Sobota 22. ledna 2022
Svátek slaví Slavomír, zítra Zdeněk
Oblačno, sněžení 0°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Spotřebitelské úvěry 2017: Který je pro vás výhodný?

 • Autor: ula - 
  19. 1. 2017
  06:09

  Nejlepší půjčka je žádná půjčka. Pokud si ale skutečně potřebujete v letošním roce půjčit, např. na auto, na byt či vybavení, už byste měli vědět, že s účinností nového zákona o spotřebitelských úvěrech se vaše možnosti, jak financovat pomocí úvěru své potřeby, změnily. Co byste měli vědět o spotřebitelských úvěrech v roce 2017, než o ně zažádáte, a jaký typ úvěru je vhodný pro financování vašich konkrétních potřeb a plánů?

 • 1.Už žádní lichváři

  Od 1. prosince 2016 vešel v účinnost nový zákon o spotřebitelských úvěrech, který zásadně mění podmínky při poskytování úvěrů pro banky i spotřebitele samotné. Jeho cílem je lépe regulovat trh půjček prostřednictvím České národní banky (ČNB) a zajistit, aby všechny subjekty, které poskytují spotřebitelské úvěry, nově splňovaly mnohem přísnější pravidla než doposud. Příkladem je povinnost složit u ČNB kauci ve výši 20 milionů korun, a to bez ohledu, zda se jedná o banku či malou nebankovní finanční instituci.

   

  „Jednou z podstatných změn v roce 2017 je, že mohou úvěry poskytovat pouze společnosti, ať už nebankovní či bankovní, které splňují přísné podmínky ČNB a jejichž konzultanti mají certifikaci od ČNB a potřebné vzdělání. Doba, kdy mohl úvěr poskytovat každý, kdo měl potřebný živnostenský list, naštěstí skončila. Trh se pročistí od neseriózních poskytovatelů a lichvářů, kteří půjčovali za nehoráznou úrokovou sazbu a dostávali lidi do dluhové pasti,“ říká Vojtěch Adam Rychlíček, finanční analytik ze srovnávacího portálu Ušetřeno.cz.

  Už žádní lichváři Už žádní lichváři | Profimedia

 • 2.Žádné poznámky pod čarou

  Další výhodou je, že nově musí poskytovatel úvěru vždy zcela přesně a transparentně seznámit klienta s podmínkami smlouvy, vysvětlit způsob a dobu splácení, vyčíslit celkové náklady i celkovou částku, kterou klient za dobu trvání úvěru zaplatí. To by mělo znamenat konec různých triků, jak oklamat žadatele o úvěr, například nedostatečně zdůrazněnými mikroskopickými poznámkami pod čarou na konci smlouvy, z nichž vyplývaly často velké dodatečné náklady a mnohem horší podmínky úvěru, než na jaké původně lákal inzerát.

  Žádné poznámky pod čarou Žádné poznámky pod čarou | Profimedia

 • 3.Důkladný „průklep” klienta

  Nový zákon o spotřebitelském úvěru však nepřináší žadatelům o úvěr jen samé skvělé zprávy. Přestože tvrdší podmínky pro poskytovatele mají z celkového hlediska svoji logiku a zvyšují ochranu spotřebitelů, pro žadatele samotné mohou někdy znamenat výrazné snížení šancí na získání úvěru.  Finanční instituce nyní musí totiž opravdu důkladně prověřit bonitu klienta, platební morálku a schopnost splácet. Pokud tak poskytovatel neučiní, smlouvu o úvěru lze prohlásit za neplatnou, což představuje komplikace pro obě strany, a vše může skončit až u soudu.

  Důkladný „průklep” klienta Důkladný „průklep” klienta | Profimedia

 • 4.Pozor na registry

  K prověření bonity žadatele využívají poskytovatelé úvěrů například bankovní a nebankovní registry či registr SOLUS. Do těchto „knih finančních hříchů“ se člověk může dostat velmi snadno i kvůli jedné malé opožděné splátce půjčky či pár korunám nedoplatku za služby mobilního operátora. Zápis zůstává v registrech až několik let a je na individuálním posouzení každého úvěrového specialisty u jednotlivých společností, zda vám v důsledku toho úvěr přesto schválí, nebo rovnou zamítne.

   

   

  „V případě, že žádáte o spotřebitelský úvěr, dejte si velký pozor, zda nemáte v některém z registrů aktivní nesplacený dluh vůči jakékoliv společnosti. Pokud negativní záznamy v registru pramení z dřívějších prohřešků, které jste však již napravili, a vše je nyní již splacené, poskytovatel úvěru může při posuzování žádosti nad zápisem v registrech přimhouřit oči. Pokud však nalezne stále aktivní nesplacený závazek, znamená to pro vaši žádost o úvěr většinou nekompromisní STOP,“ upozorňuje Rychlíček.

   

  Pozor na registry Pozor na registry | profimedia.cz

 • 5.Jak se vyznat v nabídkách?

  Na českém trhu v současné době operuje přibližně 25 bankovních institucí a kolem 40 nebankovních finančních institucí, které nahlížejí do bankovních a nebankovních registrů pro ověření bonity klienta. Zorientovat se v nabídce každého z nich při hledání co nejvýhodnějších úroků a podmínek je tak pro běžného zájemce velmi složité a časově náročné.

   

  „Pro výběr správného typu úvěru většinou stačí dodržovat následující jednoduchý postup. Definovat přesný účel, na který hodlám peníze využít. Určit přesnou sumu peněz, kterou pro tento účel potřebuji. Propočítat si, jakou částku jsem reálně schopen každý měsíc splácet, aniž bych se tím dostal do finančních problémů. Jít na internet, vyhledat některou z finančních kalkulaček, zadat připravené údaje do kalkulaček a nechat si automaticky porovnat různé nabídky. Následně vše nezávazně probrat s úvěrovým specialistou, který vás seznámí se všemi detaily, a vaše cesta té nejvhodnější půjčce je otevřená,“ doporučuje finanční analytik.

  Jak se vyznat v nabídkách? Jak se vyznat v nabídkách? | profimedia.cz

 • 6.Typy spotřebitelských půjček

  Potřebuji si půjčit na:

  • auto – autopůjčka, finanční leasing, operativní leasing (vůz nepřejde do vlastnictví), neúčelová půjčka (půjčka na cokoliv)
  • pořízení nemovitosti – hypotéka, účelová půjčka (úvěr na bydlení), úvěr ze stavebního spoření (účelový)
  • rekonstrukci bytu či rodinného domu – hypotéka, účelová půjčka (na rekonstrukci, na vybavení domácnosti), úvěr ze stavebního spoření (účelový)
  • vybavení bytu - účelová půjčka (na vybavení domácnosti), neúčelová půjčka (půjčka na cokoliv)
  • splácení úvěrů – konsolidace, refinancování
  • dovolenou – neúčelová půjčka (půjčka na cokoliv), kreditní karta, kontokorent (finanční rezerva)
  • osobní spotřebu – neúčelová půjčka (půjčka na cokoliv), kreditní karta, kontokorent (finanční rezerva)

   

  Typy spotřebitelských půjček Typy spotřebitelských půjček | Profimedia

   

Uživatel_5554989 ( 7. ledna 2022 02:45 )

Dobrý den, zorganizujeme pro vás spotřební podporu ve výši 5 000 Kč až 100 000 000 Kč. Prozkoumáním vaší žádosti v následujících hodinách okamžitě zaplatíte svůj účet. možnost platby předem. Splatnost 6 - 360 měsíců. Pro zaměstnance, důchodce, podnikatele, klienty po insolvenci. Pomoc od nás může získat kdokoli
konci­tiksta­nislav­7@gma­il.com

Uživatel_5517889 ( 1. listopadu 2021 11:07 )

Získejte svůj úvěr do 24 hodin
Půjčky do 24 hodin pro celou zemi. Soukromá úvěrová společnost je otevřena 24 hodin, 7 dní v týdnu. Půjčky poskytujeme online až do výše 25 milionů až 300 měsíců rychle a bez zbytečných formalit, nebo dokonce bez opuštění vašeho domova. Splátky od 1 000, vše, co potřebujete, je výpis z účtu nebo výpis z účtu, zcela online - zákazník obdrží peníze i za 1 hodinu! woge­ovaha­na@gma­il.com Půjčky do 24 hodin pro celou Českou republiku. Máme pro vás nejnovější nabídky půjč

free_lenders55 ( 26. října 2021 14:12 )

Nabídka půjčky mezi jednotlivci rychlá Rychlá půjčka na ukončení starostí za méně než 48 hodin Jste banováni ze své banky a všechny vaše pokusy v jiných a jiných finančních institucích zatím nedaly nic kvůli vašemu špatnému úvěru nebo jiným, takže už žádné starosti kontaktujte mě a za méně než 48 hodin v rozumné míře 3% ročně a v době splácení, která vám vyhovuje, vám udělám půjčku, která vám zachrání život. E - mail: Rolle­rova­domi­nika@­seznam­.cz

Tereza01 ( 13. října 2021 13:19 )

Potřebuješ půjčku? Jste podnikatel? Jste v obtížné finanční situaci nebo potřebujete peníze na rozjezd vlastního podnikání? nebo platit účty nebo platit za dům, auto? Pokud ano, kontaktujte mě e-mailem na adrese Tere­zara­dova0­1@sez­nam.cz

kdfin ( 17. srpna 2021 08:29 )

Nebankovní půjčky se zástavou nemovitosti s možností zástavy i druhé v pořadí. Exekuce ani dražba pro nás nejsou překážkou. Vaši situaci posoudíme a řešení navrhneme zdarma. Ke každému klientovi přistupujeme individuálně, a proto lze výšku splátky a délku úvěru nastavit podle Vašich možností a potřeb. Tento úvěr je vhodný také k vyplacení malých nevýhodných půjček. Pokud se jedná o poplatky, tak žádné poplatky předem neplatíte. Celý proces Vám také podrobně vysvětlíme. Vhodné je pro zaměstnance i podnikatele. Tel. 608758113, Email­.kdfin­11@gma­il.com

Zobrazit celou diskusi
Další videa