Bezcitní tyrani a nechutné množírny: Složí poslanci „reparát“ a pomohou zakročit?

Autor: J. Tomek, J. Veinlich - 
2. března 2020
06:00

Právě zítra by měli mít poslanci na programu opět novelu trestního zákoníku. Ta zpřísňuje tresty za úmyslné týrání zvířat a klade si za cíl skoncovat s nelegálními množírnami. Už jednou se o ní hlasovalo, už jednou u poslanců propadla (a oni zase propadli u toužebně čekajících němých tváří). Normu jim tak musel vrátit na stůl Senát. A tým Blesk tlapek se ptal všech 200 zákonodárců: Složíte reparát?

Dolní komora se k návrhu vrací poté, co jí Senát na konci ledna poslal zpátky »vykostěnou« novelu. Tu poslanci na konci loňského roku sice schválili, ale bez toho nejklíčovějšího: nezpřísnili totiž tresty pro tyrany.

Proti byli totiž poslanci ANO, ODS, KSČM a KDU-ČSL, kteří se zdrželi. Po nepochopitelném kroku si začal na hlavu sypat popel i premiér Andrej Babiš (65, ANO), který prý zákon podporuje, ale nebyl ten den ve Sněmovně, aby pro něj zvedl ruku. Teď to chce napravit.

Video Premiér Andrej Babiš (ANO) slíbil, že tentokrát už podpoří zvýšení trestů pro tyrany zvířat. Minule pro návrh nehlasovali jeho poslanci, teď na to prý „dohlídne“ osobně. (24. 2. 2020) - Blesk Zprávy, Sabina Dračková

„Já jsem vám ve vaší redakci slíbil, že to podpořím, takže mě potom mrzelo, že jste mě kritizovali, že to nedopadlo. Teď jsem to pochopil,“ řekl Blesku minulý týden a převzal petici za zpřísnění novely.

V pátek také zpravodajka novely Helena Válková (69, ANO) slíbila, že zatlačí na své kolegy z klubu, aby s tyrany nebohých stvoření skoncovali. Blesk ale kontaktoval rovnou všechny poslance s dotazem, jestli senátní verzi podpoří. Co nám řekli se dozvíte v galerii.

Video Jan Hamáček o přísnějších trestech z týrání zvířat - Blesk TV

Zeman je připraven

Pokud zákon projde, pro tyrany se zvýší trest ze současných pěti na šest let za to, když zvířata zabíjí nebo zmrzačí obzvlášť trýznivým způsobem. A v případě mezinárodního gangu by tyranům hrozilo až 10 let.

Podpora na Hradě je už podle informací Blesku zaručena a Miloš Zeman (75) je novelu – pokud ji samozřejmě poslanci přijmou – připraven neprodleně podepsat a uvést v platnost

Video Padl přelomový rozsudek. Tyran zaplatí záchranářům desetisíce za zmrzačenou Amy - Kateřina Lang

Podívejte se do galerie, jak budou hlasovat jednotlivé strany:

zkratik ( 2. března 2020 14:27 )

Máte slovo,jedinej díl,kterej se dal dokoukat až do konce byl o týrání zvířat.Daly se skousnout Hrachovcová i Jílková,která "donutila" Bendla za ODS,aby hlasoval pro zpřísnění trestů

Debatu odstartovaly nejasnosti ohledně toho, kdo by měl stát, na jaké straně. Poslanec Bendl totiž moderátorce Jílkové řekl, že není proti zpřísnění trestů. Hovořilo se totiž o různých verzích připravované legislativy. Jílková už pomalu a jistě ztrácela nervy, neboť Bendl, jak je v české politice běžné, neustále chodil okolo horké kaše. Říkal, že je rozhodně pro zpřísnění a pro větší vymahatelnost. "Jak budete hlasovat?," Jílková už začínala být netrpělivá. "Budu hlasovat pro, ale to, co si od toho lidé slibují se nestane," Bendl se konečně vyjádřil. Protistrana ho nicméně podpořila potleskem.

http­s://e­uroz­pravy­.cz/do­maci/­zivot­/zaka­ze-se-dojeni-krav-a-brani-medu-vcelam-u-jilkove-se-to-vsechno-pohadalo-kvuli-zviratum.08d919a7/

krapotkin ( 2. března 2020 12:06 )

Posranci na množírny kašlou. Jde im jen o šikanování a okrádání poctivých pejskařů.

verka1 ( 2. března 2020 07:20 )

Snad se poslancům už pořádně rozsvítí v hlavě.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud