Kandidoval na Hradecku za Volbu pro město, byl členem SNK Evropští demokraté. Spolupracoval s Vítem Bártou a jeho Věcmi veřejnými, stal se zakládajícím členem Úsvitu tehdy ještě s Tomiem Okamurou. Po jeho odstřihnutí se osamostatnili do podoby Úsvitu, kdy strana spolupracovala i s islamofobem Martinem KonvičkouS jeho výroky o namletí muslimů do masokostní moučky ale nesouhlasí.

„Když jsem se dozvěděl, že pánové Konvička a Hampl jsou členy strany, tak jsem s tím nesouhlasil a uvítal jsem, když tato spolupráce skončila,“ řekl pro Blesk.cz Štětina. Za politického turistu se nepovažuje. Hledal prý nové strany, které mohou pomoci situaci v politice změnit.

„Když se má něco změnit, musí přijít nové strany, proto jsem byl členem SNKED a pak jsem se nechal napsat na kandidátku Věcí veřejných a byl jsem zvolen do Parlamentu.  Mým cílem nikdy nebyla ambice stát se politikem, ale stal jsem se jím, protože jsem byl nepohodlný jako ředitel záchranné sužby. Byl jsem zlikvidován jedním dnes ze členů ANO. Po mediální kampani se o mě politické strany draly, odmítal jsem, ale nechal jsem se přemluvit za Volbu pro město,“ vysvětlil Štětina. 

Krátce byl za minulého režimu členem KSČ. Prý ale členství několikrát odmítl, vstoupil až v roce 1967. „Nestydím se za to, že jsem byl členem KSČ. Zejména po sjezdu spisovatelů se společnost velmi zdemokratizovala. Třikrát jsem odmítl vstoupit, pak se změnila doba. Měl jsem ale nesmlouvavý postoj k roku 68, tak jsem byl vyloučen,“ upřesnil.

VIDEO: Proč spolupracoval s Vítem Bártou a Tomiem Okamurou?

Video
délka: 03:39.28

Štětina z Úsvitu je politický migrant: Kam vítr, tam plášť? Blesk TV

Původně šel Jiří Štětina do Parlamentu s tím, že „zatočí“ s korupcí. U nás ve státě se podle něj ale kradlo vždy a krást také bude. Jak je to s Královéhradeckým krajem? „Trvám na tom. Boj proti korupci má každá ze stran minimálně šestnáct let v programu a zatím se vůbec nic nezměnilo,“ řekl Štětina.

Jako největší problém v kraji vnímá financování zdravotnictví. Zásah na městském magistrátu v minulém týdnu ho překvapil. Den před tím se totiž počítalo s otevíráním obálek pro soutěž o nemocnici. „Financování přes Zdravotnický holding nemůže takto fungovat. Měla by to být jen struktura, která bude nemocnici řídit, nebude se podílet na financování,“ navrhl.

 Video: Co vzkázal Jiří Štětina voličům ve 30 vteřinách?

Video
délka: 04:32.57

30 sekund pro lídry z Královéhradeckého kraje Blesk TV

 Video: Celý záznam debaty z Královéhradeckého kraje

Video
délka: 01:49:33.42

Záznam debaty z Hradce Králové: Lídři o migrantech a policejní razii na úřadě 

Vše o krajských a senátních volbách čtěte na Blesk.cz >>>

Fotogalerie
23 fotografií