Středa 12. května 2021
Svátek slaví Pankrác, zítra Servác
Polojasno 28°C

Prevence na náměstí odhalila: 5 rakovin kůže, 15 nemocí plic a 5 skrytých diabetiků! Blesk Ordinace opět pomohla

Autor: Iva Dvořáková, Pavel Ryšlink - 
30. května 2019
05:00

Blesk Ordinace s pomocí Vojenské nemocnice Olomouc opět pomohla stovkám lidí, kteří se rozhodli k preventivnímu vyšetření přímo na Horním náměstí v Olomouci. Výsledky znovu ukázaly, jak důležité je chodit na prohlídky k lékaři včas. A pozor! Projekt Blesk Ordinace stále pokračuje!

Pod dohledem vojáků

„Vojenští lékaři studují dvě školy, civilní lékařskou fakultu a Univerzitu obrany, kde třeba skládají zkoušku z medicíny katastrof. Asi 30 našich lékařů a zdravotníků bylo na zahraničních misích. Jsou to odvážní lidé, kteří si váží života v míru. Rád bych zdůraznil, že naši špičkoví pracovníci se skvěle postarají i o vás, civilisty,“ zahájil olomouckou Blesk Ordinaci ředitel vojenské nemocnice, plk. gšt. MUDr. Martin Svoboda.

„Blesk Ordinací chceme lidem vstoupit do života, vysvětlit jim, že prevence v mnoha případech znamená záchranu toho nejcennějšího – lidského života,“ dodal pak šéfredaktor Blesku Radek Lain. I tentokrát se jeho slova potvrdila, lékaři odhalili řadu závažných onemocnění.

Pět zhoubných nádorů

Dermatovenerologové vyšetřili více než 200 lidí. A pěti lidem museli sdělit, že mají rakovinu kůže. Z toho šlo o 2 nebezpečné melanomy a 3 bazaliomy. Dalším pěti návštěvníkům vysvětlili, že jejich znaménko je v přednádorovém stavu a patnácti doporučili nechat si ho odstranit preventivně. Deset osob se rovnou objednalo do nemocnice.

MUDr. Michal Vallo si pochvaloval, že přišli i zodpovědní pacienti, kteří si znaménka nechávají pravidelně kontrolovat. To byl případ i Aloise Kadlčíka (60). „Chodím na kožní jednou ročně, mám vše v pořádku.“

Podezření na závažnou plicní chorobu

Vyšetření plic spirometrem podstoupilo 120 lidí. „Patnáct z nich jsme si pozvali na podrobnější vyšetření kvůli podezření na chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN) a jeden člověk měl zmenšený objem plic,“ vypočítával mjr. MUDr. Josef Krejčíř.

Pilní diabetologové

U stánku na vyšetření cukru v krvi bylo rušno a vyšetřeno bylo nejvíc lidí – 300. Nejvyšší hodnoty 11,3 mmol/l (milimol na litr) objevila MUDr. Lucie Bartoňová u staršího muže a dalších pět lidí s vyššími hodnotami vůbec nevědělo, že mají cukrovku.

Nebezpečně vysoká hladina cukru

Jak důležitá bude pro něj návštěva Blesk Ordinace, netušil Josef Bican (81) z Mariánského Údolí. Na centrálním olomouckém náměstí se od diabetologů dozvěděl, že má nebezpečně vysokou hladinu cukru v krvi. „Trochu mě to překvapilo. Nemám žádné potíže. Ale protože syn má cukrovku, tak vím, že to není dobré,“ řekl Blesku Josef Bican.

Na prohlídku mě nahnala manželka!

Do Blesk Ordinace ho nasměrovala manželka. „Volala, abych sem přijel a nechal se zkontrolovat, v jakém stavu jsem,“ prozradil penzista s tím, že nedávno se léčil se srdcem. „Nebylo to nic vážného. Trochu od nervů, protože manželka měla trochu mrtvici, a tak jak se o ni starám, tak jsou to nervy,“ konstatoval Josef Bican a dodal: „Teď, když jsem se dozvěděl, že mám moc vysoký cukr, tak se hned objednám a v nejbližší možný termín vyrazím na podrobné vyšetření do vojenské nemocnice v Klášterním Hradisku.“

Blesk Ordinace pomáhá dál!

Kam příště?

5. 6. Opava, Horní náměstí, 12.00 až 18.00

VIDEO: Ministr Vojtěch: Češi málo chodí na preventivní prohlídky, nedodržují léčebné postupy

Video Ministr Vojtěch: Češi málo chodí na preventivní prohlídky, nedodržují léčebné postupy - Markéta Volfová, Lukáš Červený

Misova ( 30. května 2019 08:23 )

Tak nevim proc lide stoji dlouhe fronty na ulici aby se nechali vysetrit, kdyz muzou jit k lekari a bez dlouheho cekani.

Zobrazit celou diskusi
Další videa