Včelpo, výrobce nejen českého medu, v jehož produktech se našla antibiotika, ale mělo tržby mnohem vyšší než v předešlých letech…

Za rok 2014 se do Česka přivezlo „pouhých“ 789 tun. Od prvního dne letošního roku do 26. listopadu to je už 2 233 tun dovozového medu! Alespoň podle oficiálních dat Generálního ředitelství cel.

Téměř třikrát vyššímu objemu dovozu nahrává skutečnost, že českého medu bylo letos i loni méně, než je obvyklé. „Pro velké výrobce medu je navíc technicky jednodušší koupit velkou šarži z dovozu. Včelaři jim takový objem nedodají,“ vysvětlil Blesku odborník Dalibor Titěra z Výzkumného ústavu včelařského (VÚVč) v Dole.

Málo medu

Rok 2014 byl podle českých včelařů slabý, v některých českých lokalitách se stočilo až o polovinu méně medu, než bývá průměr. „Med byl spíš lokálně. Na některých místech se na tom podepsalo sucho,“ řekl Titěra z VÚVč. Na chudém roce se podepsalo nejen to, ale i úhyn 30–40 % včelstev v zimě 2014/2015. Ta včelstva, která přežila, byla slabá, takže i v sezoně 2015 vyprodukovala méně medu.

Minimum na výkup

Včelaři tak zvládli zásobit své zákazníky jen částečně a přebytky českého medu do výkupu byly minimální. Takže i velkovýrobci jako například Včelpo mohli nakoupit menší množství českého medu, než bylo obvyklé v předešlých letech.

Včelpo ale vydělává

Zarážející je, že v těchto dvou „neúrodných“ letech společnosti, která se chlubí zpracováním medu od českých včelařů, tržba stoupala. Podle účetních výkazů, které jsou k dispozici na serveru justice.cz, má Včelpo za minulý rok o 20 899 000 Kč vyšší tržby než v roce 2013. Včelpo však ještě tento rok nabízelo v obchodních sítích dostatek českého medu.

Český med?

Fakt, že med ve sklenicích s etiketou „země původu: ČR“ není ve skutečnosti český, ale že pochází z dovozu z let 2014 a 2015, se stále více stává pravdivějším. Už koncem roku 2014 Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) kontrolovala medy společnosti Včelpo.

Podle jejích analýz některé šarže medů od Včelpa nepocházeli z ČR, ač to bylo deklarováno na etiketě. Od listopadu řeší společnost Včelpo kauzu s antibiotickými medy, na které jako první upozornil Blesk ve velkém testu medů. Antibiotika jsou přitom v ČR zakázaná.

Fotogalerie
8 fotografií