Pátek 19. dubna 2024
Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela
Oblačno, déšť 8°C

30. prosince 1989: Havel propouští vězně

Fotografie
 (Autor: internal)
Autor: www.ustrcr.cz, ČTK, rum - 
30. prosince 2009
05:02

Prezident Václav Havel se z titulu svého úřadu rozhodl vyhlásit k 1. lednu 1990 širokou amnestii. Dotkla se více než 20 tisíc lidí! To se později ukázalo jako nepříliš uvážený čin, kriminalita v následujících letech výrazně stoupla...

Hned první den v úřadu se v hradní restauraci Vikárka sešel Václav Havel se svými nejbližšími spolupracovníky. Jedním z hlavních témat byla situace ve vězeňství a chystaná amnestie. Ve věznicích bylo ke konci roku zhruba 31 tisíc odsouzených, prezidentská milost se tak bude týkat dvou třetin z nich. Pro propuštěné byla připravena okamžitá finanční pomoc ve výši 200 korun, výjimečně mohli dostat až tisícovku. Zároveň se jim okamžitě nabízela i volná pracovní místa. Mnohé podniky odchodem vězňů totiž neměly rázem jak zajistit výrobu.

Postupné propouštění trvalo zhruba do poloviny ledna a bohužel první kriminální delikty, kterých se amnestovaní dopustili, přišly takřka okamžitě... „Sedmkrát soudně trestaný Z. J. (36), který byl 2. ledna propuštěn na základě amnestie, se téhož dne dopustil násilí na své manželce, která mnohačetným zraněním podlehla,“ informovala ČTK. Sekáčkem na maso zaútočil v Pardubicích Bertin Č. (25) na muže a způsobil mu těžká zranění. I Bertin se činu dopustil po sotva 24 hodinách na svobodě...

Také dobová zpráva Veřejné bezpečnosti, která monitorovala náladu ve společnosti, upozorňovala, že občané se tak rozsáhlé amnestie obávali. „Příprava amnestie je dávána do souvislosti s osobou Václava Havla, který sám prožil řadu let ve výkonu trestu, a proto se lidé domnívají, že s odsouzenými sympatizuje,“ uvádí se ve zprávě.

hihihi ( 31. prosince 2009 18:09 )

tenkrát pověsit - za koule,páč ani přirození tahle homokláda nemá.

anasyi ( 31. prosince 2009 00:16 )

se dotkla 20.000 lidi,a kolika lidi se dotkla privatizace?Ted me to doslo,nejdrive tisicova amnestie a pak privatizace

anasyi ( 31. prosince 2009 00:13 )

tak ze slintou na hrad

bosomfriend ( 30. prosince 2009 10:47 )

na Vas amestie neplati. Na Vas bude vydan zatykac za velezradu na ceskem narode a rozbiti republiky , kterou Masaryk krvave se Stefanikem vybojovali.

smrk ( 30. prosince 2009 10:23 )

Mě to stačí, neboť u té p.r.d.e.l.e. toho slintu mám já.

Zobrazit celou diskusi