14. listopad 1989: Soudruzi: Kapitalisté nás zastrašují

Zasedání ÚV KSČ ve Španělském sále Pražského hradu
Autor: ČTK, www.ustrcr.cz, www.totalita.cz, rum  - 
14. listopadu 2009
05:10

Klub Obroda obeslal členy KSČ a nabádal je k nebojácnému postoji uvnitř strany. Cestovatel Jaromír Štětina vyzýval ke svolání československo-sovětského setkání, kde by se mimo jiné řešil i srpen 1968.

A co soudruzi? Zastrašovali nás kapitalistickým zbrojením.

Před dvaceti lety se uvažovalo o zkrácení vojenské služby na 18 měsíců, zatím to bylo ale jen na papíře a snižovaly se i výdaje na obranu státu. „Jde o závažné rozhodnutí tím spíše, že se nesetkává s adekvátní reakcí Severoatlantického paktu. V NATO přetrvává doktrína jaderného odstrašení, pokračuje imperialistické vměšování, vojenské, politické a ekonomické vydírání,“ hrozil před 20 lety poslanec Jaroslav Klícha. Jenže kapitalistické harašení zbraní nebylo tím pravým tématem, které by lidi odvrátilo od otázky, jak dál žít v socialismu a jestli vůbec. Už druhý den po sobě se v centru Teplic sešlo až tisíc lidí, kteří požadovali zlepšení životního prostředí. Za volání hesel: »Staline, jsi opravdu mrtev?« se demonstrovalo i v Praze před budovou ministerstva vnitra. Zatčeno bylo 14 lidí, jeden musel po zmlácení obuškem vyhledat lékaře.

Pět lidí bylo v Bratislavě souzeno za podvracení republiky. Jednání sledoval i Alexander Dubček a tajemník amerického velvyslanectví. Právě na činnost ambasády USA důrazně upozorňovala situační zpráva ministerstva vnitra stará přesně 20 let. „Velvyslanectví USA v Praze získává materiály k průběhu oslav výročí vzniku ČSR. Zaměřuje se na nepovolenou demonstraci na Václavském náměstí, zvláště na dokumentární záběry, kdy demonstranti jdou se vztyčenýma rukama proti zasahujícím pořádkovým jednotkám SNB na důkaz, že nemají zbraně. Tyto materiály mají být zneužity při nadcházející schůzce představitelů SSSR a USA jako důkaz toho, že v Československu se nedodržují základní lidská práva,“ stojí ve vymyšlené zprávě.

 

Zítra čtěte:

Jak policajti vyháněli lidi z Karlova mostu

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

bosomfriend ( 14. listopadu 2009 09:35 )

Ti potřebovali rozjet ty nakradané miliony , schované v zahraničí a jejich charta plná alkoholiků jim v tom napomohla. Důkaz je, že jim nikdo po revoluci nezabali l jejich majetky. Velké domy, velké chaty v horách. Nyní jsou miliardáři a tvrdí kapitalisté. Je to na blití. Byli jsme zneužiti a je to vše k pláči.

smrk ( 14. listopadu 2009 08:39 )

No ale takovej Sascha Vondra, Venca Havel by ti na to hned řekli, že to musí být - jinak by si lidi moc vyskakovali a to se nesmí víš - lidi maj držet hubu,krok a makat,makat,makat aby se pár nenažranců mělo dobře !!!!!!!!

smrk ( 14. listopadu 2009 08:37 )

To mlácení a bití pendrekama je dneska už naprosto v pořádku - je to podle "demokratických zákonů" - před 20-ti lety to byla zvůle komunistického režimu ( v tom je ten rpzdíl). Taky jsem se dneska na Novinkách dočetl, že lidi jsou spokejený s listopadem 89 a proto mě zaráží, že kamkoliv jdu do města, pořád slyším jen nadávání jak nás ty vladnoucí k.u.r.v.y. berou na hůl - tak jak do vlastně je ????????

malyhad ( 14. listopadu 2009 07:22 )

lidi se mlátit nemají.Ale když on každý režim v tom vidí nějaké řešení vůči nespokojený. Bylo by zajímavé udělat statistiku počtu zmlácených při demosntracích před a po 17.listopadu 1989.A něco mi říká,že tehdy to bylo krajní prostředek,který je dnes zcela běžný. Umýt studenou vodou,zmlátit,zastřelit.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud