Nejvíc nakažených lidí boreliózou je na Táborsku. Takové zprávy přicházejí z oblastí s největším výskytem přemnožených klíšťat. A bude jich přibývat, varují odborníci.

Klíšťata napadají všechny ty, kteří se pohybují venku v přírodě a nemyslí na preventivní ochranu. Ohroženi jsou sportovci, zahrádkáři, myslivci, zemědělci a houbaři. Také děti na táborech, trampové a lidé na koupalištích opalující se v trávě. Chovatelům domácího zvířectva mohou psi a kočky tyto parazity zanést domů, a tak dojde k přenosu na člověka.

Co se děje po přisátí
Krev sají pouze samice, které s pomocí malých, ostrých 'klepítek' proříznou kůži a do ranky vnoří sací ústrojí vybavené drobnými háčky, jež klíště udrží na místě. Poté, co klíště kousne, vyčkává několik hodin, než se začne živit krví hostitele. Jakmile k tomu dojde, pokračuje odsávání tři až čtyři dny. Při sání může parazit nakazit infekčním organismem krev hostitele. Čím déle je klíště přisáto, tím vyšší je riziko onemocnění.

Fotogalerie
7 fotografií


Jak se chránit? Očkováním!
Nejlepší ochranou je očkování proti klíšťové encefalitidě. Lidé chrání před nákazou především děti. Odborníci však tvrdí, že u nakaženého dospělého má choroba dramatičtější průběh. Očkování se skládá ze tří injekcí. První dvě dávky ochrání po dobu roku, po třetí dávce je organismus chráněn nejméně tři roky. Hlavní hygienik Michael Vít ubezpečuje: "Očkovat se můžete nechat celoročně."

Pojišťovny přispívají

Očkování není povinné, proto se pro něj rozhoduje stále jen málo lidí. Některé zdravotní pojišťovny připlácejí na čtyři dny. Při sání může parazit nakazit infekčním organismem krev hostitele. očkování a přeočkování dětem nebo i dospělým.

Příspěvek pojišťoven se pohybuje od 400 do 1500 korun. Čím déle je klíště přisáto, tím vyšší je riziko onemocnění.


Co způsobuje kousnutí klíštěte
Klíště může člověka nakazit nebezpečným virem klíšťové encefalitidy. Ta postihuje nervový systém, a pokud není člověk očkován, neexistují na ni vhodné účinné léky. Lékaři mohou pouze posilovat organismus nemocného. Další ohrožení způsobují bakterie lymeské boreliózy. Toto onemocnění se dá léčit antibiotiky. Důležité je, aby bylo včas rozpoznáno a okamžitě zahájena léčba. Příznaky jsou podobné jako u virového onemocnění: horečka, zimnice, zvracení a bolesti v krku.


Jak zabránit tomu, aby vás kouslo
Než vyrazíte do lesa na houby, na koupaliště nebo jen tak na procházku, pokuste se preventivě ochránit proti napadení tímto parazitem:
* vezměte si pevnou obuv, ponožky a kalhoty stáhněte do ponožek
* používejte repelenty na pokožku a na oděv (okraje rukávů) insekticidy; klíšťata se nevyskytují příliš vysoko, maximálně do výšky 60 centimetrů od země
* nelehejte si do trávy bez podložky
* dětem dejte pokrývku hlavy
* vezměte si s sebou sadu na odstranění klíštěte, obsahuje dezinfekci a kleštičky (koupíte ji v lékárně)
* ihned po návratu sebe a děti prohlédněte, nejčastěji jsou klíšťata přisáta v podkolenních jamkách a v tříslech


Pro klid duše
Bydlíte v oblasti s výskytem klíšťat? Blesk právě pro vás objevil Tick Test sadu, která spolehlivě určí, zda je klíště infikované. Obsahuje pinzetu, dezinfekční tampony a vše, co potřebujete k řádnému vyšetření klíštěte. Koupíte ji v lékárně nebo na internetu asi za 100 Kč.

Jak postupovat?
Po vyjmutí vložte klíště do igelitového sáčku, uzavřete a odešlete do laboratoře, jejíž adresu najdete na www.kliste.cz. Je jedno, jestli je klíště živé či mrtvé. V laboratoři se zjistí, zda je klíště infikováno. Při pozitivním výsledku pak konzultujte další postup s lékařem.

Cena za jistotu
Bohužel, toto důležité vyšetření není hrazeno žádnou zdravotní pojišťovnou. Cena vyšetření boreliózy je 519 Kč, cena encefalitidy je 678 Kč. Při napadení více klíšťaty najednou je vyšetření prováděno za cenu jednoho ze všech doručených klíšťat.


Jak záškodníka co nejšetrněji odstranit?
1. Před jakoukoliv manipulací použijte gumové rukavice.
2. Zakousnuté klíště zakápněte dezinfekcí a počkejte asi pět minut (alkohol klíště rozleptá a znehybní).
3. Použijte kleštičky určené k vyndávání klíšťat.
4. Klíště zachyťte hned u kůže a kývavým pohybem jej uvolňujte z kůže.
5. Místo pak potřete dezinfekcí.
6. Po vytažení jej smočte opět v kapce dezinfekčního roztoku a vhoďte do toaletní mísy. Klíště by se nemělo ani pálit zapalovačem, ani házet do koše.

Nikdy!!!
* nerozmačkávejte a nemačkejte klíště nehty
* klíště nemastěte a rozhodně ho nemusíte vytáčet ani proti, ani po směru hodinových ručiček
* neodstraňujte klíště v přírodě, pokud s sebou nemáte sadu na odstranění parazita
* nepalte klíště zapalovačem, ani ho neházejte do koše

Více informací o klíšťatech se dozvíte na:
www.klistova-encefalitida.cz
www.vakcinace.cz
www.kliste.cz


Sada na klíšťata
Speciální cestovní sada na odstranění klíšťat obsahuje: umrtvující roztok, speciální pinzetu a regenerační gel na postiženou kůži:

U člověka: Speciální cestovní sada na odstranění klíšťat obsahuje: umrtvující roztok, speciální pinzetu a regenerační gel na postiženou kůži.
U člověka: Speciální cestovní sada na odstranění klíšťat obsahuje: umrtvující roztok, speciální pinzetu a regenerační gel na postiženou kůži.
Autor: Jindřich Mynařík

Lahvičku s roztokem přiložte na klíště a minutu nechte působit:

U člověka: Lahvičku s roztokem přiložte na klíště a minutu nechte působit
U člověka: Lahvičku s roztokem přiložte na klíště a minutu nechte působit
Autor: Jindřich Mynařík

Počkejte hodinu a klíště odstraňte pinzetou:

U člověka: Počkejte hodinu a klíště odstraňte pinzetou
U člověka: Počkejte hodinu a klíště odstraňte pinzetou
Autor: Jindřich Mynařík

Ošetřete napadené místo regeneračním roztokem:

U člověka: Ošetřete napadené místo regeneračním roztokem
U člověka: Ošetřete napadené místo regeneračním roztokem
Autor: Jindřich Mynařík


Srst zvířat je ráj klíšťat!

Psi a kočky se mohou očkovat proti borelióze * Zvířecí vakcína na klíšťovku neexistuje

Stejně jako jsou klíšťata nebezpečná lidem, ohrožují i domácí zvířata. Své psy a kočky také můžete před parazity ochránit. Dokonce je nechat naočkovat.

Klíšťat jak naseto
Klíštěti, které představuje pro savce nebezpečí, se daří v křovinatých místech do nadmořské výšky 700-800 m. Zvíře je může chytit v zahrádkách a parcích. A pokud klíšťatům sezona přeje jako ta letošní, vracejí se ke svým chovatelům s kožichem plným klíšťat.

Páníčci, starejte se!
Pes či kočka vám těžko sdělí, že je něco bolí či svědí, proto je po každé vycházce nebo po návratu ze zahrady nezapomeňte důkladně prohlédnout.

Prevence: jiná pro kočku, jiná pro psa

Jak zabránit tomu, aby se klíště do zvířete zakouslo? "Máte několik možností," říká MVDr. Lucie Vrzáková z veteriny ve Velkých Popovicích. "Můžete zvíře nastříkat odpuzujícími preparáty ve formě spreje, pořídit obojek nebo aplikovat asi 1x za měsíc kapičky spot-on. Doporučuji nekupovat ty nejlevnější produkty, mají menší účinnost a kratší dobu působnosti." A MVDr. Zdeněk Cvrček z Liberce dodává: "Postřiky a spot-ony pro psy nejsou vhodné a někdy dokonce nebezpečné pro kočky a naopak. Vždy se poraďte se svým veterinárním lékařem."

Pryč s ním třeba verzatilkou
Jestliže na nevítaného návštěvníka v srsti svého mazlíčka narazíte, je důležité ho odstranit. Postupujte stejně, jako byste odstraňovali klíště sobě. Veterinář Zdeněk Cvrček dodává: "Doporučuji odstranit klíště kleštičkami. Pokud je nemáte, stačí obyčejná verzatilka. Nikdy parazita nevytrhávejte, ale vyviklejte nebo vytočte. Od té doby, co se doporučuje klíšťata vytrhávat, jsem už odstraňoval mnoho zanícených hlaviček přetržených klíšťat."

Srst rozhrňte a klíště háčkem podeberte. Pak vyviklejte a ránu vydezinfikujte:

U zvířete: Srst rozhrňte a klíště háčkem podeberte. Pak vyviklejte a ránu vydezinfikujte.
U zvířete: Srst rozhrňte a klíště háčkem podeberte. Pak vyviklejte a ránu vydezinfikujte.
Autor: www.otom.com

Vyjmuté klíště spláchněte do toalety. Nepalte ani nevhazujte do odpadků:

U zvířete: Vyjmuté klíště spláchněte do toalety. Nepalte ani nevhazujte do odpadků.
U zvířete: Vyjmuté klíště spláchněte do toalety. Nepalte ani nevhazujte do odpadků.
Autor: www.otom.com


Pozor:
Borelióza je přenosná i trusem klíštěte, takže se člověk může nakazit i pouhým dotykem, když klíště vyndává.
Na Litoměřicku se nedávno nakazila encefalitidou žena, která pila ohřáté mléko od infikované kozy. Hygienici upozorňují, že mléko od zvířat je nutné vždy převařit.


Obrácené očkování
I zvířata se mohou očkovat. "Ale je to opačně," říká doktor Cvrček. Pro lidi není vakcína proti borelióze a pro zvířata není ta proti encefalitidě. Doporučuji - očkujte, co se dá. Prevence je vždy levnější než léčba."


Reakce, nereakce
"Pokud se v místě kousnutí udělá červený vřídek, bývá to reakce na sliny," říká doktor Cvrček. "Zvíře sledujte. Borelióza se projeví až po týdnech. Zvíře začne obvykle kulhat na nohu, pak na druhou. To už je signál k návštěvě na veterině. Pokud se zvíře nebude léčit, může dojít k ochrnutí. Léčba je potom velmi náročná i nákladná."

Další informace o klíšťatech a domácích zvířatech na:
www.chovatelka.cz
http://utulne.centrum.cz/slavni/157600-tenpes-ma-zase-kliste-adost.aspx
http://www.muj-pes.cz