Co s první výplatou? Rozhodně ji nemusíte propít, radí student Mikuláš

Říká se, že první výplata se musí propít. Mikuláš dostal první práci, když mu bylo 15 let, takže těžko mohl pít, ale i tak by se tohoto pravidla nedržel. Podle finančních expertů ovšem mladí lidé s prvními penězi na kontě riskují daleko víc, protože si berou půjčky, které pak nejsou schopní splácet. Co tedy udělat s první výplatou?
Dvacetiletý Mikuláš začal pracovat už 15 letech, kdy nastoupil do české IT firmy s globálním působením. „První měsíc jsem dostal asi tři tisíce, moc jsem toho nenapracoval,“ vzpomíná student. Obnos pak utratil za letní festival fanoušků sci-fi.
V té době už měl svůj vlastní bankovní účet, který s ním zakládal tatínek, který podepsal smlouvu a za syna se zaručil.
Spoření Mikuláše ze začátku vůbec nezajímalo, pak si ale začal šetřit na počítač.
„V 19 letech jsem se rozhodl založit si studentský účet u jiné banky, stále ho mám a hodí se mi,“ říká Mikuláš.
Mladí bez bankovní historie
„Začínající“ klienti si mohou v bance sjednat běžné produkty, jako je běžný účet, naštěstí ve většině případů nemohou začít využívat kreditní karty, kontokorenty nebo spotřebitelské úvěry. Je to dáno tím, že nemají žádnou bankovní historii,“ vysvětluje Vladimír Weiss.
Slovo „naštěstí" nepoužil náhodou. Podle poradce mladí lidé s prvními penězi velmi riskují. Nechtějí čekat, a tak sáhnou právě po nějaké půjčce či kreditní kartě, ze které si pak nakoupí např. elektroniku nebo mobilní telefon. Často ovšem přecení své „finanční síly“.
„Mladé lidi důrazně varuji před neuváženými půjčkami,“ řekl Blesk.cz Weiss a dodává: „Pokud máte první větší peníze, zkuste jít bezpečnější cestou – začněte si šetřit a potom teprve nakupujte.“
„Na co nemám, to si nekoupím,“ potvrzuje jeho slova i Mikuláš a ostatním vzkazuje: „Neutraťte první peníze za alkohol, zajeďte si třeba na hezký výlet, člověk z toho má alespoň nějaké vzpomínky a často hezké.“
Co s první výplatou?
- Pokud si chcete založit první účet v bance, tak si ujasněte, co od něj očekáváte. Zkontrolujte si, abyste neplatili za běžné služby vysoké poplatky. Mezi ty základní patří výběr z bankomatu zdarma, internetové bankovnictví zdarma, apod.
- Neberte si půjčky, nepodléhejte lákadlům v podobě kontokorentních účtů, kreditních karet nebo dokonce drobným spotřebitelským úvěrům. Raději začněte šetřit.
- Pokud o půjčce skutečně uvažujete, neskákejte po první nabídce. Opět si ujasněte, co od půjčky očekáváte, a zvažte všechny svoje finanční možnosti – tedy zda jste ji schopni skutečně splácet.
- Je to sice těžké, ale zkuste už myslet na „zadní vrátka“ a nějaké peníze si dávat stranou. „Říká se, že bychom měli odkládat 10 % svého příjmu, ale dá se pochopit, že mladí lidé mají jiné starosti, nicméně každý by měl mít železnou rezervu, do které může sáhnout v případě neočekávaného výdaje,“ upozorňuje finanční poradce.
Penzijní a životní pojištění pro mladé?
Na penzi zřejmě myslí v mladém věku málokdo, ale i v tomto případě platí, že „čím dříve, tím lépe“. Je to samozřejmě náročné, zvláště pokud se mladý člověk staví na vlastní nohy a hledá si bydlení a musí řešit každou korunu, ale spoření na stáří příliš neodkládejte.
Uzavřít byste ovšem měli životní pojistku, minimálně by měla obsahovat pojištění invalidity. Nikdy nevíte, co se může stát, zvláště pokud často sportujete. Pokud vyrážíte do ciziny, nezapomínejte na cestovní pojištění.
Průměrný dluh mladých
Podle statistiky dlužníků společnosti KRUK ve věku mezi 15 a 24 lety má více než 97 % dluh do 30 tisíc korun, přičemž průměrná výše dluhu takto mladých lidí činí necelých 8 800 korun.