Hra Českého svazu včelařů (ČSV), který je majitelem Včelpa, i ministra Jurečky začíná připomínat frašku.

„Hluboce mnou otřásla zjištění Státní zemědělské a potravinářské inspekce a Státní veterinární správy o kolosálním a dosud nevídaném rozměru kauzy antibiotik v medu společnosti Včelpo,“ napsal ministr Marian Jurečka v otevřeném dopise před X. sjezdem včelařů.

„Podle posledních zveřejněných informací probíhal obchod s takto závadným medem již nějakou dobu, což ukazuje, že se nejedná o pochybení jednotlivce, ale systémové a dlouhodobé selhání jak vedení společnosti Včelpo, tak i dozorových orgánů Českého svazu včelařů, který je stoprocentním vlastníkem této společnosti,“ dodal s tím, že se společnost „dopustila flagrantního porušení právních norem a vrhla na český trh přinejmenším desítky tun potraviny nezpůsobilé ke konzumaci“.

Ani slovo o tom, že stejně flagrantního pochybení se dopustily dozorové orgány ministerstva, tedy veterinární správa a potravinářská inspekce. Ani jeden antibiotika v medu neodhalil a nejspíš ani neřešil až do chvíle, než je v Dědečkově medu našel deník Blesk při pravidelném spotřebitelském testu!

Až nyní se veterináři a inspektoři snaží dohnat své pochybení a výsledkem je odhalení 25 šarží závadného medu z produkce Včelpa, stažení výrobků z obchodů a zákaz prodeje bez nových testů z laboratoře!

Co na sjezdu (víc v článku Za zamčenými dveřmi) jeho účastníci od ministra Jurečky slyšeli? „Mluvil jsem hodně otevřeně, nad rámec svého otevřeného dopisu. Myslím si, že někteří to neslyšeli moc rádi...“ tvrdil Blesku. Jak moc slova Jurečky ČSV zasáhla?

„I přes současné problémy s výskytem antibiotik v medu ministr přítomné ujistil, že včelařství jeho podporu rozhodně neztratí,“ píše ČSV na svých stránkách.

Brücklera sesadili, zvolili si ženu!

Karel Brückler jakožto předseda Českého svazu včelařů (ČSV) doúřadoval! Na jeho hlavu padla tíha kauzy antibiotických medů. Účastníci sjezdu ČSV, který se konal o víkendu, si včera zvolili novou předsedkyni – Jarmilu Machovou (54). Její jméno je přitom spojováno s krachem Včely Předboj, kterou založil právě ČSV!

Jarmila Machová (54)

Za zamčenými dveřmi

V nedobytný úl se o víkendu proměnil výroční X. sjezd svazu včelařů. Vstoupit mohli jen ti, jejichž jméno bylo na prezenční listině. Dveře hlídal tajemník a všichni, kdo chtěli ven nebo zpátky dovnitř, museli čekat, až jim personál odemkne klíčem! Kauza antibiotických medů vyvolala vlnu emocí nejen mezi spotřebiteli, ale samozřejmě i mezi českými včelaři. Většina byla v napjatém očekávání, co se bude řešit na celorepublikovém sjezdu ČSV.

Jenže sjezd byl neveřejný. Zákaz platil především pro novináře! Na otázku, zda budou moct redaktoři Blesku jít do jednacího sálu spolu s ministrem zemědělství, odpověděl tajemník ČSV Milan Petrů: „Sjezd je neveřejný. To záleží na panu ministrovi.

Jurečka sice proti přítomnosti novinářů nic nenamítal, ale z rozhodnutí se vyvlékl slovy: „To nezáleží na mně. Já jsem tu jen host...“ Poté zmizel za dveřmi, které tajemník znovu zamkl...

Fotogalerie
12 fotografií