Za psí koncentráky až osm let za mřížemi. Část senátorů vrací do hry přísné tresty za týrání

Autor: ČTK - 
21. ledna 2020
13:28

Možnost zpřísnění trestů za úmyslné týrání zvířat je stále ve hře. Senátní zdravotnický výbor v úterý doporučil, aby za to hrozilo místo pěti až osm let vězení. Ústavně-právní výbor naopak minulý týden takovou úpravu odmítl, podobně jako Sněmovna. Horní komora bude muset spor svých výborů vyřešit příští týden.

Sněmovní verze novely trestního zákoníku počítá pouze s tím, že by soudy mohly samostatně ukládat zákaz chovu zvířat až na deset let. Podle původního návrhu osmi desítek poslanců zpřísnit z pěti na osm let trest vězení za týrání zvířat nebo provozování takzvaných množíren, tedy za chov zvířete v nevhodných podmínkách.

Kritici zpřísnění namítají, že dosavadní trestní sazby i další sankce včetně pokut jsou dostatečné, je ale třeba je důsledněji uplatňovat. Zpřísněné sankce by navíc byly srovnatelné či přísnější než postihy proti zdraví a životu lidí, včetně třeba týrání svěřené osoby.

Zákaz chovu zvířat až po dobu deseti let pro jednotlivce a až na 20 let pro firmy míří na provozovatele množíren, tedy chovů, jejichž hlavním cílem je zisk z prodeje štěňat. Dodržování zákazu měli podle původní předlohy kontrolovat pracovníci probační a mediační služby. Poslanci ale kontrolou pověřili veterinární správu.

Video Podvodnice z Prahy: Takhle falšovaly očkovací průkazy - Policie ČR, Blesk TV

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

jetuslunicko ( 24. ledna 2020 19:12 )

doufám, že přísné tresty projdou, jelikož kdo násilí na bezbranných páchá, nezaslouží slitování. Zvířata se k sobě chovají lépe, člověk je v tomto ohledu nemyslící hova..ado !!! těžko se hledají slova !!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud