Úterý 16. dubna 2024
Svátek slaví Irena, zítra Rudolf
Oblačno, déšť 10°C

Volby 2017: Lídři v Libereckém kraji

Autor: pet, ČTK - 
15. srpna 2017
19:52

Vizitky volebních lídrů stran v Libereckém kraji.

ANO:

Jiří Bláha (55; nestraník) – podnikatel. Pekař a cukrář Bláha má prodejny v Liberci či Novém Boru. Zaměstnává stovky lidí. V roce 2010 se stal Živnostníkem roku. Vyučil se autoklempířem, věnoval se na profesionální úrovni hudbě. Po roce 1989 nastoupil jako brigádník do pekáren a po čase začal doma v paneláku péct kremrole. Nakonec si udělali dílnu v domě v Hodkovicích. Patří mu vedle pekáren a prodejen pečiva i bufet a mléčný bar v obchodním centru Plaza a celý nákupní palác Delta. V minulosti založil basketbalový klub Kondoři Liberec. Bláha, který je ženatý, vystřídal v čele kandidátky novináře Martina Komárka, který vedl ANO v kraji do voleb v roce 2013.

ČSSD:

Michaela Marksová (48) – ministryně práce a sociálních věcí ČR, místopředsedkyně ČSSD. Pražská rodačka vystudovala Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy, pracovala v obecně prospěšné společnosti Gender Studies, poté vedla odbor rodinné politiky na ministerstvu práce a sociálních věcí a odbor rovných příležitostí ve školství na ministerstvu školství. Dva roky byla místostarostkou Prahy 2, do roku 2014 působila i jako pedagožka v Jedličkově ústavu. Neuspěla ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2013.

Od ledna 2014 je ministryní ve vládě Bohuslava Sobotky, v březnu 2015 byla zvolena místopředsedkyní ČSSD (funkci obhájila letos). Je vdaná, má dvě dcery. Jako ministryně prosadila třeba obnovu valorizace důchodů či zvýšení minimální mzdy.

VIDEO: Marksovou naštvala opozice při projednávání zákona o sociálním bydlení

KDU-ČSL:

Václav Nosek (65) – úředník, referent MěÚ Jablonec nad Jizerou, bývalý starosta Jablonce nad Jizerou na Semilsku (1991 až 2010). Předseda krajské KDU-ČSL v Libereckém kraji. V letech 2000 až 2004 byl zastupitelem Libereckého kraje (za KDU-ČSL na kandidátce Čtyřkoalice), mandát v následujících volbách neobhájil. Za KDU-ČSL také několikrát neúspěšně kandidoval ve volbách do Poslanecké sněmovny.

KSČM:

Stanislav Mackovík (50) – poslanec a zastupitel Libereckého kraje. Do zvolení poslancem v roce 2013 byl ředitelem Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje. Vystudoval obor zdravotnický záchranář na univerzitě v Nitře. U záchranky pracoval od roku 1993. Mezi lety 2002 až 2010 byl zastupitelem v Pertolticích pod Ralskem. V roce 2008 byl poprvé zvolen krajským zastupitelem, naposledy loni. Do KSČM vstoupil v roce 2004. V minulých volbách do Sněmovny také vedl libereckou kandidátku KSČM. Je rozvedený a má syna.

ODS:

Petr Beitl (50) – primátor Jablonce nad Nisou a zastupitel Libereckého kraje. Bývalý podnikatel v oblasti stravovacích a ubytovacích služeb je od roku 2010 primátorem Jablonce nad Nisou. Absolvoval Vysokou školu strojní a textilní v Liberci, po studiích spoluzaložil společnost Ještěd, která dnes provozuje hotel Ještěd a Prezidentskou chatu v Jizerských horách. V roce 2006 byl za ODS zvolen zastupitelem města Jablonec nad Nisou a v roce 2008 zastupitelem Libereckého kraje. Mandát krajského i městského zastupitele obhájil i v dalších volbách. V minulých volbách do Sněmovny v roce 2013 zvolen nebyl. V roce 2014 získal v soutěži Svazu měst a obcí ČR titul Nejlepší primátor 2010–2014. Je ženatý, má tři již dospělé děti.

Piráti:

Ondřej Kolek (38) – vědecký a výzkumný pracovník. Pochází z Jablonce nad Nisou, dnes žije v Dolní Černé Studnici. Vystudoval Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze. Má praxi z průmyslového i akademického výzkumu a vývoje, kde pracoval jako specialista a manažer výzkumných projektů. Působil ve společnostech Crytur (vývoj a výroba monokrystalů), Elmarco (výzkum v oblasti elektrostatického zvlákňování nanovláken), CxI při TUL (nanovlákna, tenké vrstvy na bázi sol-gel) či ve firmě Atotech, kde vyvíjí nová řešení v oblasti protikorozní ochrany. Je předsedou krajského sdružení Libereckého kraje Pirátů, za které neúspěšně kandidoval v minulých volbách do Sněmovny v roce 2013.

Realisté:

Jana Hnyková (53) - Vystudovala obor zdravotní sestra na Střední zdravotnické škole v Liberci a následně absolvovala specializační studium. V roce 2017 úspěšně ukončila bakalářské studium na Vysoké škole zdravotnictví a sociální práce sv. Alžběty v Bratislavě v Ústavu Jana Nepomuka Neumanna v Příbrami v oboru sociální práce. Od roku 1986 pracovala jako vedoucí sestra v Domově důchodců Velké Hamry. Několik let působila ve vrcholných pozicích odborů a je spoluzakladatelkou občanského sdružení Kamarádi otevřených srdcí. V roce 2015 se stala nositelkou Řádu Elišky Přemyslovny za dlouhodobou práci v sociálních službách. V roce 2013 byla ve volbách do Poslanecké sněmovny zvolena poslankyní za Liberecký kraj jako nezávislá na kandidátce Úsvitu. V Poslanecké sněmovně je členkou Výboru pro sociální politiku, členkou zdravotnického výboru, předsedkyní Podvýboru pro nepojistné dávkové systémy, zdravotně postižené, seniory a sociálně ohrožené skupiny, členkou Stálé komise pro rodinu, rovné příležitosti a národnostní menšiny a členkou Stálé komise pro práci Kanceláře Poslanecké sněmovny. Pracuje v Dozorčí radě VZP.

Jana Hnyková Jana Hnyková | Foto Blesk - Jaroslav Šimáček

SPD:

Radovan Vích (52) – živnostník a armádní expert SPD. Od roku 2016 je předsedou Regionálního klubu hnutí SPD v Libereckém kraji. Je krajským zastupitelem.

STAN:

Marek Pieter (44) – náměstek hejtmana Libereckého kraje (od 2012). Je předsedou hnutí Starostové pro Liberecký kraj. Má střední odborné vzdělání. V letech 1991 až 2002 pracoval jako samostatný technický pracovník, mistr a vedoucí výroby ve společnosti DESKO a. s. V letech 1998 až 2002 byl členem rady a zastupitelstva města Desná. Byl předsedou Místní akční skupiny Tanvaldsko, nyní je místopředsedou Mikroregionu Tanvaldsko. V krajském zastupitelstvu zasedá od roku 2007. Je ženatý, má čtyři děti.

Marek Pieter Marek Pieter | Profimédia

TOP 09:

Václav Horáček (60) – poslanec. Rodák z Hořic v Podkrkonoší žije v Jirkově u Železného Brodu. Po absolvování Pedagogické fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem pracoval jako učitel na základních školách v Jablonci nad Nisou a později v Železném Brodě. V roce 1990 vstoupil do oblasti veřejné správy jako člen zastupitelstva a rady města Železný Brod, jehož se v roce 1994 stal starostou a byl jím do roku 2010. V témže roce byl zvolen poslancem za TOP 09 (členem je od 2011). Ve volbách v roce 2013 svůj mandát znovu obhájil. Ve Sněmovně je členem Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj a jeho místopředsedou. V dozorčí radě Státního fondu rozvoje bydlení pracuje od roku 2011. V komunálních volbách v roce 2014 obhájil místo zastupitele a následně byl zvolen radním města. Je ženatý, má tři syny a čtyři vnoučata.

Zelení:

Věra Nováková – advokátka a bývalá státní zástupkyně. Rodačka z Berouna je absolventkou pražské a olomoucké právnické fakulty. V roce 2004 nastoupila jako právní čekatelka na Okresním státním zastupitelství pro Prahu-západ, o tři roky později přešla na Okresní státní zastupitelství v Liberci, kam byla téhož roku jmenována do funkce státního zástupce. Od roku 2008 působila na Okresním státním zastupitelství v Jablonci nad Nisou, v roce 2010 sepsala otevřený dopis tehdejšímu ministru spravedlnosti Jiřímu Pospíšilovi proti návratu Renaty Vesecké na pozici krajské žalobkyně v Hradci Králové.

Nejčastěji se věnovala případům trestné činnosti mládeže a na mládeži, sexuálního zneužívaní a domácího násilí. Prošla výcvikem Bílého kruhu bezpečí, kde jako dobrovolnice působila osm let, absolvovala kurz krizové intervence a dvouletý psychoterapeutický výcvik pro pracovníky v pomáhajících profesích.

VŠE O PARLAMENTNÍCH VOLBÁCH 2017 NALEZNETE ZDE

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře čtete na Reflex.cz

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa