Slepá důvěra, nebo nezájem? Kdokoli si může koupit sklenici s víčkem se značkou Českého svazu včelařů (ČSV) Český med, naplnit ji a prodávat. Kontrola, zda se opravdu jedná o český med, téměř neexistuje.

„V podmínkách ČSV je, že členové mohou používat tato víčka a sklenice,“ řekl Blesku na víkendovém sjezdu ČSV dnes již bývalý předseda Karel Brückler. „Musíte se spolehnout na to, že včelař, který to plní, tam dává český med,“ dodal.

Kauza antibiotických medů, které dodávala na trh společnost Včelpo, ukázala, že se pod víčky s označením Český med med z Česka neprodává. Navíc stále není uzavřená. Zatím v ní nikdo nenese odpovědnost. O to horší je zjištění, jak snadno český med může vzniknout.

Děsivá praxe ve Včelpu

Kauza antibiotických medů odhaluje svou stále temnější tvář! Na povrch vyplouvá série neuvěřitelných praktik společnosti Včelpo, jejímž vlastníkem je Český svaz včelařů. Ten svaz, kterému přistane na stůl každý rok 100 milionů od Ministerstva zemědělství ČR! Na podporu českých včelařů! Proč se ani po dvou měsících nemůže najít viník antibiotického medu? To Blesku nepřímo vysvětlil bývalý předseda svazu včelařů Karel Brückler.

Systém výkupu medů Včelpa totiž připomíná balkánský bazar. Jak se může stát, že Včelpo, které prohlašuje, že vykupuje od českých včelařů, prodává med, který evidentně z ČR nepochází? „Včelpo nemá svou vlastní výkupní síť. Je to na základě volného trhu,“ říká Brückler.

V praxi to znamená, že obchodník vykoupí v regionu med od včelařů a smíchaný v sudech ho přiveze do Včelpa. „Jestli do toho množství dodá překoupený med, jak to chcete ověřit?“ ptá se Brückler. „V Česku nejsou antibiotika povolená. Nás skutečně nenapadlo, že se tam někde propašuje med s antibiotiky. Spolehli jsme se na to, že všichni dodržují zákon, a na korektnost obchodních vztahů,“ dodává.

Stejně nedostatečná je pak i kontrola výkupu dovezených medů. „Včelpo nakupovalo od českého obchodníka dovozové medy, které nám byly deklarované, že jsou bez antibiotik. Mělo to projít i kontrolou Státní veterinární správy, ale nestalo se tak,“ říká Brückler. Včelpo prý chystá pořídit laboratoř, která bude testovat medy ve stejné kvalitě jako laboratoře dozorových orgánů. Těch dozorových orgánů, které na antibiotika přišly až poté, co je upozornil deník Blesk? 

Fotogalerie
5 fotografií