Je dost práce a rostly mzdy. Česká ekonomika si polepšila nejrychleji za osm let

HDP za loňský rok tak vzrostl nejrychleji za posledních osm let.  (Autor: Profimedia.cz)
31. března 2016
11:11

Česká ekonomika loni rostla o 4,3 procenta. Český statistický úřad (ČSÚ) tak potvrdil svůj dřívější odhad z března. Nezměnil se ani meziroční růst za loňské 4. čtvrtletí, který činil čtyři procenta. Beze změny zůstal i údaj o mezičtvrtletním vývoji, podle kterého hrubý domácí produkt (HDP) stagnoval.

Statistici uvedli, že odhad HDP zpřesnili v souvislosti s novými údaji za sektor vládních institucí. Zpřesnění podle nich ale nemělo dopad na tempo růstu HDP.

HDP za loňský rok tak vzrostl nejrychleji za posledních osm let. Nejrychlejší růst od roku 2007 loni zaznamenaly i reálné příjmy domácností, které proti roku 2014 stouply o 3,5 procenta. Reálná spotřeba domácností na obyvatele meziročně rostla ještě rychleji, a to o čtyři procenta.

„Sektorové účty ukázaly, že situace domácností je v mnoha ohledech nejpříznivější od roku 2007. Domácnosti snižují opatrnostní úspory, protože vyprchávají obavy o budoucí vývoj ekonomiky. K dobrému pocitu spotřebitelů přispívá jak růst zaměstnanosti, tak výrazný růst mezd,“ uvedl analytik Komerční banky Viktor Zeisel.

V letošním roce podle něj růst ekonomiky výrazně zvolní kvůli vyprchání jednorázových faktorů. „Celkově očekáváme, že české hospodářství letos přidá 2,3 procenta,“ uvedl.

Analytik tginvest.cz Petr Vlasák upozornil, že loni česká ekonomika nastartovala k expanzi, kterou nezažila od krize. „Přitom všechny ukazatele naznačují, že zdaleka nejsme u konce. Letos bychom mohli mírně vydechnout, ale stále budeme lídři hospodářského růstu v Evropě,“ uvedl.

Průměrný měsíční příjem ze zaměstnání loni dosáhl podle ČSÚ 26 787 korun a meziročně byl reálně vyšší o 2,6 procenta. Průměrný měsíční příjem domácností na obyvatele v nominálním vyjádření loni činil 22 231 Kč a průměrná měsíční spotřeba domácností na obyvatele 20 553 Kč.

Zisky ze zahraničních investic loni přesáhly 440 miliard korun. „V loňském roce jsme zaznamenali rekordní odliv důchodů do zahraničí. Souvisel s vysokou ziskovostí přímých zahraničních investic v České republice. Negativní saldo prvotních důchodů se zahraničím bylo historicky nejvyšší a dosáhlo 343 miliard,“ uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

rumungro ( 31. března 2016 15:47 )

Pane presidente,Vy přece všechno víte,Vy mi poradíte... Zřejmě může i za to,že studenti budou radči na podpoře,než aby si sehnali manuální práci.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud