Deset let od tragédie 11. září: Jak se změnil svět!

Autor: Lukáš Pfauser, evakk - 
10. září 2011
11:14

Amerika po útoku islámských teroristů na Světové obchodní centrum a Pentagon začala v čele s tehdejším prezidentem Georgem Walkerem Bushem (65) rychle jednat. Do dvou týdnů nechala administrativa zmrazit teroristům bankovní konta a v říjnu začal platit zákon rozšiřující pravomoci policie. Uvedené reakce ale představovaly jen slabý začátek – USA podporovány dalšími státy začaly po 11. září válku v Afghánistánu a roku 2003 provedly invazi do Iráku.

Válku teroru vyhlásil 43. prezident Spojených států 20. září 2001 na mimořádném zasedání Kongresu, jemuž předcházelo jeho ostré prohlášení, že USA chtějí živého či mrtvého dostat Usámu bin Ládina – šéfa organizace al-Káida, kterou Amerika označila za viníka krvavých náletů. Popis všech událostí po Bushově projevu by spolehlivě vystačil na celou knihu, Blesk vybral ty nejdůležitější.

Zmrazíme vám konta!

Dokument umožňující americkému ministerstvu financí obstavit účty zahraničních bank, které odmítly spolupracovat při potírání militantních skupin, podepsal dřívější šéf Bílého domu 24. září 2001. Prezident USA počítal, že se to dotkne 27 organizací a jednotlivců, a upozornil, že rozjíždí spolupráci se zahraničními vládami a bankami.

Vlastenecký zákon

Poměrně kontroverzní právní norma známá pod názvem Patriotic Act a podepsaná 26. října 2001 na 342 stranách významně posílila pravomoci policie v boji proti terorismu. Zákon podle politologů umožňuje podezřelé držet ve vazbě, aniž by si vyslechli obvinění. Také usnadňuje možnost provádět domovní prohlídky a odposlechy. Podobný krok učinily další státy včetně ČR, což se projevilo na zpřísnění letových kontrol.

Hon na Tálibán

Tentýž měsíc začala Amerika a Velká Británie invazi v Afghánistánu, čímž se spojencům podařilo svrhnout režim Tálibánu, který v zemi zajišťoval úkryt pro Usámu bin Ládina. Tři měsíce poté začala přeprava zajatců z Tálibánu a al-Káidy na základnu Guantánamo na Kubě. Existence tohoto zařízení stále patří mezi diskutovaná témata nejen ve Spojených státech.

Za skalpem Husajna

Bushova administrativa útoky z 11. září ospravedlňovala i invazi do Iráku, která začala bombardováním koncem března 2003. „Dobře víme, že již dlouhou dobu byly a jsou styky mezi vysokými iráckými činiteli a členy al-Káidy,“ řekla tehdejší ministryně zahraničí USA Condoleezza Rice. Husajnův režim se zhroutil 9. dubna. Iráckého diktátora, který se pak skrýval, popravili v prosinci 2006.

Kritika války proti teroru

Richard Clark, který pracoval v USA jako koordinátor boje proti terorismu, ve své knize kritizoval americkou vládu, FBI a CIA, že hrozbu útoků podcenily. Další kroky pak podle jeho slov sloužily vládnoucí elitě k pojištění volebního vítězství. Clark se zjištěními přišel v knize Strategie války proti terorismu, která vyšla v roce 2005.

gogo ( 13. září 2011 23:02 )

Invaze do Iráku - naprosto neospraveditelná agrese... Směšné vymyšlené záminky, které museli později i sami Američané dementovat. Mrtvé nikdo nepočítal .... Kdysi kdosi řekl : Vítěze se nikdo neptá zda byl v právu...

pgga ( 12. září 2011 06:21 )

ok!..GEORG7!...gOOD TO KNOW!

russoo ( 11. září 2011 06:40 )

Že by se svět tak změnil?Jak stojí v titulku?Jen od té doby napadla Amerika více zemí...záminka se hodí.

Shelby16 ( 10. září 2011 15:33 )

Dvojčata WTC byly krásné stavby a architektonicky zajímavé. Líbily se mi ty gotické klenby na na úpatí té budovy a to zvláštní tvarování obvodového pláště mrakodrapu.

kung-fu-jane ( 10. září 2011 15:04 )

http://www.youtube.com/watch?v=UEBt2LtixME (1/3-3/3)

Zobrazit celou diskusi