku zaplatit přímo v pokladně. Daňová povinnost se týká všech poplatníků, kteří vlastnili nemovitost k 1. lednu 2017. Ti, kteří jí získali později, budou daň platit až příští rok,“ řekla Štarmanová.

    Nezapomeňte zaplatit daň z nemovitosti. Nezapomeňte zaplatit daň z nemovitosti. | Profimedia

  • 3.Bez poštovního poplatku

    Novinkou je od loňského roku platba bez poplatku. Ta platí jen pro fyzické osoby. „Fyzické osoby od loňského roku dostávají takzvanou daňovou složenku, kterou je možné uhradit daň bez poštovního poplatku,“ zmínila Štarmanová.

     

    „Právnické osoby, které mají zřízenou datovou schránku, obdrží namísto složenky informace o daňové povinnosti do ní. Právnické osoby bez datových schránek dostanou poštou běžnou poštovní poukázku, na kterou se poplatek vztahuje. Novopečený majitel, který získal nemovitost v minulém roce a jemuž nepřišla výzva k platbě daně do datové schránky nebo v podobě složenky, pravděpodobně zapomněl na konci ledna podat daňové přiznání k dani z nemovitosti. V takovém případě je nutné přiznání podat co nejdříve a počítat se sankcemi,“ upozornila odbornice.

    Nezapomeňte zaplatit daň z nemovitosti. Nezapomeňte zaplatit daň z nemovitosti. | Profimedia

  • 4.Pozor na pokuty

    Částka by měla být na účet připsána nejpozději 1. června, platbu převodem nebo složenkou je tedy třeba provést nejpozději o jeden den dříve. „Do 8. června, tedy dalších pět pracovních dní, správce daně ještě žádné sankce nevyměřuje. Poté už ale nabíhají úroky z prodlení, které v závislosti na současné repo sazbě České národní banky činí 14,05 procenta z vyměřené daně za rok. Úroky z prodlení do 200 korun finanční úřady nevyměřují,“ uzavřela daňová poradkyně.

     

    Nezapomeňte zaplatit daň z nemovitosti. Nezapomeňte zaplatit daň z nemovitosti. | Profimedia

panda82 ( 22. května 2017 08:49 )

Nezapomněla jsem a daně zaplatila už v dubnu, komunikace z FÚ je na ubohém stupni vzdělanosti úřednic. Po dotazu (mejlem) proč mi posílají složenku, když je to zaplceno mi odepsali, že složenky byly dány do tisku 3.4., nevím proč toto sdělení. Odpověděla jsem, že tisk nemá nic společného s platbou, že mají kontrolovat platby a ne tisk složenek, tak mi odpověděla dáma úřednice k čemu složenka slouží, a kde se platí dluh. Jelikož mám na Fú přeplatky, tak jsem se ptala jestli mi může sdělit kolik, ať to dorovnám,nemůže mi to sdělit, ale jestli požádám o nějakou službu , kde bych to mohla zjistit tak ta se platí 100Kč Tak o jsou úřednice FÚ, je jich tam jak much v létě, služby co raz horší

agfor ( 4. května 2017 12:47 )

Hlavně plaťte. To je to jediné o co tumuhle zas anýmu státu jde - plaťte dobytkům ve VZP, aby jste měli doktora "zadarmo", plaťte za barák, na který vám stát nedal ani korunu, plaťte úředníkům za to, že občas hnou zadkama, plaťte ...

Zobrazit celou diskusi