Českou pirátskou stranu povede do voleb ve Středočeském kraji František Kopřiva. Ve 20 letech je letošním nejmladším lídrem v krajských volbách.

Na oficiálním webu strany stojí, že „nechce nic menšího, než přispět k pozitivnímu vývoji lidstva“. Ze zájmů uvádí třeba hudbu, cestování nebo tvůrčí psaní. Nenarušují mu ale volby studijní plán? „Mám za to, že se to dá stíhat,“ prohlásil.

Nezkušenost jako výhoda nebo nevýhoda?

Ve 20 letech nemá Kopřiva politické zkušenosti a pro někoho může být obtížné představit si ho hned jako hejtmana kraje s největším rozpočtem v republice.

Jsem přesvědčen, že nedostatek politických zkušeností, jako mají třeba někteří středočeští radní, není překážkou k výkonu funkce zastupitele. Samozřejmě jsme realisté, nepočítáme, že zrovna já bych měl být hejtmanem,“ vzkázal skeptikům a dodal, že ambice na hejtmanské křeslo nemá. „Některé politické zkušenosti mohou být spíše na obtíž,“ dodal.

Na celý komentář se podívejte:

Video
délka: 03:02.84
Video se připravuje ...

Pirát Kopřiva: Že nemám v politice zkušenosti, to může být výhoda. Blesk / Tomáš Sovinský, Lukáš Červený

Rychlejší záchranka po celém kraji

František Kopřiva se musel během debaty vypořádat s dotazem od Miloše Petery (ČSSD), který obhajuje post hejtmana. Toho zajímal program České pirátské strany, ve kterém mimo jiné stojí, že by Piráti chtěli zkrátit dojezdové časy záchranné služby. „My jsme dneska na osmi minutách, když zákon říká 20. Jak to chcete udělat?“ ptal se Petera.

„Vy hovoříte o průměrné dojezdové době, ale jsou kouty, kde ty dojezdové časy jsou horší. My se chceme zaměřit na tyhle části, které nejsou natolik přilehlé k Praze a potřebují větší podporu,“ odpověděl Kopřiva.

A co slíbil za Piráty voličům? Podívejte se: 

Video
délka: 04:33.61
Video se připravuje ...

Co slíbili kandidáti na hejtmanský post ve Středočeském kraji? Blesk / Tomáš Sovinský, Lukáš Červený

Zprůhledněme hospodaření a najdeme peníze

Kopřiva jako zástupce Pirátů je přesvědčen, že peníze, které chybějí například na opravu silnic nebo jinde, by se mohly objevit „samy“. „My jako Piráti jsme přesvědčeni, že by se mohlo najít v rozpočtu více peněz, ať už jde o silnice, o střední školy, o zdravotnictví, o sociální oblast. A ty peníze by se našly, kdyby se zavedla skutečná transparence, skutečně otevřené hospodaření kraje,“ vysvětlil vizi student ČVUT.

„To znamená, kdyby se zveřejňovaly všechny faktury a smlouvy i nad rámec zákona, materiály a tak dále, aby občané měli přístup k informacím, za co se utrácí. Najednou by se v rozpočtu našly chybějící miliony,“ je přesvědčen Kopřiva.

Podívejte se na záznam celé debaty k volbám ve Středočeském kraji:

Video
délka: 01:44:11.49
Video se připravuje ...

Záznam debaty s lídry Středočeského kraje: Jak se zbavit špíny po Rathovi a modrých zón? redakce Blesk

Fotogalerie
8 fotografií