Nechodíte na preventivní prohlídky? Hrozí vám pokuta! Kolik vám může pojišťovna napařit?

Víte, že vám za zanedbanou prevenci hrozí i pokuta?  (Autor: archiv)
Autor: Iva Dvořáková - 
7. května 2019
00:00

Kašlete na preventivní prohlídky? Říkáte si, proč bych chodil k doktorovi, když mi nic není a pokud půjdu, určitě mi na něco přijde? Tak to děláte hned dvě chyby najednou!

Proč? Protože preventivní prohlídka může odhalit nějaký zdravotní problém či nemoc už v zárodku a to znamená, že následná léčba může být účinná. Dokonce včasná diagnóza vám může zachránit i život v případě závažných onkologických nemocí.

Druhou chybou je to, že za ignorování prevence můžete zaplatit pokutu. O nutnosti docházet na pravidelné zdravotní prohlídky totiž hovoří zákon o veřejném zdravotním pojištění.

Pokuta až pětistovka

Opravdu je možné za bojkotování preventivních prohlídek dostat pokutu? Ano, pokud se nedostavíte opakovaně. Pokuta se může vyšplhat až do výše 500 Kč. Neukládá ji lékař, ale zdravotní pojišťovna.

Pracovnělékařské prohlídky

Zaměstnanci firem mají lékařské prohlídky téměř v popisu práce. Absolvovat musí vstupní prohlídku a v určitém časovém odstupu další. Tyto prohlídky jsou rozděleny do čtyř kategorií podle rizika úrazu a ohrožení zdraví. Dalším faktorem je zde i věk zaměstnance. Pracovníci starší 50 let se prohlídkám musejí podrobit častěji. Takže dá se říct, že zaměstnanci jsou více pod lékařským dohledem a nemohou prohlídky u lékaře ignorovat. Hrozily by jim totiž sankce ze strany zaměstnavatele, kterému zase hrozí fi nanční postih, pokud zaměstnanci prohlídku nezajistí.

Nový projekt Blesk Ordinace

Jak (ne) chodíme na prevenci

● V roce 2017 byl průměrný počet osob registrovaných u praktického lékaře pro dospělé cca 8 milionů.

● Bylo evidováno 7 667 207 registrovaných pacientů, tedy 724 osob z 1000 obyvatel bylo registrováno u praktického lékaře pro dospělé.

● V roce 2017 bylo provedeno 35 253 476 (3,3 na 1 osobu) ošetření/ vyšetření. V 6 % případů z celkového počtu vyšetření v minulém roce se jednalo o preventivní prohlídku pacienta.

POZOR: Blesk Ordinace nabízí pomocnou ruku!

Už za několik dní odstartuje deník Blesk unikátní projekt Blesk Ordinace. V pěti městech republiky uspořádá v měsících květen a červen zdravotní odpoledne. Ve spolupráci s lékaři místních nemocnice nabídne návštěvníkům možnost preventivních prohlídek. Zdarma, bez doporučení praktického lékaře! Odhalte nemoc v začátku a porazte ji včasnou léčbou!

Co vás čeká?

Nový projekt Blesk Ordinace

✔ Preventivní vyšetření bez doporučení obvodních lékařů

✔ Poradny s odborníky

✔ Pestrý doprovodný program

✔ Zábava pro děti i dospělé

✔ Tombola o skvělé ceny

Kde a kdy?

Zdravotní odpoledne se budou konat vždy od 12 do 18 hodin!

16. 5. ČESKÉ BUDĚJOVICE – náměstí Přemysla Otakara II.

22. 5. HRADEC KRÁLOVÉ – Masarykovo náměstí

28. 5. OLOMOUC – Horní náměstí

5. 6. OPAVA – Horní náměstí

12. 6. PRAHA – Karlovo náměstí

Nový projekt Blesk Ordinace

VIDEO: Lékařka varuje Čechy: Očkujte se, jinak můžete přijít o práci

Video Lékařka varuje Čechy: Očkujte se, jinak můžete přijít o práci - David Budai, Aleš Brunclík

hejhej ( 9. května 2019 17:47 )

Pojišťovny už nevědí, jak oškubat pacienty. Stačila by úplně jedna, tak se vyplácí ročně miliony ředitelům, náměstkům a dalším darmožroutům.
A co pacienti, kteří z "nedostatku" zubních lékařů na preventivní prohlídky nechodí i kdyby chtěli. Zrovna u nich 2x ročně preventivní prohlídka placená zdrav. pojišťovnou je zbytečná, stačila 1x ročně a už bylo možné přijímat pacienty.Mnohdy se pacient u takové prohlídky nezdrží ani 10 min. a kolik inkasuje zubař?????
Zdravotnictví po vzoru západu, umři co nejdříve, pokud nemáš peníze i když platíš pojištění.

padouch236 ( 9. května 2019 15:12 )

To je dobrá finta, jak nalákat doktorům (obvoďákům) ještě větší rejžovačku, než mají v době současné, kdy obyčejný obvoďák vydělává cca 150 až 200 000 kč měsíčně. Jeho "preventivní prohlídka", obsahuje EKG, krevní tlak, poslech a to je tak vše...Když jsem přišel na řidičskou prohlídku nad 65 let, dostal jsem za 500 kč jen na 1 rok s tím, že jsem měl tu předešlou rok propadlou a tudíž je to má chyba...Za mé peníze bych měl dostat službu odpovídající účtované ceně, ne??? Takže je ve zdravotnictví buď pěkný čurbes, nebo si obvoďáci dělají, co chtějí...

karlos107 ( 8. května 2019 06:14 )

Za co v tomto zkurrrvenéééém státě nehrozí sankce nebo pokuty ???
 

agfor ( 7. května 2019 23:57 )

Není nic jednoduššího než poslat takovou pojišťovnu, které nestačí 13%
z platu, do zádele.

kocdivoka ( 7. května 2019 18:55 )

Tak to bych snad mohla žalovat zaměstnavatele ne? Zatím co u toho
dřívějšího jsme chodili i na plicní, u dalšího ,při té samé práci,
ještě v horším prostředí, jsem nebyla na vyšetření plic jedenáct
let .

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud