Úterý 22. září 2020
Svátek slaví Darina, zítra Berta
Polojasno 25°C

Obama se skrýval za neprůstřelným sklem, Bush a Clinton brečeli

Autor: evak, INT - 
11. září 2011
19:09

Americký prezident Barack Obama a jeho předchůdci George W. Bush a Bill Clinton v neděli 11. září  zavzpomínali společně s rodinami obětí na teroristický útok, při kterém přišlo o život téměř 3000 lidí. Deset let po tragédii jsou vzpomínky stále živé. Obřad byl zahájen minutou ticha. Poté došlo na přečtení jmen všech obětí.

Černé desky se jmény všech obětí lemují stěny dvou hlubokých bazénů. Ze stromů na ně padá voda. Bazény mají připomínat základy Světového obchodního centra, jež se zřítilo po náletech. Po dlouhá léta byly dvě věže dominantou města. Od nynějška už budou připomínány pouze dvěma světelnými proudy, které se vždy po setmění rozžehnou z Ground Zera.

Obamu hlídaly vrtulníky

Pietní vzpomínku k nedělnímu smutnému výročí zahájil za neustálého policejního dohledu primátor Michael Bloomberg. Přivítal skoro 4000 pozůstalých po obětech a předal slovo prezidentu Baracku Obamovi, kvůli němuž létali nad Ground Zero vrtulníky. Hymna a vlajky na každém kroku nemohly chybět.

Šéf Bílého domu uctil odkaz tří tisíců mrtvých citací z Bible. "A protož nebudeme se báti, byť se pak i země podvrátila, a zpřevracely se hory doprostřed moře," četl dojatý prezident ze starozákonního žalmu.

Přesně v okamžiku, kdy před deseti lety první letoun unesený teroristy narazil na jednu z věží Světového obchodního centra, zazněly na Ground Zero dva údery zvonu. Čtení jmen bylo také občas přerušeno krátkými vzkazy od pozůstalých.

Exprezident Bush pozůstalým přečetl úryvky z kondolenčního dopisu, který Abraham Lincoln poslal v roce 1864 matce pěti amerických vojáků padlých v občanské válce. Stejně jako Obama i bývalý prezident stál během svého krátkého proslovu za silným neprůstřelným sklem.

Promluvil i Rudy Guliani, jenž dělal primátora New Yorku v době útoku: "Zemi to nezlomilo, spíš nás to spojilo. Po 11. září jsem cítil tu největší soudržnost ve svém životě."

V sobotu byla připomínána Pensylvánie

Let číslo 93, který jedině díky odvaze cestujících nebyl dokonán podle plánu, si v sobotu připomínali významní státníci. Mezi nimi byla i Hillary Clinton s manželem a bývalým prezidentem Billem. Nemohl chybět ani George W. Bush. Proslov a atmosféra navozená stovkami hořících lampionů podpořila proudy slz, jež se řinuly i z očí mužů, kteří většinou nosí kamennou tvář.

cat99 ( 17. prosince 2011 20:01 )

Trapné Rothschildovské loutky z USA !

liskabystrouska ( 13. listopadu 2011 04:42 )

Obama je prezident

pp10 ( 20. září 2011 14:20 )

je zvlastni, jak to s vetsinou lidi ani nehne.....

kobyla1 ( 16. září 2011 06:59 )

Krokodýlí slzy...copak tihle hošani opravdu uměj brečet?....možná jim jen bylo líto, že už nejsou presidenti....to bych pak věřil....ale jinak je to jen jedna velká šaškárna

jakub-moravec ( 14. září 2011 07:48 )

Ale když obě budovy byly stejně podmínované,pak není žádný rozdíl aby obě budovy spadlyn stejně,jedna jako druhá. Spadly by i když by do nich letadla nevletěla, jakože spadla i třetí menší budova za nimi a letadlo do ní vůbec nenarazilo,asi jim došla letadla.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud