Pátek 29. září 2023
Svátek slaví Michal, zítra Jeroným
Polojasno 24°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Otec, který oplakává syna, je symbolem výročí 11. září

Autor: zuf - 
13. září 2011
15:42

Muž, který klečí před památníkem obětí 11. září a jeho tvář prozrazuje bolest, kterou cítí, se stal novým symbolem 11. září. Fotografie obletěla celý svět a objevila se na titulních stranách mnoha světových deníků. Jaký je příběh muže, jehož snímek vyjádřil pocity mnoha lidí?

Robert Peraza (68) měl promluvit jako řečník na newyorském obřadu k 10. výročí událostí 11. září. Ještě před začátkem obřadu vyhledal na památníku obětem jméno svého syna Roberta (†30), aby se mu poklonil v tiché modlitbě.

Fotka obletěla svět

Myslel si, že je sám. Poklekl na jedno koleno, položil ruku na synovo jméno a zavřel oči. "Byl to pro mě velmi velmi emotivní moment," vypráví Peraza. Právě v tu chvíli jej spatřil fotograf Justin Neil a zmáčkl spoušť. Snímek, který vznikl, okamžitě obletěl svět a objevil se v celé řadě médií jako výstižný symbol výročí tragédie, která se v New Yorku 11. září 2001 odehrála.

Robert Peraza přijel na výroční ceremoniál se svou manželkou, druhým synem Neilem (38) a dalšími příbuznými. Právě Neil se o fotografii dozvěděl jako první. "Volala mi manželka a říká, tak tuhle fotku musíš vidět!" popisuje Neil, který stejně jako ostatní příbuzní neměl ani tušení, že se jeho otec šel k památníku pomodlit.

Vystihuje pocity celé rodiny

Fotka otce, který klečí před jménem bratra, mu o jeho pocitech řekla víc, než by dokázala slova. "Panebože, řekl jsem si," vypráví Neil, "bylo to naprosto dechberoucí. Ten snímek přesně vystihoval pocity, které všichni máme. Pukalo mi srdce lítosti nad našimi rodiči. Jsem teď sám otec a nedovedu si představit, jak musí být strašné ztratit vlastní dítě," dodal Neil.

Robert David Peraza (†30) byl právě ve své kanceláři ve 104. patře severní věže Světového obchodního centra, když do ní narazilo první unesené letadlo. "Byl to pohodový a přátelský kluk s nakažlivým smíchem," popisuje svého bratra Neil Peraza.

Na památku Roberta, který byl vášnivým hráčem ragby, založila rodina nadační fond na jedné z amerických univerzit. Talentovaní ragbisté z řad studentů z fondu mohou čerpat stipendium.

"Nejdražší Roberte, milujeme tě a každý den se za tebe modlíme. Nikdy nezapomeneme, nikdy nezapomeneme, nikdy nezapomeneme," pronesl pohnutý otec u řečnického pultu na památečním obřadu.

12356 ( 13. září 2011 19:23 )

Hlupaku! Za vic nestojis. Jenom doufam, ze ty jednou sam, se neocitnes v pozici toho nestastneho otce.

drazor ( 13. září 2011 17:51 )

Děte s tím už někam,USA se do všeho sere a pak se budou divit jim někdo něco oplácí.A jestli si to udělali sami jak se někteří konspirativci snaží trvdit tak to je jim podobné.Pro vlastní zisky by neváhali zabíjet vlastní lidi,jen aby vydělali co nejvíc.

DBBS ( 13. září 2011 17:36 )

Je vidět že je to blb jak zbytek světa, kterej věří že to nebyla plánovaná akce USA proti svejm vlastním lidem. Co je 3000 lidí proti miliardám který díky tomu USA mohli dát na armádu a války ?

krojc ( 13. září 2011 17:20 )

Blbové, kteří vymysleli další novotvar češtiny otrockým překladem - tedy skvělé slovo DECHBEROUCÍ - by se měli dát zapsat do jazykového kurzu a ne kazit češtinu čtenářům a posluchačům. Fujtajbly podobného charakteru jsme bohužel zaplavovaní velice často.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud