Pátek 2. června 2023
Svátek slaví Jarmil, zítra Tamara
Polojasno 23°C

Stát buduje „armádu hackerů“. Budou střežit volby před zahraničními útoky

Autor: pet - 
1. září 2017
11:15

Blíží se volby a s nimi i možné útoky hackerů. Stát vyhodnotil tuto situaci jako velmi rizikovou a najal vlastní hackery, kteří se budou snažit skoro za 2 miliony nabourat do vlastních počítačů. Ty již za pár týdnů budou čítat tisíce hlasů voličů. Cílem je zjistit slabiny, které ochranná opatření mají, a případně je tak ještě vylepšit. Na útoky se pečlivě připravuje i kandidát na prezidenta Michal Horáček nebo Jiří Drahoš. Informovala o tom MF Dnes.

Hackerské útoky v době voleb jsou pro všechny politiky, potažmo občany, jen zlým snem. Stát tedy dělá všechno proto, aby eliminoval možná rizika na co nejmenší úroveň. Podle Bohuslava Sobotky je nezbytné, aby systém zabezpečení fungoval maximálně. Proto ministerstvo zahraničí dostalo za úkol zabezpečit volby.

Považujeme za důležité se zabezpečení voleb více věnovat, zejména s ohledem na signály o ovlivnění voleb v zahraničí,“ potvrdil mluvčí ministerstva zahraničí Jiří Korbel.

Strach je i v zahraničí

Hackeři rádi útočí v době voleb na špičky světové politiky. Nedávno se tomu stalo i v Demokratické straně ve Francii. Kyberútočníci napadli volební štáb, ještě tehdy kandidáta, prezidenta Emanuela Macrona. Úřady později obvinily hackerské spolky Cozy Bear a Fancy Bear s tím, že byly údajně napojené na Rusko. Velký strach z útoků má i sousední Německo, které čekají volby již v září.

České centrum proti terorismu a hybridním hrozbám společně se sociální sítí Facebook zařídilo školení pro volební týmy stran. Půjde hlavně o posílení kapacity serverů. Častou technikou hackerství je, že se počítač přetíží, vyřadí se z provozu a snadněji se pronikne k citlivým datům.

Kroků je více a jsou zaměřeny na zvýšení výkonu, stability a bezpečnosti systému pro zpracování voleb,“ řekla Petra Báčová, mluvčí Českého statistického úřadu.

Kdo prověří odolnost systému a za kolik?

Pomocí tzv. penetračních testů prověřuje systémy Českého statistického úřadu firma Hewlett Packard, a to za 400 tisíc korun. „Jedná se o nezávislou kontrolu systému pro zpracování voleb s cílem zjištění případných rizik,“ vysvětlila mluvčí Báčová.

Kromě americké firmy Packard testuje odolnost systémů i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. Prověřuje i vlastní komunikační kanály a počítače, kam se výsledky přepočítaných hlasů zadají. Protože zde jde hlavně o odolnost systému, navýšení jeho výkonu stálo další milion a půl.

S přípravami zvýšené volební ochrany nelení ani ministerstvo vnitra „Na ministerstvu pracuje několik skupin, které se zabývají různými aspekty volebního procesu. Detailní informace o jejich činnosti nemůžeme z pochopitelných důvodů poskytnout,“ řekl Jiří Korbel, mluvčí ministerstva.

Počítač napadený ransomwarem Počítač napadený ransomwarem | ČTK

Jak se školí kandidáti?

Školení spočívá například v ukázkách podvodných e-mailů, které se snaží z příjemců vymámit hesla a čísla k citlivé interní komunikaci. Politici jsou tak poučování o správných postupech, co v takových případech dělat. Vlastní obrana je pak již na každém z nich.

Hackerské útoky tedy nadále znesnadňují elektronické volby, které platí jen v Estonsku. Tužku a papír je totiž stále těžší ovlivnit než počítač.

VŠE O PARLAMENTNÍCH VOLBÁCH ČTĚTE ZDE

 

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře čtete na Reflex.cz

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa