Paroubek a Škromach zpět do Sněmovny? Plány regionů hatí vedení ČSSD

Autor: Jakub Veinlich - 
24. 3. 2017
05:20

Byly to dvě výrazné tváře sociální demokracie. Jiří Paroubek to dotáhl až na premiéra, Zdeněk Škromach zas na místopředsedu Senátu. Teď jsou oba v politickém důchodu. Paroubek řeší problémy s rozvodem, Škromach „skončil“ na úřadu práce. Po neúspěšných senátních volbách tu našel nové zaměstnání. O oba ale usilují některé organizace ČSSD. Budou nakonec na kandidátkách pro podzimní sněmovní volby?

Kvůli volbám se v roce 2010 stěhoval Jiří Paroubek z Prahy do Teplic – tehdy totiž kandidoval do Poslanecké sněmovny v Ústeckém kraji. Sociální demokracie ale vyhrála jen velmi těsně. „Volební výsledek jsme čekali lepší,“ řekl tehdy šéf ČSSD Paroubek a ohlásil rezignaci.

Zdeněk Škromach dělal Jiřímu Paroubkovi místopředsedu vlády. V roce 2010, kdy Paroubek skončil v čele strany, se stal Škromach místopředsedou Senátu. Od té doby zhubnul, oholil knírek a naučil se fotit selfie z mobilního telefonu. Jenže i on v politice nedávno skončil. V senátní kampani v roce 2016 nepomohly ani hovory od bazénku.

„V politice se vyhrává i prohrává. Po dvaceti letech, kdy se člověk pohyboval ve vysoké politice a musel dělat spoustu ústupků a kompromisů, přišel pád,“ řekl Škromach ke své prohře v říjnu 2016 ve svém domě v Hodoníně.

Připomeňte si Škromachovy hovory od bazénku:

Video My se svých tradic nevzdáme. - Youtube.com

Snaha o velký politický návrat

Chvíli to trvalo, než se oba „otřepali“. Paroubek to v mezidobí zkoušel s novou stranou LEV 21, za kterou kandidoval například do Evropského parlamentu. Partaj ale později za nejasných okolností opustil. Teď chtěl kandidovat znovu – přemlouvat ho k tomu měli na Liberecku. Je tedy dost možné, že by se minimálně úředně stěhoval znovu. A také je dost možné, že právě kvůli tomu od něj utekla žena Petra. S jeho návratem do politiky totiž nesouhlasila.

„Tlačil jsi na mě a psychicky mě vydíral. Žila jsem v neustálém strachu, s čím přijdeš. Kromě toho jsou tady tvoje tajemství. To už nezvládám,“ napsala Petra svému manželovi v dopise těsně před odchodem ze společné domácnosti.

Proč si psali manželé Paroubkovi dopisy? Podívejte se na video:

Video Jiří Paroubek: Petra není schopná postarat se o dceru! Je to únos, půjdu po ní tvrdě! - FTV Prima

Liberecká organizace se přitom protlačit Paroubka na kandidátku pokusila. Před Vánocemi o tom jednali s vedením ČSSD. „Návrh okresu Liberec kandidovat Jiřího Paroubka bude předmětem jednoznačného veta předsednictva ČSSD a v případě, že krajská organizace nevybere ze svého středu důstojného kandidáta, bude vedení ČSSD navrhovat osobnost mimo Liberecký kraj,“ napsal tehdy v e-mailu krajským členům šéf semilské organizace Michal Kraus. Bývalý poslanec, který nakonec rezignoval kvůli takzvané Kakaové aféře v Ghaně.

„Já jsem se touto možností zabýval asi tak minutu. To není téma dne,“ řekl k pokusům dosadit Jiřího Paroubka na kandidátku v Liberci volební manažer ČSSD Jan Birke.

Stalo se ale to, co Kraus psal straníkům v e-mailu. Tedy že ČSSD bude v krajním případě navrhovat na lídra kandidátky někoho, kdo je mimo Liberecký kraj. Strana na sever Čech totiž vyšle bojovat zástupkyni Prahy – Michaelu Marksovou.

Dá si Michaela Marksová raději sladké nebo slané? Podívejte se: 

Video Michaela Marksová o lokálních potravinách - Jakub Veinlich, Jan Jedlička

Škromach jako poslanec? Nebo rovnou prezident?

Zdeněk Škromach po neúspěchu ve volbách dlouho hledal uplatnění. Nakonec nastoupil na Úřad práce ČR. „Mistr selfie“ ale stále po politice pošilhává. Koketuje – alespoň podle svých vyjádření – s prezidentskou volbou. Proti Miloši Zemanovi ale téměř jistě kandidovat nebude. Teď tak mluví také o možné kandidatuře do Poslanecké sněmovny. Koneckonců sněmovní práce mu není cizí. V poslanecké lavici seděl v letech 1996 až 2010.

„Oslovily mě některé organizace na Zlínsku s tím, že chtějí, abych kandidoval, že jsem tam porazil Nečase,“ řekl Blesk.cz Škromach. Dodal, že je ale na tvorbu kandidátek velký tlak. „Tak jsem řekl, že půjdu klidně jen jako podpora na dno tabulky – po babišovsku. Ale na stranických orgánech k tomu není ani vůle. Ale ještě bude krajská konference. Já jsem s tím souhlasil, ale nijak na to ani netlačím,“ uzavřel Škromach.

Zlínsko je ale přitom stále ještě region, kde sociální demokraté ani nemají žádného lídra pro volby předvybraného. V ostatních regionech už alespoň tuší, kdo kandidátky povede.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře čtete na Reflex.cz

Doporučujeme
flesch2z ( 24. března 2017 16:43 )

Dvě socanské politické trosky. Chtělo a to udělat z celé ČSSD politickou trosku. Mají hlupáka a vlastizrádce ve vedení, tak co s nimi.

agfor ( 24. března 2017 13:12 )

 Houbeles. Plány regionů hatí oba vepři boubelatí.

zdenek43 ( 24. března 2017 11:32 )

jinak se soudruzi - pratele z CSSD a jejich pratele p o s t a r a l i .... aby precejenom se omylem??? soudruh-pritel Jiri P A R O U B E K nevratil..... UZ JSTE NEKDY VIDELI??, ze by se do nejvyssi politiky dostal nekdo?? - kdo se R O Z V A D I ....... nooooooooo, a tento model si P R A T E L E soudruhu-pratel vybrali....jak jednoduche........ 11. 2016 Jiří Paroubek zvažuje návrat do ČSSD. Bývalý předseda sociální demokracie vedení strany ještě nedávno kritizoval. Teď však zvažuje svůj návrat. „Já těch nabídek mám víc a já ty věci zvažuji,“ nechal se slyšet Jiří Paroubek v rozhovoru pro MF Dnes. Jedná se o nabídku z Libereckého kraje a Prahy 5. ČSSD by mohla Paroubka podle něj dostat na výhodnější politickou pozici. Stranu ještě před časem ostře kritizoval a doporučoval, ať si najde nové vedení. Její členy označil dokonce za partu „snaživých amatérů“. Paroubek by se rád pokusil o zlepšení situace v ČSSD ještě před příštími parlamentními volbami. Strana by podle něj měla zlepšit hlavně komunikaci s veřejností a vnitrostranický život. Jedině tak podle něj může opět dosáhnout úspěchu. NASTALOOOOO U SOUDRUHU-PRATEL a JEJICH PRATEL Z D E S E N I ........ a muselo se K O N A T ....... nooooooo a mame tu u n o r 2017....... 20. 2. 2017 - Desetileté manželství Jiřího Paroubka (64) a Petry Paroubkové (43) je zřejmě u konce. ... Paroubek dostal od svojí krásné ženy kopačky, protože prý neunesla, ... Svoje manželství se snažili zachránit, ale Petra i přesto odešla....... 3.2017-Před pěti týdny práskla dveřmi a opustila manžela, expremiéra Jiřího Paroubka (64). V tu ránu vyměnila rodinný domek v ceně 8,5 milionu za pronajatý byt na sídlišti...... A JESTE PODPORENI TIATREM......Minulý týden se však znovu střetli – a ne zrovna za příjemných okolností. Došlo k potyčce, ke které volali i policii! Paroubek hovoří o útoku na svou osobu! Vše se odehrálo minulý týden ve čtvrtek 16. března, kdy se do domu Paroubkových v pražské Velké Chuchli prý dobývali dva m

zdenek43 ( 24. března 2017 10:59 )

Jakub Veinlich.... asi nemel co narychlo psat tak spichnul horkou jehlou tohle .......... Paroubek,Skromach????.... Ing. Zdeněk Škromach-Ve volbách do Senátu PČR v roce 2016 se ziskem 24,26 % hlasů postoupil z druhého místa do druhého kola. V něm prohrál poměrem hlasů 32,21 % : 67,78 % s kandidátkou KDU-ČSL Annou Hubáčkovou a mandát senátora tak neobhájil. předčasných parlamentních voleb se 26. října 2013 zúčastnil utajované schůzky prezidenta Miloše Zemana s částí vedení ČSSD, po které on a další členové předsednictva ČSSD vyzvali k odstoupení předsedu strany Bohuslava Sobotku. V následných dnech vyšlo najevo, že tvrzení účastníků schůzky (Škromacha, Michala Haška, Jeronýma Tejce a Milana Chovance) o tom, že se žádná nekonala, nebylo pravdivé. Sobotka postupně získal podporu krajských organizací ČSSD, z nichž řada vyzvala účastníky schůzky k vyvození odpovědnosti. Škromach pak 7. listopadu rezignoval v přímém přenosu v pořadu České televize Hyde Park na místopředsednickou funkci............... Ing. Jiří Paroubek-Přestože ČSSD vyhrála v roce 2010 parlamentní volby, nebyla schopna sestavit vládu. Paroubek se rozhodl odstoupit z funkce předsedy ČSSD a do čela strany se postavil místopředseda Bohuslav Sobotka. Strana se pak rozpadla na několik frakcí, z nichž některé odsuzovaly Paroubkovu práci, jiní Paroubka zase hájili (David Rath).....1. listopadu 2011 založil novou politickou stranu s původním názvem Národní socialisté – Levice 21. století (později LEV 21 –Národní socialisté, zkratkou LEV 21), s cílem jejího sloučení do konce téhož měsíce s již existujícím subjektem Českou stranou národně socialistickou (ČSNS 2005).....Ve volbách do Evropského parlamentu v roce 2014 kandidoval jako lídr strany LEV 21 – Národní socialisté, ale neuspěl (LEV 21 získal pouze 0,46 % hlasů.................Ke dni 30. listopadu 2014 rezignoval na post předsedy strany LEV 21 – Národní socialisté. Odůvodnil to tím, že se rozhodl odejít z politiky, aby se mohl věnovat své rodině,

moiaza ( 24. března 2017 08:59 )

 Když čtu tuto diskuzi, klidně by do sněmovny mohl nastoupit třeba "Honza54" nebo "neko". Dokonale by splnili podmínky na člena vlády. Hloupí, arogantní a vulgární. S touto kvalifikaci by měli šanci i na ministry.

Zobrazit celou diskusi
Další videa