Neděle 24. října 2021
Svátek slaví Nina, zítra Beáta
Polojasno 9°C

V Podkrkonoší živořili zablešení bázliví psi. Policie viní „chovatelku“ z nedbalosti

Autor: ČTK - 
28. listopadu 2018
14:42

Policie v minulých dnech obvinila šestačtyřicetiletou chovatelku psů z Vlčkovic v Podkrkonoší na Trutnovsku ze zanedbání péče o zvíře z nedbalosti. Žena chovala 55 psů, fen a štěňat, kterým nezajistila dostatečnou výživu. ČTK to dnes řekl mluvčí trutnovské policie Lukáš Vincenc. Veterináři chovatelce psy v červnu odebrali.

Policie případ na začátku vyšetřovala pro podezření z trestného činu týrání zvířat, za nějž by chovatelce v případě odsouzení hrozilo až pět let vězení. „Po vyhodnocení všech důkazů a okolností však kriminalisté jednání chovatelky překvalifikovali na přečin zanedbání péče o zvíře z nedbalosti, za který ji v případě odsouzení hrozí trest odnětí svobody až na šest měsíců, zákaz činnosti nebo propadnutí věci,“ uvedl mluvčí.

Žena psy chovala v nevhodných podmínkách malého rodinného domku, v přilehlé stodole a na pozemku, který nebyl dostatečně zabezpečený proti úniku zvířat. „Zvířatům rovněž nezajistila dostatečnou péči a ošetření, když neakceptovala ani nabídky pomoci ze strany obce, města Dvůr Králové nad Labem a veterinářů,“ uvedl mluvčí.

Při červnové domovní prohlídce veterináři ženě psy odebrali, v jednom případě veterinář na poslední chvíli zabránil úmrtí fenky. „Všechna dospělá zvířata byla na pohled v průměrném výživném stavu, byla silně zablešená, nesocializovaná a velmi bázlivá. Někteří jedinci reagovali na manipulaci agresivně,“ uvedl tehdy mluvčí veterinářů Petr Majer.

Zvířata si převzali různé útulky a jiní chovatelé. Podle tehdejšího vyjádření veterinářů šlo o největší případ odebrání týraných psů v hradeckém kraji.

Domovní prohlídku za asistence policie u chovatelky umožnil soud na základě trestního oznámení, které na chovatelku veterináři podali 10. května. Učinili tak poté, co při předchozí kontrole 7. května zjistili vážná porušení předpisů pro chov zvířat. Chovatelka tehdy veterinářům předvedla jen některá zvířata a inspektory odmítla vpustit do domu. Inspektoři nabyli podezření, že v budově jsou další psi, kteří mohou být v ještě horším stavu než předvedená zvířata.

Zobrazit celou diskusi
Další videa