Bývalý zaměstnanec společnosti Kovosvit, která se potýká se stamilionovými dluhy, je v současnosti starostou obce Kovářov a lídrem Jihočechů 2012 pro letošní krajské volby. Je jím třiapadesátiletý Pavel Hroch, který je zároveň od roku 1995 vlastníkem a jednatelem přepravní společnosti K – HNH. Byl vášnivým hráčem i trenérem fotbalu.

Pavel Hroch z Jihočechů 2012 je kandidátem na hejtmana Jihočeského kraje.
Pavel Hroch z Jihočechů 2012 je kandidátem na hejtmana Jihočeského kraje.
Autor: David Malík


„Bylo by to přání nás všech, aby se hrálo fair-play nejen na fotbalovém hřišti, ale také v celostátní i krajské politice. Byl jsem hráčem fotbalu a s úsměvem říkám, že to bylo před padesáti kily,“ prozradil Hroch při úterní debatě.

V debatě tvrdil, že by chtěl s hnutím Jihočeši proměnit sliby v činy a pro kraj pracovat na plný plyn. Považuje svůj tým za jeden z nejsilnějších, protože kandidátka obsahuje na osmnáct starostů a starostek. Koalici s komunisty by nesestavil. V roce 2012 při ustavující schůzi hnutí ale padlo, že se jí nebrání, stejně jako dalším stranám.

Podívejte se na celou debatu z Jihočeského kraje:

Video
délka: 01:59:15

Debata Blesku z jihu Čech: 7 kandidátů na hejtmana na jednom místě Blesk TV„Vždy jsme říkali, že bychom s komunisty nikdy spolupracovat nechtěli a nechceme. Dnes jsme v roce 2016. V žádném případě neplatí, že bychom spolupracovali s kýmkoliv, například se současnými xenofobní uskupeními,“ vysvětlil Hroch. Hrdě se přihlásil k funkci předsedy SSM, i když se podle něj tahaly tyto funkce na malém městě z klobouku.

Video
délka: 04:47

Jihočeští politici měli 30 sekund, aby »uhnali« voliče. Co slíbili? Blesk TV

Granty na místní komunikace

Za největší problém kraje považuje rozdělování peněz do malých obcí a údržbu místních komunikací. Tomu by se chtěl jako budoucí hejtman věnovat stejně jako sociálním a kulturním otázkám na vesnicích, protože se na ně prý zapomíná. Vedení kraje podle Hrocha v novém plánu, který běží už tři roky, dokonce na opravu místních silnic a obchvatů zapomnělo.

Video
délka: 03:23

Jihočeští lídři v kvízu: Znají Lipno, Šumavu a historii? Blesk TV„Chtěli bychom extra grantový systém na podporu místních komunikací. Vesnická zastupitelstva umí velice dobře hospodařit a byla by schopná se zasadit o vybudování ne pár kilometrů, ale troufám si říct, že bychom se blížili k tisícovce kilometrů. Jsme jako hnutí v celorepublikových orgánech, na města bych nezapomněl, i když jsem zmínil hlavně problematiku menších měst,“ dodal.

Jeho protikandidátka Radka Maxová z ANO, která se uchází o post hejtmanky v krajských volbách poprvé, se dotázala na jejich složení kandidátky. Podle slov Maxové chybí členové z malých měst. „Starostů je daleko více, zřejmě jste si špatně prohlídla naši kandidátku,“ popíchl Hroch Maxovou a dodal, že mají starosty po celých jižních Čechách, což je pro ně výhodou, protože právě ti mají k lidem nejblíže.

„Jsme zvyklí dobře spravovat veřejné prostředky, které přichází do jednotlivých obcí, což dokazuje, že jsme voleni opakovaně. Složili jsme nejsilnější tým ze starostů a starostek jihu Čech,“ upozornil Hroch na konci debaty.

Fotogalerie
18 fotografií