Jedna zmrzlina sice s naším stravováním nebo stravováním našich dětí nic neudělá, ale v období léta si zmrzliny kupujeme mnohem častěji, takže se vyplatí vybírat. Ovocná nebo zmrzlina s ovocnou příchutí se sice mohou tvářit jako zdravá svačinka plná ovoce, ale ne vždycky tomu tak je.

„Zmrzliny s »ovocnou příchutí« často obsahují hodně cukru, a o to menší podíl ovocné složky,“ upozorňuje nutriční terapeutka Věra Boháčová z Fóra zdravé výživy. „U čistě ovocných zmrzlin musíme počítat s vyšším glykemickým indexem, zejména v případě, pokud si zmrzlinu dáváme jako odpolední svačinu. Po jejich konzumaci totiž dostaneme brzo hlad,“ dodává.

V obchodě je dobré sahat po ovocných zmrzlinách, které mají vysoký podíl ovocné složky. „Výhodněji se jeví ty druhy, které mají alespoň minimální obsah bílkovinné složky či tuku,“ vysvětluje Boháčová.

Záleží ale na zdroji tuku. Pokud se jedná o zmrzliny s polevou, často je energetická hodnota vyšší kvůli obsahu tuku, avšak tuku bohatého na nasycené mastné kyseliny (např. kokosový tuk).

Všeho moc škodí

Větší množství zmrzliny vás sice před horkem ochrání, ale jen krátkodobě. Nadměrná konzumace mražených pochoutek nezacloumá jen s vaší váhou, vlastní nestřídmostí si můžete způsobit virózu, ale i angínu.

Proč je točená lepší

Češi jsou milovníky zmrzliny, balené i točené. Proč má právě ta točená často lepší chuť? Důvodem je teplota. Do kornoutků se dávkuje při ideální teplotě pro konzumaci, což je kolem -5 stupňů Celsia. Pak je příjemná a lépe se rozvine její chuť. Balená je obvykle zchlazená na -18 stupních.

Nebezpečí z chlaďáků

Dávejte si pozor, zda má zmrzlina, kterou vybíráte z chladicích boxů supermarketů, původní tvar. Rozmrazená a znovu zmrzlá zmrzlina tvar nejen neudrží, ale ztratí i chuť. Drobné krystalky ledu v hmotě svědčí o tom, že se vám prodejce snaží prodat něco, co nemá. Takovou zmrzlinu můžete reklamovat!

Co je glykemický index?

Glykemický index (GI) určuje, jak nás daná sacharidová potravina zasytí. Platí, že čím nižší glykemický index potravina má, tím je pro nás výhodnější.

Co jsou prázdné kalorie?

Jsou jednou z příčin obezity a obsahují je potraviny s vysokou energetickou a malou nebo žádnou výživovou hodnotou. Nejčastěji se prázdné kalorie přijímají v potravinách obsahujících cukr.

Pozor! Už v pátek TEST ovocných zmrzlin!

Velký test mléčných zmrzlin najdete zde>>>

Fotogalerie
10 fotografií