Úterý 29. září 2020
Svátek slaví Michal, zítra Jeroným
Oblačno, déšť 14°C

Trump je zdravý jako rybka, zjistila lékařská prohlídka. A co Zeman?

Aktualizováno -
9. února 2019
08:15
Autor: peb - 
8. února 2019
18:50

Americký prezident Donald Trump (72) je ve velmi dobrém zdravotním stavu. Po páteční čtyřhodinové zdravotní prohlídce prezidenta ve vojenské nemocnici Waltera Reeda na předměstí Washingtonu to oznámil lékař Bílého domu Sean Conley. Doporučení z první prohlídky si ale hlava Spojených států k srdci příliš nevzala, připomněl web časopisu Newsweek. Zdraví je velkým tématem i v případě českého prezidenta Miloše Zemana.

„Lékařská zpráva a doporučení se ještě dokončují, ale již nyní mohu s radostí oznámit, že prezident Spojených států se těší velmi dobrému zdraví. Předpokládám, že to tak zůstane po dobu jeho prezidentství i dále,“ uvedl v prohlášení Conley.

Prezident je abstinent a nekuřák. První všeobecnou zdravotní prohlídkou ve funkci prošel Trump v lednu roku 2018, lékaři tehdy konstatovali, že se prezident těší „excelentnímu zdraví“. Poté následovala tisková konference, kde se zdraví hlavy státu podrobně řešilo přes hodinu. Tým lékařů tehdy médiím oznámil, že Trump má „neuvěřitelně kvalitní geny“. Obvykle se výsledek prohlídky oznamuje jen krátkou písemnou zprávou.

Americký prezident na svou žádost prošel také testem kognitivních schopností, aby rozptýlil obavy týkající se jeho psychického zdraví. 

Video Vypadá nemocně, říká, že je zdráv: Tak šel čas s fyzičkou Miloše Zemana - Jan Jedlička

Cvičení není potřeba, stačí golf 

Lékaři nicméně Trumpovi doporučili, aby shodil pět až sedm kilogramů ze své hmotnosti 108 kilogramů a pravidelně cvičil. Nezdá se ale, že by tato doporučení bral příliš vážně. Prezident po poslední prohlídce obdržel dietní a cvičební plán. Sám ale přiznal, že se ho nedržel extrémně důsledně, řekl tajemník Bílého domu Hogan Gidley. 

Podle svých slov má prezident USA dost pohybu tím, že chodí po Bílém domě a hraje golf. 

Páteční prohlídka měla zahrnovala analýzu prezidentovy tepové frekvence, krevního tlaku a hladiny cholesterolu. Lékaři vyšetřili také jeho oči, uši, nos, krk, plic, trávicí trakt, kůži a zuby. 

Prezident USA není ze zákona povinen takováto vyšetření podstupovat, ani zveřejňovat jejich výsledky. V posledních letech se ale tato praxe ustálila a pravidelnými prohlídkami procházeli oba Bushové, Clinton i Barack Obama.

Conley letos ve funkci hlavního lékaře Bílého domu vystřídal kontroverzního Ronnyho Jacksona, který byl osobním lékařem i Trumpových předchůdců demokrata Baracka Obamy a republikána George Bushe mladšího. Jackson je obviňován z řady přehmatů či přímo z porušení zákona, mimo jiné z opakovaného řízení v opilosti či svévolného předepisování opiátů. Jackson se proti těmto obviněním opakovaně ohradil.

Video Zeman pro Blesk: Blbci u Palacha, vyhazov za šikanu a odhalený důchod - Blesk TV

Tématem je také zdraví prezidenta Zemana

Jaký je zdravotní stav prezidenta, řeší také Češi. Hrad musel v prosinci loňského roku odrážet dohady o tom, že je na tom Miloš Zeman zle. Ty se vyrojily poté, co se prezident odmlčel během dovolené. V případě Zemana už veřejným prostorem kolovaly zmínky o tom, že má rakovinu, nemá nohu, nebo má problémy s činností mozku. Hrad i prezident to ale vždy vyvraceli. 

„Fáma, dezinformace, šířená lidmi s pokřiveným charakterem, napsal k tomu prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman dosud přiznal, že trpí cukrovkou a neuropatií dolních končetin, kvůli které musí používat hůl. 

Český prezident po většinu života holdoval cigaretám a alkoholu, což vždy přispívalo k debatám o jeho zdraví. Kromě přiznaných zdravotních problémů je ale hlava státu oficiálně v pořádku. Zemanův zdravotní stav hlídá lékařské konzilium.

5nastolevceskych ( 9. února 2019 18:54 )

Ano, ruský národ ho miluje. Na rozdíl od našeho.

honzazchaIoupky ( 9. února 2019 16:33 )

tak ať si to vyguglí, kozojeb umečený

-a-z ( 9. února 2019 16:27 )

On stejnak neví co to je.

honzazchaIoupky ( 9. února 2019 16:25 )

speciálně pro zdenkka opravuji - stihomamem

-a-z ( 9. února 2019 16:21 )

Drahoš to řekl dobře. Nevím, ale inicioval bych na toto téma diskusi.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud