Volby 2017: Lídři v Královéhradeckém kraji

Autor: pet, ČTK - 
15. 8. 2017
19:33

Vizitky volebních lídrů stran v Královéhradeckém kraji.

ANO:

Klára Dostálová (46; nestraník) – náměstkyně ministryně pro místní rozvoj ČR, do letoška zastupitelka Královéhradeckého kraje. Pražská rodačka vystudovala ekonomii na Vysoké škole ekonomické v Praze, po studiích pracovala jako účetní či úvěrový specialista. V roce 2002 nastoupila na královéhradecký krajský úřad, nejprve jako auditorka, později přešla do nově vznikajícího Centra evropského projektování. Působila i na několika postech v rámci Regionálního operačního programu Severovýchod a podílela se na projektech financovaných z Fondu soudržnosti. Na ministerstvu pro místní rozvoj působí od února 2014.

Loni v říjnu byla Dostálová zvolena za ANO krajskou zastupitelkou v Královéhradeckém kraji. Na zastupitelský mandát však letos v dubnu rezignovala, a to vzhledem k neslučitelnosti funkcí krajské zastupitelky a náměstkyně ministryně pro regionální rozvoj. V polovině května schválil regionální sněm ANO Dostálovou do čela krajské kandidátky pro sněmovní volby. Je vdaná, má dvě děti; s rodinou žije v Hořicích v Podkrkonoší.

VIDEO: Udělal Babiš z Dostálové ministryni kvůli platům?

Video Klára Dostálová z ANO: Neudělal z ní Babiš ministryni kvůli platům? 

ČSSD:

Jan Birke (48) – poslanec a bývalý volební manažer ČSSD. Vystudoval Střední průmyslovou školu strojnickou v Novém Městě nad Metují. Pracoval ve společnosti Stavostroj Nové Město nad Metují, jako obchodní náměstek pro náchodskou textilní firmu či jako manažer americko-čínské společnosti se zaměřením na zabezpečení výroby a dodávky strategických surovin v Číně.

V letech 2004 až 2005 pracoval na ministerstvu pro místní rozvoj a pak byl do roku 2006 ředitelem kabinetu předsedy vlády Jiřího Paroubka. Od roku 2010 je starostou města Náchod, v říjnu 2012 byl zvolen do zastupitelstva Královéhradeckého kraje. V minulých volbách do Sněmovny v roce 2013 byl zvolen poslancem, letos v březnu se stal místopředsedou ČSSD. Letos v červnu po změně ve vedení strany opustil funkci volebního manažera ČSSD. Je ženatý a má dvě dcery.

KDU-ČSL: 

Pavel Bělobrádek (40) – předseda KDU-ČSL a místopředseda vlády pro vědu a výzkum. Rodák z Náchoda absolvoval Fakultu veterinární hygieny a ekologie Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně, poté pracoval jako veterinární inspektor, v letech 2009–2010 byl krajským tajemníkem KDU-ČSL Pardubického kraje. Členem KDU-ČSL je od 2004, předsedou strany od roku 2010. Od roku 2010 je také členem zastupitelstva města Náchoda, od roku 2012 zastupitelem Královéhradeckého kraje, v říjnu 2013 opět přivedl KDU-ČSL do Sněmovny.

Od ledna 2014 je místopředsedou vlády pro vědu, výzkum a inovace v kabinetu Bohuslava Sobotky (ČSSD). Letos v květnu prosadil na sjezdu KDU-ČSL návrh koalice s hnutím STAN pro letošní volby do Sněmovny, která se ale nakonec neuskuteční. Trpí roztroušenou sklerózou, je ženatý, má tři děti.

VIDEO: Bělobrádek mluví o českoněmeckém přátelství

Video Pavel Bělobrádek o českoněmeckém přátelství - Blesk TV

KSČM:

Zdeněk Ondráček (48) – poslanec a krajský zastupitel. Rodák ze Žacléře byl více než 23 let policistou, od roku 2013 je poslancem. U policie (dříve Veřejné bezpečnosti) pracoval jako vyšetřovatel na všech úrovních, od okresu až po útvar s celorepublikovou působností. Po ukončení aktivní služby začal podnikat v bezpečnostně právním poradenství, školící a lektorské činnosti. Souběžně s tím byl zástupcem ředitelky na střední škole, kde učil předmět právo. Od roku 2010 je zastupitel města Trutnova, od roku 2012 zastupitelem Královéhradeckého kraje.

Dříve byl člen KSČ, nyní KSČM. V lednu 1989 zasahoval proti demonstrantům na akci tzv. Palachova týdne. Od policie odešel v říjnu 2011. Kvůli své minulosti se v roce 2014 dostal i do sporu se šéfem TOP 09 Miroslavem Kalouskem, který Ondráčka v průběhu jednání Sněmovny označil za „komunistickou mlátičku a komunistického fízla. Mandátový a imunitní výbor Sněmovny Kalouskovi přikázal se za to Ondráčkovi omluvit, ten to odmítl. Je ženatý.

ODS:

Ivan Adamec (57) – poslanec, starosta Trutnova a zastupitel Královéhradeckého kraje. Po absolvování studia na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy začal pracovat jako učitel. V roce 1986 se přestěhoval do Trutnova, kde působil nejprve jako středoškolský učitel a následně jako ředitel na základní škole. V roce 1994 vstoupil do ODS a v témže roce byl zvolen do zastupitelstva města. V roce 1998 se stal starostou a tuto funkci vykonává dodnes. V letech 2002 až 2008 působil jako senátor, v roce 2013 byl zvolen do Poslanecké sněmovny. Od roku 2016 je také zastupitelem Královéhradeckého kraje. Je ženatý, má dvě děti.

Piráti:

Martin Jiránek (39) – marketingový specialista a zastupitel Královéhradeckého kraje. Vystudoval informační management na Univerzitě Hradec Králové, celou svou profesní kariéru pomáhá primárně malým firmám a živnostníkům s marketingem a nastavením firemních procesů. V Trutnově, kde je zastupitelem, se mu podařilo prosadit a rozjet podnikatelské centrum, jehož cílem je dlouhodobě pomáhat malým firmám z Trutnovska lépe podnikat. Od roku 2010 je členem Pirátů, v roce 2016 se stal krajským zastupitelem.

Realisté:

Daniela Lusková - Je absolventkou tří vysokých škol, mimo jiné České zemědělské univerzity v Praze. Ve svém současném pracovním angažmá tak může kombinovat původní profesi sociální pracovnice s ekonomickým a manažerským vzděláním. Pracovala v zařízeních poskytující sociální služby, jako vedoucí odboru Města Nový Bydžov, jako vedoucí pracovnice na Ministerstvu práce a sociálních věcí, aktuálně je ředitelkou Domova U Biřičky v Hradci Králové, jednoho z největších pobytových zařízení pro seniory v republice. Mimo to se věnuje podpoře pěstounských rodin v neziskové organizaci jako metodička a ekonomka, je viceprezidentem Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR a prioritním tématem je pro ni kvalita v sociálních službách. V roce 2015 získala titul Manažer roku.

SPD:

Zdeněk Podal (64) – dlouholetý správce rekreačního areálu Stříbrný rybník v Hradci Králové. Vzděláním elektrotechnik s třicetiletou praxí v řídících funkcích. Dříve byl místopředsedou krajské rady Strany práv občanů Zemanovci (SPOZ).

STAN:

Josef Cogan (43) – starosta Nové Paky na Jičínsku (2002 až 2010 a od 2014), právník. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Poté působil jako advokátní koncipient, v roce 2008 se stal advokátem. V roce 2010 byl zvolen na kandidátce TOP/STAN do Sněmovny, ve volbách 2013 mandát neobhájil. Je ženatý, má dvě děti.

Josef Cogan

TOP 09:

Leoš Heger (69) – poslanec, bývalý ministr zdravotnictví, místopředseda TOP 09. Absolvoval Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy a poté 20 let pracoval jako lékař v Hradci Králové i v zahraničí a vyučoval rovněž obor rentgenologie. V 70. letech se podílel na zavádění počítačové tomografie a ultrazvukového zobrazení v oblasti kardiologie a břišní diagnostiky. Absolvoval dlouhodobé pobyty na rentgenologických pracovištích v USA, Kuvajtu a Německu.

Od 90. let pracoval v manažerských pozicích ve fakultní nemocnici a na Lékařské fakultě UK v Hradci Králové. Fakultní nemocnici Hradec Králové řídil v letech 1996–2009. V roce 2010 se stal poslancem a poté i nejdéle sloužícím polistopadovým ministrem zdravotnictví. Za jeho působení ve funkci se podařilo přijmout nové kodexové zákony: zákon o zdravotních službách, specifických zdravotních službách a zákon o zdravotnické záchranné službě. Od komunálních voleb v roce 2014 v Hradci Králové je zastupitelem města. Ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2013 obhájil mandát poslance, v roce 2016 byl zvolen zastupitelem Královéhradeckého kraje. Od roku 2013 je místopředsedou TOP 09 a expertem strany pro zdravotnictví. Je ženatý, má dvě děti.

Debata s lídry Královéhradeckého kraje: Leoš Heger (TOP 09)Debata s lídry Královéhradeckého kraje: Leoš Heger (TOP 09) | ČTK

Zelení:

Michal Kudrnáč (43) – projektový manažer a zastupitel města Náchod. Náchodský rodák studoval historii na Filozofické fakultě UK a evropská studia a žurnalistiku na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity. Řadu let pracoval jako knihkupec v Náchodě, posléze se stal projektovým manažerem. Orientuje se zejména na dotace z evropských fondů zaměřené na životní prostředí a na česko-polskou spolupráci. Od roku 2006 je členem Strany zelených. Působí i v neziskové organizaci Sbor dobrovolných občanů, která se zaměřuje na podporu občanské společnosti, transparentnost veřejné správy a ochranu krajiny. Od října 2014 je náchodským zastupitelem.

VŠE O PARLAMENTNÍCH VOLBÁCH 2017 NAJDETE ZDE

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře čtete na Reflex.cz

Doporučujeme
Zobrazit celou diskusi
Další videa