Sobota 18. května 2024
Svátek slaví Nataša, zítra Ivo
Oblačno, déšť 19°C

Češi o Vánocích utratí víc než loni: Muži chtějí oblečení, děti tablety

Češi opět hodlají utratit více za dárky.
Češi opět hodlají utratit více za dárky.  (Autor: Profimedia)
Autor: ula - 
15. listopadu 2015
06:30

Vánoce opět začínají útočit na náš rodinný rozpočet. Letos chtějí Češi utratit o tři stovky více než vloni, celkem 7 700 korun. Nejvíce se bude utrácet za dárky, nějaké peníze poputují samozřejmě na jídlo a výzdobu. Stále častěji si lidé nadělují pod stromeček obálku s penězi.

Za dárky hodlají Češi utratit průměrně 4 900 korun, což je o 250 korun více než loni. Do jídla a výzdoby investují v průměru 2 300 korun a za stromek zaplatí 500 korun. Vyplývá to z průzkumu banky Cetelem.

Vánoční stálice – kosmetika a ponožky

Nejvíce hodlají lidé potěšit své blízké kosmetikou a oblečením, mezi které patří tradičně oblíbené i neoblíbené ponožky. Častými dárky jsou i knihy, spodní prádlo nebo šperky.

Stále časteji si lidé nadělují pod stromek obálky s finanční hotovostí. S přibývajícím věkem obdarováváme blízké penězi stále častěji, nejvíce bankovek se pak rozdá na Moravě a nejméně v Praze.

Pro děti vše

I když se zdá, že nejvíce si oblečení pod stromek přejí ženy, muži jsou na tom stejně. Většina nákladů domácností jde ovšem na dárky pro děti. Spolu se stoupající ochotou utrácet více peněz za dárky stoupá i ochota koupit dětem to, co si přejí.

Děti si většinou přejí hračky, starší děti už ale touží po mobilech, tabletech a v poslední době také po hotovosti. Peníze si přeje 21 % dětí, což je více než minulý rok.

Nákup na poslední chvíli

Podle průzkumu téměř polovina lidí nakupuje dárky na poslední chvíli, mezi opozdilci převažují muži. Nejčastěji Češi nakupují dárky pro čtyři až pět osob, každý devátý bude kupovat dárky pro více než deset lidí.

ladybug ( 15. listopadu 2015 21:40 )

Žiju v Americe, nedávám hotovost, ale dárkové karty (samozřejmě do těch obchodů, jak si ten obdarovaný přeje). Neutratím, víc, jak vy v Česku, ale taky nic nedlužím.

moiaza ( 15. listopadu 2015 11:42 )

 Děti chtěji tablety??? Vždyť jich budou mít dost až budou starší. Na některé budou doplácet, až se jim hlava zamotá.

rastasan ( 15. listopadu 2015 10:55 )

 Kupujte kupujte.To je význam tohoto článku.

kapturek ( 15. listopadu 2015 09:48 )

my teda vic neutratime, to co je potreba se kupuje prubezne cely rok, takove trapne darky jako zasoby ponozek a slipu na cely rok u nas nejedou a kupuje se jenom deckam , pokud je neco treba pro dospele tak se to treba koupit taky ale tak jak to funguje u nekterych ze nakupi zbytecne veci jenom proto ze jsou vanoce to fakt ne , nejvic me letos opet pobavi tupci kteri si koupi napr. novou tv , jenom proto ze jsou vanoce a pritom maji v obyvaku treba dva roky starou, a uz na stedry den budou premyslet jak to splati

Zobrazit celou diskusi