Spotřebitelské úvěry 2017: Který je pro vás výhodný?

 • Autor: ula - 
  19. 1. 2017
  06:09

  Nejlepší půjčka je žádná půjčka. Pokud si ale skutečně potřebujete v letošním roce půjčit, např. na auto, na byt či vybavení, už byste měli vědět, že s účinností nového zákona o spotřebitelských úvěrech se vaše možnosti, jak financovat pomocí úvěru své potřeby, změnily. Co byste měli vědět o spotřebitelských úvěrech v roce 2017, než o ně zažádáte, a jaký typ úvěru je vhodný pro financování vašich konkrétních potřeb a plánů?

 • 1.Už žádní lichváři

  Od 1. prosince 2016 vešel v účinnost nový zákon o spotřebitelských úvěrech, který zásadně mění podmínky při poskytování úvěrů pro banky i spotřebitele samotné. Jeho cílem je lépe regulovat trh půjček prostřednictvím České národní banky (ČNB) a zajistit, aby všechny subjekty, které poskytují spotřebitelské úvěry, nově splňovaly mnohem přísnější pravidla než doposud. Příkladem je povinnost složit u ČNB kauci ve výši 20 milionů korun, a to bez ohledu, zda se jedná o banku či malou nebankovní finanční instituci.

   

  „Jednou z podstatných změn v roce 2017 je, že mohou úvěry poskytovat pouze společnosti, ať už nebankovní či bankovní, které splňují přísné podmínky ČNB a jejichž konzultanti mají certifikaci od ČNB a potřebné vzdělání. Doba, kdy mohl úvěr poskytovat každý, kdo měl potřebný živnostenský list, naštěstí skončila. Trh se pročistí od neseriózních poskytovatelů a lichvářů, kteří půjčovali za nehoráznou úrokovou sazbu a dostávali lidi do dluhové pasti,“ říká Vojtěch Adam Rychlíček, finanční analytik ze srovnávacího portálu Ušetřeno.cz.

  Už žádní lichvářiUž žádní lichváři | Profimedia

 • 2.Žádné poznámky pod čarou

  Další výhodou je, že nově musí poskytovatel úvěru vždy zcela přesně a transparentně seznámit klienta s podmínkami smlouvy, vysvětlit způsob a dobu splácení, vyčíslit celkové náklady i celkovou částku, kterou klient za dobu trvání úvěru zaplatí. To by mělo znamenat konec různých triků, jak oklamat žadatele o úvěr, například nedostatečně zdůrazněnými mikroskopickými poznámkami pod čarou na konci smlouvy, z nichž vyplývaly často velké dodatečné náklady a mnohem horší podmínky úvěru, než na jaké původně lákal inzerát.

  Žádné poznámky pod čarouŽádné poznámky pod čarou | Profimedia

 • 3.Důkladný „průklep” klienta

  Nový zákon o spotřebitelském úvěru však nepřináší žadatelům o úvěr jen samé skvělé zprávy. Přestože tvrdší podmínky pro poskytovatele mají z celkového hlediska svoji logiku a zvyšují ochranu spotřebitelů, pro žadatele samotné mohou někdy znamenat výrazné snížení šancí na získání úvěru.  Finanční instituce nyní musí totiž opravdu důkladně prověřit bonitu klienta, platební morálku a schopnost splácet. Pokud tak poskytovatel neučiní, smlouvu o úvěru lze prohlásit za neplatnou, což představuje komplikace pro obě strany, a vše může skončit až u soudu.

  Důkladný „průklep” klientaDůkladný „průklep” klienta | Profimedia

 • 4.Pozor na registry

  K prověření bonity žadatele využívají poskytovatelé úvěrů například bankovní a nebankovní registry či registr SOLUS. Do těchto „knih finančních hříchů“ se člověk může dostat velmi snadno i kvůli jedné malé opožděné splátce půjčky či pár korunám nedoplatku za služby mobilního operátora. Zápis zůstává v registrech až několik let a je na individuálním posouzení každého úvěrového specialisty u jednotlivých společností, zda vám v důsledku toho úvěr přesto schválí, nebo rovnou zamítne.

   

   

  „V případě, že žádáte o spotřebitelský úvěr, dejte si velký pozor, zda nemáte v některém z registrů aktivní nesplacený dluh vůči jakékoliv společnosti. Pokud negativní záznamy v registru pramení z dřívějších prohřešků, které jste však již napravili, a vše je nyní již splacené, poskytovatel úvěru může při posuzování žádosti nad zápisem v registrech přimhouřit oči. Pokud však nalezne stále aktivní nesplacený závazek, znamená to pro vaši žádost o úvěr většinou nekompromisní STOP,“ upozorňuje Rychlíček.

   

  Pozor na registryPozor na registry | profimedia.cz

 • 5.Jak se vyznat v nabídkách?

  Na českém trhu v současné době operuje přibližně 25 bankovních institucí a kolem 40 nebankovních finančních institucí, které nahlížejí do bankovních a nebankovních registrů pro ověření bonity klienta. Zorientovat se v nabídce každého z nich při hledání co nejvýhodnějších úroků a podmínek je tak pro běžného zájemce velmi složité a časově náročné.

   

  „Pro výběr správného typu úvěru většinou stačí dodržovat následující jednoduchý postup. Definovat přesný účel, na který hodlám peníze využít. Určit přesnou sumu peněz, kterou pro tento účel potřebuji. Propočítat si, jakou částku jsem reálně schopen každý měsíc splácet, aniž bych se tím dostal do finančních problémů. Jít na internet, vyhledat některou z finančních kalkulaček, zadat připravené údaje do kalkulaček a nechat si automaticky porovnat různé nabídky. Následně vše nezávazně probrat s úvěrovým specialistou, který vás seznámí se všemi detaily, a vaše cesta té nejvhodnější půjčce je otevřená,“ doporučuje finanční analytik.

  Jak se vyznat v nabídkách?Jak se vyznat v nabídkách? | profimedia.cz

 • 6.Typy spotřebitelských půjček

  Potřebuji si půjčit na:

  • auto – autopůjčka, finanční leasing, operativní leasing (vůz nepřejde do vlastnictví), neúčelová půjčka (půjčka na cokoliv)
  • pořízení nemovitosti – hypotéka, účelová půjčka (úvěr na bydlení), úvěr ze stavebního spoření (účelový)
  • rekonstrukci bytu či rodinného domu – hypotéka, účelová půjčka (na rekonstrukci, na vybavení domácnosti), úvěr ze stavebního spoření (účelový)
  • vybavení bytu - účelová půjčka (na vybavení domácnosti), neúčelová půjčka (půjčka na cokoliv)
  • splácení úvěrů – konsolidace, refinancování
  • dovolenou – neúčelová půjčka (půjčka na cokoliv), kreditní karta, kontokorent (finanční rezerva)
  • osobní spotřebu – neúčelová půjčka (půjčka na cokoliv), kreditní karta, kontokorent (finanční rezerva)

   

  Typy spotřebitelských půjčekTypy spotřebitelských půjček | Profimedia

   

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Harry Bale ( 28. října 2019 14:58 )

Nabízím Vám jediný finanční úvěr od přímého investora ve výši 50 000 až 50 000 000 Kč. Tato nabídka platí pro všechny a pro všechny občany. Splatnost této půjčky může být stanovena na 240 měsíců s možností předčasného splacení za každou cenu a bez zvýšení. Vezměte si všechny své kredity a zaplatit své prostředky do 24 hodin. Chcete-li si zapůjčit, napište: Senec! WhatsApp: +420602970031, mail: harry­bale6­99@gma­il.com

weijersdanielle ( 28. října 2019 09:48 )

Ahoj paní / pane,
Nabízím vám nabídku půjčky, která je velmi rychlá a bezproblémová. Moje nabídka začíná mezi 50 000 a 50 000 000 Kč a moje úroková sazba je 3%. Splacení půjčky začíná mezi 3 a 300 měsíci. Připomínám, že můj bankovní manažer vyžaduje před převodem prostředků na váš účet podepsaný smluvní dokument. Takže pro všechny vaše naléhavé potřeby půjčky mě prosím kontaktujte:
E-mail: weijer­sdani­elle­55@gma­il.com

muchova ( 24. října 2019 17:23 )

Potřebujete financování pro svůj domov, pro vaše podnikání, pro nákup automobilů, pro nákup motocyklů, pro vytvoření vlastního podnikání, pro vaše osobní potřeby, více pochybností. Poskytuji osobní úvěry v rozmezí od 50 000 Kč do 5 000 000 Kč s nominální úrokovou sazbou 3% bez ohledu na částku. Uveďte prosím ve svých žádostech o úvěr přesnou částku a dobu splatnosti. Pro více příkladů nás kontaktujte POUZE na této e-mailové adrese: muchova2@email.cz

muchova ( 24. října 2019 17:20 )

Potřebujete financování pro svůj domov, pro vaše podnikání, pro nákup automobilů, pro nákup motocyklů, pro vytvoření vlastního podnikání, pro vaše osobní potřeby, více pochybností. Poskytuji osobní úvěry v rozmezí od 50 000 Kč do 5 000 000 Kč s nominální úrokovou sazbou 3% bez ohledu na částku. Uveďte prosím ve svých žádostech o úvěr přesnou částku a dobu splatnosti. Pro více příkladů nás kontaktujte POUZE na této e-mailové adrese: muchova2@email.cz

weijersdanielle ( 24. října 2019 15:57 )

Ahoj paní / pane,
Nabízím vám svou nabídku půjčky, která je velmi rychlá a bezproblémová. Moje nabídka začíná mezi 50 000 a 50 000 000 Kč a moje úroková sazba je 3%. Splacení půjčky začíná mezi 3 a 300 měsíci. Připomínám, že můj bankovní manažer vyžaduje před převodem prostředků na váš účet podepsaný smluvní dokument. Takže pro všechny vaše naléhavé potřeby půjčky mě prosím kontaktujte:
E-mail: weijer­sdani­elle­55@gma­il.com

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud